Kachninka :P

Co je potřeba zařídit, pokud chci pracovat brigádně a nejsem student?

Dobrý den, budu teď končit v práci, chtěla bych pracovat jen brigádně, nějaký čas. Nejsem student, jak jsem zmínila. Nechci na ÚP, takže si musím platit zdravotní, to vím. Je potřeba ještě něco jiného vyřizovat? Děkuji.
Doplnění:
Na ÚP nechci a není to povinné pokud vím, proto jsem zmiňovala že zdravotní bych si platila sama. Nechci být omezená tím, kolik si vydělám, přemýšlím třeba i o víc brigádách. Nevím jestli tento „plán“ vůbec lze, děkuji :)

Odpovědi
Kepler

Stačí si projít pracovní nabídky brigád a přihlásit se. Jestli jsi student, nebo ne, nehraje roli. Na ÚP se ale tak jako tak musíš přihlásit do 8 dnů po ukončení pracovního poměru a až brigádu nastoupíš, tak to oznámit taky.

ivzez

Registrace na ÚP je právem, nikoliv povinností nezaměstnaných.
Po skončení zaměstnání se můžete u své zdravotní pojišťovny
přihlásit jako OBZP a sama si hradit zdravotní pojištění (1.485 Kč měsíčně).

Sociální pojištění není povinné → tedy nemusíte nic řešit.
Jenom se Vám nepojištěná doba nezapočte z hlediska nároku
na všechny druhy důchodu (invalidní, starobní, pozůstalostní).

Pokud byste chtěla započíst i tuto dobu, musela byste
se přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění.

Poznámka:
Kepler vyjímečně neodpovídá správně, nikdo není povinen
se po skončení zaměstnání hlásit na ÚP.

Kepler

izvez: máš pravdu, povinnost to není, ale když se nepřihásí, může o hodně přijít

ivzez

To je pravda → minimálně by se jí doba,
po kterou by měla nárok na podporu,
započetla do „odpracovaných let“.

Ale pak je lepší se přihlásit do tři pracovních dnů
po skončení zaměstnání.

8 kalendářních dnů platí pro hlášení změn,
přihlášení u zdravotní pojišťovny apod.