hruby

Musí částečný invalida být registrován na ÚP? Pokud ano, proč?

dobrý den,jsem ČI a zajímalo by mě, jestli tam musím byt veden a z jakých důvodů, pokud je mně známo, na zápočet na důchod asi vliv nemá a zdravotní platí za důchodce stát, nebo se mýlím?

Nejlepší odpověď
ivzez

Pane Hrubý,

tato otázka nespadá do obchodního práva,
spadá do pracovněprávní a sociální oblasti.

Nikdo není povinen být registrován na úřadu práce
a registrace na ÚP má smysl pouze pro uchazeče
o zaměstnání, kteří ÚP žádají o zprostředkování zaměstnání.

Stát hradí zdravotní pojištění za všechny poživatele důchodů,
v tom se nemýlíte.

Jinak tomu ale je v případě důchodového pojištění.
Do doby důchodového pojištění se doba požívání ID
započítává pouze v případě invalidity III. stupně.

V případě invalidity I. a II. stupně se počítá s tím, že poživatel důchodu
bude vedle ID pracovat → že souběžně s pobíráním ID získá další dobu
důchodového pojištění.

Z doby evidence na ÚP se do doby důchodového pojištění započítává
doba, po niž měl uchazeč nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Z dob evidence bez nároku na podporu se započtou maximálně tři roky,
z toho maximálně jeden rok z doby do 55 let věku a dva roky nad 55 let.
___

Poživatel ID I. nebo II. stupně se nemusí evidovat na ÚP, nemusí ani pracovat.
Může se přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění a hradit si je.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Mílíš se, protože se nemýlíš :D
Ano, za poživatele důchodu platí ZP stát, a tudíž pokud tě nic jiného nenutí, se nemusíš registrovat na ÚP.