Bruneta84

Co je potřeba k založení e-Shopu?

Zdravím chtěla bych si založit eshop a co jsem tak sondovala tak je potřeba tedy zažádat o živnostenské oprávnění cca 1000 Kč, dále pokud budu neplátce DPH, tak musím z celého výdělku platit 19% daň z příjmu a platit sociální a zdravotní pojištění. Mé dotazy tedy jsou:

  1. Kolik je sociální a zdravotní pojištění? Někdo mi říkal, že to je cca 4000 Kč měsíčně, je to tak?
  2. Pokud za měsíc vydělám 50 000, zaplatím tedy státu 19% daň z příjmu a to je 9500? Jakým způsobem se ta daň platí a jak často? Je to měsíčně?
  3. Musím někde vést, odkud dané zboží, které prodávám, mám? Musím si schovávat faktury od zboží? Když to bude ze zahraničí, je potřeba doplatit ještě něco?

Odpovědi
Drap

Vyřídit živnost, /cca 1000 kč/ Pokud nebudeš plátcem DPH tak nebudeš platit žádných 19%. Nakoupíš s daní/ protože ti nikdo bez daně neprodá/ a prodáš bez daně. Dph se nemusíš zabývat, jen ho budeš muset platit při nákupu zboží. Sociální a zdravotní budeš platit zálohy, doučtování, stejně jako potom daň ze zisku budeš platit až po výpočtu zisku.

Edison

Ten, kdo uvádí na trch v EU výrobky (tedy prodávající, výrobce, dovozce) je povinen mj. zajisitit mj. bezpečnost výrobku. Ta se dá prokazovat mnoha způsoby. Nebo může takovou zodpovědnost vzít na sebe a vydat prohlášení o shodě. Ale to si musí být setsakramentsky jistý. Pokud někdo něco vyrábí, může totéž chtít od svých dodavatelů. Pokud to dováží, může to chtít od výrobců, ale musí přesně vědět, co chce za dokumentaci. To je mj. důvod, proč je nutné evidovat původ zboží. Další důvod jsou daně a cla. Jak byste chtěla paltit daně, kdybyste neznala zisk, kterýžto bez znalosti nákladů znát nelze? Tedy účetnictví. A k tomu samozřejmě příslušejí doklady o platbách. A mnoho a mnoho dalšího. Jistě, že existují jednodušší způsoby. Ale jak moc jsou legální… nevím…

Peter K.

1. http://www.jak­podnikat.cz/so­cialni-pojisteni-duchodove-zabezpeceni.php,
http://www.jak­podnikat.cz/zdra­votni-pojisteni.php
2. http://www.jak­podnikat.cz/za­lohy-dan-z-prijmu.php
3. Faktúry sú daňová evidencia a podľa spôsobu vykazovania výdajov (paušálne výdaje alebo percentom z príjmov) je nikedy nutné ju viezť. Každopádne je dobré si to odkladať, aby sa človek potom mohol rozhodnúť na základe toho, čo vyjde výhodnejšie. Viac tu: http://www.jak­podnikat.cz/da­nova-evidence.php
Ohľadom zahraničia neviem.

K technickým veciam ohľadom e-shopu je dobrý zdroj toto: webhostingcen­trum.cz/katego­rie/eshopy/

Zdroj: https://www.web­hostingcentrum­.cz/kategorie/esho­py/