Avatar uživatele
vanad

Proč se dává do oken mezi tabule skla argon? Může uniknout a co by to znamenalo?

Doplňuji:
Tím únikem jsem nemyslel bezpečnost, ale spíš, co by to znamenalo pro to okno? Jako např. jestli se nezačne zevnitř rosit a o kolik se zhorší jeho izolační schopnost. Také by mě zajímalo, jestli se dá nějak poznat, zda tam ten plyn ještě je nebo už není? Slyšel jsem totiž, že z nekvalitně vyrobených plastových oken argon může uniknout, ale nevím, jestli to je pravda. Děkuji za odpovědi

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: vanad

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? kvikal, modrypezotek, Elk před 4761 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Argon se jako náplň izolačního dvojskla či trojskla používá proto že má menší tepelnou vodivost než vzduch.
Při poklesu koncentrace argonu ze směsi
90% argon + 10 % vzduch na kocentraci
60% argon + 40 % vzduch
se koeficient prostupu tepla Ug zhorší o 7,3 % – z hodnoty 1,041 na 1,182.
U směsi argon, vzduch je tato hodnota ještě nejnižší proti ostatním inertním plynům.

Samozřejmě že se tímto způsobem dostává do okna vzduch se vzdušnou vlhkostí a nebezpečí rosení skla zevnitř v takovém případě určitě hrozí.

Zde je to lépe a podrobně popsané:

http://stavba.tzb-info.cz/okna-dvere/6425-koncentrace-inertniho-plynu-ve-vztahu-k-ug

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Fidel

je to izolace – aby se vám doma drželo teplo. Úniku bych se nebál… není mi znám jediný případ otravy argonem a naví se ho do toho okna moc nevejde…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dědapetr

Jak bylo řečeno má izolační vlastnosti. S tímto plynem se běžně svařuje a nepotřebuje se u toho maska.Argon je atomární plyn, obvykle používaný pro svařování GTAW všech materiálů a svařování GMAW nekovových materiálů. Je chemicky inertní, což je vlastnost, která ho předurčuje ke svařování vysoce reaktivních kovů (titan, zirkon, tantal, molybden). Argon má nízkou tepelnou vodivost, nízký ionizační potenciál a vlastnosti zaručující malý přechod tepla z oblouku do okolních zón.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Děda Louda

Pokud se nerozbije sklo na střepy, nestane se s oknem prakticky nic, jen se zhorší zepelněizolační vlastnost montáže. Jde vlastně jenom o jakýsi nadstandard, vylepšení oproti běžným oknům bez argonu. Tam je buď jen uzavřený předsušený vzduch, nebo je vytvořeno vakuum.

Pro dědupetra: Slovensky se okno řekne oblok, takže zmínka o oblouku (ač v jiném významu) je zcela na místě.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Elk

Je tam kvůli izolaci a nepustí dovnitř kyslík. Takové množství je naprosto neškodné, v práci s ním taky přicházíme do styku naprosto běžně.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek