dmatejek777

Čím je způsobeno, že se žádný Čech nikdy neprosadil jako herec(v hlavní roli) v amerických filmech?

Myslím v hlavní roli, ne Karla Rodena ve vedlejších. A také v muzice- nevznikl tady žádný DJ. Avicii je ze Švédska, Tiesto z Nizozemska a všichni a mnoha dalších prorazili v světě. A tady nikdo a nic.

Např. Karel Gott má na You Tube 3 mil. shlédnutí, Avicii přes 200 mil. a to je Švéd.

Nepište podnikatele, politiky, malíře nebo prastaré skladatele. Mám na mysli svět filmu a hudby.

Nejlepší odpověď
anonym

Ve světě filmu a hudby zároveň prosadil v zahraničí žijící Čech Jan Hammer. Komponuje hudbu k celosvětově úspěšným filmům a to i televizním, komponuje hudbu světovým hvězdám. K českému filmu „Šíleně smutná princezna“ složil písničky a hudbu už ve věku šestnácti let.
Michal Pavlíček, Karel Svoboda, Martin Kratochvíl to jsou jména, která jsou
ve světě filmu i hudby celosvětově známa.
Najde se takových ještě víc, jen musíš mít zájem poohlédnout se i jinde mimo ty tvé DJ. Např. Tiesto a Aviicii jsou jména, která jsem poprvé zaznamenala až od tebe před chvílí, tak to s tou jejich všeobecně světovou slávou nebude tak horké.
Ono ale často není o co stát. "Světově známý " je i Justin Bieber nebo Paris Hilton.

http://musicser­ver.cz/clanek/21725/Ces­ka-stopa-ve-svetove-popularni-hudbe/
Doplňuji:
Miloš Forman, Jan Tříska, Karel Zeman aj. To, že je neznáš ještě nesnižuje jejich význam ☹
Světově populární jsou i jiná česká jména ve světě filmu. Řekni, je někdo kdo nezná jméno Češky Dolly Buster a jiné pornohvězdy českého původu Paula Wilde např.? 🙂

Další odpovědi
anonym

No – v Hollywoodu je herců tři prd… – ehm – šest půlek… Takže je s podivem, že se tam vůbec nějaký český ´prosadil´ (mimochodem, viděl jsi „15 minut“?).
Rozdíl mezi sledovaností KG a Avicii je také jasný – fanoušci KG nelezou na YT.
___
Důvod, proč se někdo „prosadí“ je ponejvíce založen na penězích vložených do reklamní kampaně (zejména -teens se nechají zblbnout poměrně snadno) – koukni na ´kariéru třeba Vanessy Mae – před pár lety horem-dolem propagovaná, dneska po ní neštěkne ani sousedova čuba. Nebo, ať nechodíme tak daleko – Lunetic (znáš??) – před 15 lety z nich fanynky strhávaly trika, před deseti ´chcípli´, dneska jen ´pamětníci´ rámcově tuší, o jakou šlo bublinu u zadku SonyMusic (nebo kdo je to vydával)…
😉

led

Nepovedala by som, že máte pravdu.
Aj z Čiech aj zo Slovenska pochádza rodom niekoľko slávnych holywoodskych hercov.
Kedže Američania nebrali do úvahy rozdiel medzi čechom a slovákom, pre nich to bol jeden národ, spomeniem slovenských potomkov (určite podobným spôsobom nájdete aj českých potomkov:
Angelina Jolie
Jej prastarý otec Juraj Vojta pochádzal z Košíc. Bol starým otcom ešte väčšej hollywoodskej hviezdy Jona Voighta,
Paul Newmann.
Aj keď sa narodil v Amerike, jeho matka (Terezia Fecková) bola z dediny Ptičie pri Humennom.
Steve McQueen
Ďalší búrlivák a rebel, ktorého pôvod siaha na Slovensko, presnejšie do Jastrabieho pri Michalovciach.
Lizabeth Scott
vlastným menom sa volala Emma Matzová. Narodila sa slovenským emigrantom Jánovi a Márii Matzovcom, ktorí boli rusínskeho pôvodu.
Pola Negri
vlastným menom Barbara Apolónia Chalupcová. Narodila sa v Poľsku a Poliaci ju považujú za svoju, no nič to nezmení na tom, že jej otec Juraj Chalupec bol Slovák pôvodom z Nesluše.
Tom Selleck.
Jeho otec, Robert Sellesk, pochádzal z východného Slovenska.
a ďalší slávní rodáci:
Ivan Reitman – filmový režisér
Andy Warhol – umelec, majster pop artu
Štefan Banič – vynálezca, vynašiel padák
Eugene Cernan – námorný dôstojník, astronaut NASA zapojený do programu Apollo
Michael Strank – Seržant, ktorý sa stal národným symbolom amerického hrdinu, vztyčoval zástavu na ostrove Iwo Jima.
Daniel Carleton Gajdusek – Nositeľ Nobelovej ceny za objav vírusov s dlhou inkubačnou dobou
„Mnohí z nás povedia: "Veď tí ľudia nemajú ani poňatia, čo alebo kde je Slovensko a s touto krajinou majú pramálo spoločné.“ Mnohí z nás majú určite pravdu. Nemeniteľným historickým aj štatistickým faktom však je, že životné okolnosti prinútili veľa Slovákov, aby opustili svoju krajinu a hľadali zázemie a perspektívu v cudzine. Nebyť toho, v živote by sme nevideli filmy s Paulom Newmanom, Roberton Urichom, neobdivovali diela Andyho Warhola a svet by bol bez prevratných technológii."
http://webmaga­zin.teraz.sk/zi­vot/herci-holywood-slovensko-film-osobnosti/435-clanok.html
Podobné to je i s českými rodákmi.
Doplňuji:
Tu je treba si ale uvedomiť, že aj Česká a slovenská umelecká scéna má umelcov prevyšujúcich svojimi kvalitami mnohé holywwodske hviezdy. Ale ako tu mnohí podotkli, je to aj otázka reklamy a peňazí…

Lamalam

Tak třeba v hudbě se docela prosadil Ivan Král.

Kelt

A ty dáváš rovnítko mezi dobrý umělec herec, zpěvák, je ten, kde se prosadil v americkém filmu, v angloamerické hitparádě. Chceš říci, že všichni, kdo hrají hlavní roli v americkém filmu, jsou nějací superborci? Počet vydaných desek, počet oskarů a dalších ocenění je sice pěkná věc, ale když mne se daná skladba, film, nelíbí a neosloví mne, tak co na to. Stejně je to všechno dělané na efekt, pro peníze.
A každý , kdo se prosadil v amerických filmech má za sebou silný team.

Mirdas

Úspěšní byli Hugo Haas i Jiří Voskovec.
Dále se sice nepamatuji jména, ovšem mluvilo se že dvě Češky byli oblíbenkyněmy jak Ch.Chaplina, tak hlavně A.Hitchcoca a dostávali velký prostor v jejich filmech.
Měli ( máme ) jsme tam také významného producenta a hlavně režiséry v čele s Milošem Formanem.
A Jan Hammer ml. a spol tu byli již zmiňováni.

huxa

Járu Cimrmana znají v hodně cizích zemích 🙂 sice to byl také podnikatel, politik, malíř, prastarý skladatel, prastarý vynálezce, chemik, fyzik, doktor a právník, ovšem byl to také geniální hudební skladatel, dýdžej a herec před kterým i Arnold Schwarzenberg sme­kl.

Radomír.cz

Je to asi proto, že Česká republika je malá země a je daleko od například USA. Ale naše sousední státy, jako například Rakousko, Slovensko a Německo Čechy například obsazují do jejich filmů. Třeba Dana Morávková.

Katona

Jiří Voskovec hral jednu z hlavných postáv vo filme 12 Angry men v roku 1957 skvelá dráma neskôr zfilmovaná aj rusmy odporúčam pzrieť.

led

Mnoho umelcov vystupuje v zahraničí a tým reprezentujú nielen seba, ale aj svoj národ. A nie sú to len umelci, sú to aj remeselníci, vedci…
Podobne je to aj v zápornom zmysle. Napríklad nás v New Yorku varovali pred túlaním sa štvrťou Bohémia, kde žije veľa našich rodákov.

anonym

ad led: velká část zahraničních zdrojů vnímá pod slovem Bohémia ne Čecha, ale cikány (Rómy), což by odpovídalo varování před onou čtvrtí proslulou zvýšenou kriminalitou. ☹
http://klub.slov­niky.cz/clanek/bo­hemia-bohema-a-romove

led

To čo píšem o New Yorku sa netýkalo Rómov (Cigáňov), ale žiaľ, ako mi bolo vysvetlené, Čechov a Slovákov, je to štrť kde tieto národnosti tvoia sociálnenárodnostnú komunitu. Nebolo to vysvetľované v angličtine, kde by mohlo dôjsť k omylu, ako uvádzate, ale v češtine, potvrdil mi to aj náš vtedajší veľvyslanec.
Ináč máte pravdu o používaní tohto pomenovania pre Rómov.

anonym

citace: Jednu takovou Bohemii založili v roce 1855 nedaleko New Yorku tři přistěhovalci z Čech – Jan Vávra, Jan Kratochvíl a Josef Koula, spolu se svými ženami. Osada, nazvaná nejprve Nový Tábor, se rozrostla v městečko, které v r. 1894 získalo své současné jméno. V létě roku 1942 vyšel v New York Post úvodník vyzývající, aby Bohemia byla přejmenována na Lidice, název však již zůstal. Bohemia leží na Long Islandu asi 50 km východně od New Yorku a má dnes prý asi 10 000 obyvatel, převážně potomků původních přistěhovalců.
konec citace

Kolik cikánů (Rómů) se hlásí ke „svým“? Většina se pokládá za Čechy. Vzhledem k tomu, že cikáni jsou většinou minimálně jazykově vybaveni v nějakém světovém jazyku, usídlilo se jich mnoho právě ve zmiňovaném městečku, protože tam žila početná původní česká komunita. A tím pádem ztratila ta čtvrť slušnou pověst.

led

Ďakujem, že ste potvrdili moju informáciu o názve štvrti Bohémii.
Neváľajme všetko zlo na Cikány (Rómy), je to prílišné zjednodušenie.

led

Ešte raz som si pozrela lokalizáciu Bohémie o ktorej píšete, máme rozdielné informácie
Ja hovorím o štvrti Bohémie na Manhatane.

arygnoc

a čo klasici?

českí (a i slovenskí, niekedy pokladaní za maďarských) sa hrajú po celom svete, mimoriadne obľúbení sú v ázii.

čo sa týka modernej hudby, tak niet o čo stáť – to je taká jednodenná (obrazne) sláva.
kto o nich bude počuť za 20 rokov?

okrem nadčasových výnimiek, samozrejme.