Matlosek

Čím budu muset platit při objednání zboží ze zahraničí? Jejich měnou nebo to přepočítají na tu naši?

Zajímalo by mě, když mi dorazí zboží, tak co po mě budou chtít. Nemám zkušenosti se zahraničními obchody (aliexpres, gearbest)

Nejlepší odpověď
cochee

Pokud se jedná konkrétně o ten aliexpress (gearbest neznám, ale asi to bude podobné): v nastavení eshopu si určíš, v jaké měně se ti budou ceny zobrazovat – já tam mám US$, samozřejmě lze i €UR a další měny. V téže měně se ti po nákupu spočítá z nákupního košíku i cena celé objednávky. Zaplatíš předpokládám kartou (jiný způsob pro Čecha téměř nepřipadá v úvahu a/nebo je značně nevýhodný z důvodu dodatečných poplatků), cena je zaúčtována přes karetního operátora opět v té měně a na běžném účtu (je-li veden v CZK) se ti zablokuje částka v Kč, která odpovídá kurzu té měny vůči CZK v okamžiku blokace částky. Po určité době (dané dobou potřebnou ke zpracování platby jak karetním operátorem – VISA, EC/MC, tak i bankou) se provede ona transakce a definitivně ti z účtu zmizí příslušná částka v CZK, ovšem přepočtená kurzem v okamžiku zaúčtování, to znamená, že se většinou mírně liší od té předtím blokované částky.

Dopl.: aha, nedočetl jsem. Platba zboží na těchto obchodech je vždy předem, něco jako dobírka neexistuje. Pokud nezaplatíš, obchodník se tvou objednávkou vůbec nebude zabývat. A pokud se týká toho, co zaplatíš u nás – podle ceny balíku a jeho obsahu jej naši celníci můžou na poště dočasně zadržet a zahájit celní řízení, na základě kterého ti můžou vyměřit zaplacení DPH a cla. K tomu tě většinou kontaktují s žádostí o doložení ceny, například otiskem PC obrazovky z vyúčtování v tom eshopu. Pokud k tomu dojde, přirazí si ještě Česká pošta resp. DHL (pokud jde balík přes DHL) poměrně mastný poplatek, každý tento subjekt za něco jiného, ale prostě poplatek – Česká pošta je o něco levnější. Clo se vypočítává u zásilek s doloženou cenou více než 150 €UR (cca 4 200 korun), avšak konkrétní výše cla závisí na tabulkách, zvaných celní sazebník. DPH se vypočítává u zásilek s doloženou cenou více než 22 €UR (cca 600 korun) a pozor, včetně poštovného a balného. To znamená, že DPH vyměří celníci vždy nad 22 €UR a pokud je cena nad 150 €UR a zboží clu podléhá, přidá se k tomu ještě clo.

Celé je to pěkně a relativně srozumitelně shrnuto na stránce viz Zdroj.

Zdroj: http://www.cz-ebay.cz/clo-a-dph.htm

Další odpovědi
Drap

České koruny.