Vitek04

Co by se stalo, kdyby v Severní Korei byla demonstrace občanů, když je to totalitní země?

Dobrý den, celkem by mě zajímalo, co by se stalo, kdyby byla demonstrace nebo protesty v KLDR. Mohli by je třeba najednou postřílet?

Nejlepší odpověď
Drap

Co by kdyby nikdo neví a ani vědět nemůže. Mohlo by se stát cokoli. Záleží ovšem také na tom, o kolik lidí by se jednalo, proč by demonstrovali a na spoustě i dalších věcí.

Další odpovědi
Gonfaloniér

Asi myslíš, jaká by byla reakce (vlády) a celkový výsledek. Jaký by byl výsledek těžko říct, to by zahrnovalo třeba to, kolik lidí by demonstrovalo a jak horlivě, kde atd. Mohly by se změnit poměry v zemi, mohli by svrhnout nebo i zabít Kima, situace by se mohl chopit jiný diktátor, který by převzal nelegální totalitní moc, nebo by mohal vzniknout demokratická republika.
Ze strany vlády by se je samozřejmě snažili potlačit, popravit, zviklidovat atd. Ale výsledek jen těžko odhadnutelný, to uvidíme, až to příjde.
Vše tam závisí na akci a reakci a plno „proměnných“, takže kdo ví.
Vysoce pravděpodobné je jen to, že by to byla řežba, ať už by se Kim udržel u moci nebo by nastala změna a pád tamního režimu. A Kim by se s největší pravděpodobností uchýlil k násilí a nasazení vojska vůči demonstrantům. Ale ani to není žádná záruka, že by se udržel u moci, navíc „demonstrovat“ (vzbouřit) se můžou i vojáci nebo vldání představitelé atd. A pokud demonstruje velká část obyvatel, tak je časté, že by vojsko proti nim nešlo, nejen, protože by šli proti vlastním, ale taky proto, že by demonstranti mohli mít drtivou převahu a taky proto, že mezi všemi těmi protestujícími by byla rodina a přátelé většiny těch vojáků. Navíc, pokud by se vzbouřili všichni nebo většina, tak už je to jasný hlas lidu (státu) a změna nastane.

Samozřejmě ta situace zcela jistě nastane a změny v Koreji příjdou, protože režimy v republikách jsou nestálé a mění se po pár letech (i po pár desítkách let) a je jedno jestli z demokratického na nedemokraticý anebo naopak. I když u diktatury (a hlavně dědičné nebo dobře organizované – hlavně, co se následnictví týká) je ta doba trvání pravděpodobně delší… než tam nastane ta změna.
I u nás je to jen otýzka času a všude jinde (i když by se mohlo zdát, že ne). Protože republiky, jak už jsem říkal, jsou proměnlivé a nestabilní, žádné pilíře nic nezaručují ani nic nejistí. To jsou jen fomrality bez věcného významu.
Zvrat může nastat během dvaceti, deseti, pěti let nebo klidně i během jednoho roku. Poměry se změní tak rychle, že si toho ani nevšimneme a režim taky.

da ny

Co by, kdyby….., marné otázky.
Člověk masově obvykle s rodinou za zády, í, dobrovolně hlavu do oprátky nastrká (když si uvědomuje marnost svého počínání).
U nás (ve „Východní Evropě“) by bez „uvolnění“ v Rusku (Gorbačov),
následném dění v Polsku a s rozkolem v KSČ, těžko proběhla
„Sametová revoluce“.
Ke změně dojde jednou uvnitř, podobně, jako v Číně, kde bývalo také hůř…
Takoví „hrdinové“ jsme sami rozhodně nebyli!

silenci_cz

To stejné jako se stalo v jiných zemích jako je francie a USA .. zatýkání a zavírání do předběžek .. popřípadě slzný plyn a gumové projektily. Mimochodem severní i jižní korea je colkem dobře zdokumentována google maps a street view kde si lze prohlédnout jak to vypadá a nevim že by by tam měli hliněné silnice a lidé seděli na hlíně a žili ve vykopané díře obestlané peřinama a zakryté bambusem .. jak třeba v jiných zemích jako je Indie , Bangladéš a pod.