Avatar uživatele
Zlatý

Co je to laboratorní myš za zvíře? To je jen na pokusy?Viděl jsem ji zverimexu a má sotva 5 cm pokud nepočítám ocásek

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Myš laboratorní (Mus musculus var. alba)

Pro pokusné účely se používají zejména bílé myši chované speciálně k laboratorním účelům. Bílá myš je albinotická forma myši domácí, jež velmi špatně snášejí zajetí. Prvně ji chovali podomácku Číňané a Japonci, kteří z ní postupně získali stálý typ bílé myši. Proti jiným laboratorním zvířatům je poměrně plachá. Během dne střídavě spí, nebo zase rychle běhá a šplhá po stěnách klece nebo akvária (polyfázické zvíře).
http://www.savci.upol.cz/…

Myš jako modelový organismus

Rozklíčování sekvencí lidského, myšího a dalších genomů na přelomu tisíciletí poskytlo nové informace funkční, srovnávací a evoluční genomice a vytvořilo základ novodobé strategie výzkumu funkce genů i nekódujících oblastí genomu. V současnosti, v tzv. postgenomickém období, kdy známe sekvence všech lidských i myších genů a jejich genomovou organizaci, se zvyšuje efektivnost v poznání funkce každého jednotlivého genu a v tomto úsilí dominují myší mutantní modely.

Myší model poskytuje řadu unikátních rysů, jako je definované genetické pozadí, sofistikované nástroje pro manipulaci genů i krátká reprodukční doba. Při využití myši jako modelu pro výzkum lidských genů a jejich fyziologických a patologických funkcí je však nejdůležitější značná genetická podobnost obou organismů. Myš a člověk sdílejí víc než 99 % genů. Snahou mnoha prestižních vědeckých institucí je během nadcházejícího desetiletí vytvořit myší modely, u nichž by každý jednotlivý gen mohl být podmínečně funkčně vyřazen. Tak bychom získali informace o jeho funkci a dostali souhrnný obraz o působení genů v organismu. V první fázi se připravují mutace každého genu na úrovni embryonálních kmenových buněk, ve fázi druhé se vytváří vlastní myší modely, které jsou následně charakterizovány (tzv. fenotypizace).
http://www.vesmir.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Ano, ksou to zvížata, která se většinou chovají za téměř sterilních podmínek, dost často i s rodokmenem a jsou určena převážně pro pokusy a testy.


Avatar uživatele
Stříbrný

myš je pořád myš

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

briketka10

ve Zverimexu si je kupují chovatelé hadů a ještěrů..

 

Zajímavé otázky v kategorii Zvířata

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zvířata

Zlatý Drap 1222
Zlatý beer 710
Zlatý www 558
Zlatý briketka10 375
Zlatý annas 338
Zlatý ReHu 310
Zlatý hanulka11 296
Zlatý marci1 295
Zlatý gecco 272
Zlatý mosoj 262

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.