Dochy

Čím to smrdí kožená/koženková galanterie a lze (jak?) smrad odstranit?

Určitě jste si všimli toho typického smradu v prodejnách obuvi, kožené galanterie apod. Teď jsem si koupil v e-shopu peněženku, která vypadá super, ale smrdí ještě pronikavěji než je obvyklé. Co to na tomto zboží smrdí a lze ten smrad odstranit?

Nejlepší odpověď
paul1

Může to být nějaké rozpouštědlo používané při výrobě a pomoct by měl roztok octu, je třeba to ale nejdřív vyzkoušet na nějakém místě, kde to není vidět, to kvůli možnému poškození barvy.

Další odpovědi
elkon

Kožený výrobek může být cítit kůží, koženka může být cítit barvou, nebo materiálem. Obojí časem pomine.

aliendrone

Vidíš, já řeším (doposud neúspěšně) OPAČNÝ problém – jak OBNOVIT typickou vůni pravé kůže (moc mi voní). :D :D :D

Ale s koženkou tě chápu, ta smrdí syntetikou a to je hnus. Osobně doporučuji ničím nenatírat/neomývat, ale dát přes noc do tepla (třeba do trouby na max 40–50°C, NE VÍC, tyhle bejkárny nic nevydrží – odzkoušeno v praxi) a to tak, aby výpary mohly unikat (tedy peněženka otevřená co nejvíc). Pochopitelně trouba musí být přiměřeně čistá, aby to nenačichlo (pokud není, řeš zahřívání jinak). Nejlepší výsledek dosáhneš s použitím ventilátoru trouby, když necháš MÍRNĚ pootevřená její dvířka. Otevřené okno v kuchyni včetně zavřených dveří do ní taktéž doporučuji. ;) :D :D

Obvykle se tím přes noc odstraní/odpaří většina těkavého smrdutého syntetického sajrajtu a teprve PAK peněženku ošetříš přípravkem na kůži/koženku. Nic lepšího neznám. :)

ivzez

Kůže mi voní, bohužel se ta vůně časem trochu vytrácí.
Smrdí koženka a její zápach nejde (pokud vím) odstranit ani něčím přebít.

Zápach bude jak z materiálu samotného, tak z chemikálií a lepidel použitých při výrobě.
Pokud se lepí kůže, používají se lepidla, která nepřehluší vůni kůže.

Karcamodr

Příspěvek smazán administrátorem.