Rokio

Bylo by amorální, pokud bych koupil půlku horního bytu v domě mé babičky? Mám na to právo, pokud babička bude souhlasit?

Babička vlastní velký starý, ale obyvatelný dům ve městě, kde naše rodina žije. Moje rodina a já bydlíme v domě babičky.

Pokud bych s babičkou udělal smlouvu, aby mi prodala půlku horního bytu v domě babičky, tzv. bych od ní koupil 50 % bytu v prvním patře, bylo by to proti slušným mravům?

Chtěl bych koupit půlku daného bytu, protože dům není náš, ale babičky a přímým polovičním dědicem je můj otec. Pokud bych koupil půlku horního bytu od babičky, tak by se už nemohla rozhodnout, že nás z něho vykopne, pokud si rozmyslí svůj postoj na bydlení mé rodiny v její domě. Druhým důvodem je fakt, že tátovi pak v případě dědictví nebude patří celá půlka domů, ale vlastníkem bude teta, táta a já. Třetím důvodem je skutečnost, že mamka získá větší ochranu a nemůže být vystěhována, pokud se teta a otec na moji mamku naštvou, protože budu vlastnit polovinu bytu v prvním patře, jestliže babička bude souhlasit.

Myslíte si, že bych mohl realizovat tento plán a koupě půlky bytu by nebylo nemorálním činem? Co myslíte? Mám právo dát nabídku své babičce, pokud bude souhlasit s mojí nabídkou, tzv. jí nabídnu dostatečnou sumu za půlku horního bytu?

zdroj obrázku: pixabay.com – qimono

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… počítám-li dobře, babička vlastní dům se dvěma byty a ty od ní chceš koupit polovinu bytu, to je jedna čtvrtina, pokud dojde na hlasování, bude mít babička 75% a ty 25% (to jsou počty základní školy), takže tě bez problémů přehlasuje a ještě může teoreticky tě vyplatit méně (dá ti jen odhadní cenu, kdežto ty jí, co si řekne) … opravdu by mne zajímalo, co tě na té prestižní škole naučili za počty …

Další odpovědi
da ny

Půlka bytu je k ničemu.
Otázkou je, kdo bude bydlet v 2 polovině bytu. S kým se budete (v budoucnu) dělit o sociální zázemí, kuchyň. Zda je samostatný vchod/schodišrě.
Když se „naštvou“, ti kteří by se mohli naštvat, stejně Vás vyštvou…
V" očistci", v nepohodě a nesvárech se dlouho žít nedá.

Hlada

Nic takového nedělej. Nesouvisí to s morálkou, ale s praxí. Pokud má rodinný domek víc, než jednoho majitele a nejsou to manželé se SJM, je to vždycky problém.

Bičiště

Zakoupíte-li si polovinu bytu v domě babičky, nezískáte půlku bytu, ale stanete se spoluvlastníkem celé nemovitosti. Jaký podíl vám bude patřit se vyjádří procenty,dle částky kterou investujete. Ze spoluvlastnictví pak plynou i závazky k domu.

ivzez

Rokio,
podle mne je amorální dělat si zálusk na majetek
babičky, dokud ještě žije.

I k této otázce už jsem ti víckrát napsala, že tvůj otec dědicem
není. Dědicem se může stát až po babiččině smrti.

A přestože je jasné, že k tomu jednou dojde,
mi přijde nemorální kalkulovat s babiččinou smrtí.

Kdyby s tím návrhem přišla sama babička
a ty se tu chtěl poradit, prosím.

Ale pokud z tvých opakovaných otázek vím,
babička nic podobného nezamýšlí.
Měl bys jí přát klid a „nespekulovat“!

Rokio

Mc Merkurion: Přestaň se do mě pořád navážet. Já se k tobě také chovám slušně. Přeji ti jinak pěkný podvečer, hezké léto, nižší teplotu počasí, ať se dožiješ 100 let a kvalitní zdraví!

Mc Merkurion

… já se do tebe nenavážím, jen opakuju, co neustále omíláš ty, alespoň vidíš, jak je to příjemné … nechápu totiž, proč se ptáš na něco, jestli je amorální, když to chceš právě z těchto důvodů udělat … kapišto ???
… zde jsi taky v diskuzi odpověděl blbě a ješte k tomu na něco úplně jiného: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-pokladni-mit-takove-manko-ze-by-prevysilo-jeho-vyplatu#discussion … rád bych totiž věděl, kde na ty informace chodíš, zdroj jsi neuvedl (ono to totiž ani nejde, když to neplatí) a OA se oháníš ty (mimochodem, tyto věci se tam učí, alespoň na slušných obchodkách)

Rokio

Mc Merkurion: Moje OA (OA, ze které mám maturitu), je kvalitní škola. Je mnohem těžší než obor Prodavač, který jsem navštěvoval, ale nedokončil jsem ho kvůli nemoci. Alespoň mám maturitu, což u nás v zemědělském kraji každý nemá. Díky tomu, že jsem se učil na OA, umím dva cizí jazyky, psát rychle na klávesnici, vyznám se trochu ve financích, ovládám kancelářský balíček Microsoft, umím si dělat soukromé účetnictví (můj finanční výkaz), umím lépe pravopis a litraturu a umím i další věci, které teď z patra nedám.

ivzez

Neumíš cizí jazyky a neumíš ani česky. Je s podivem, že´s tam vůbec odmaturoval. Až mne napadá, jestli ti tu maturitu „nedali“, jen aby se tě už zbavili… V tom případě by nešlo o kvalitní a už vůbec ne o prestižní školu (kvalita školy se totiž měří kvalitou jejích absolventů.)

To, co předvádíš v češtině, němčině, ekonomických předmětech a právu neodpovídá vědomostem absolventů OA.

Mc Merkurion

… to umí i sousedka od vedle má jen vyšší dívčí a ještě umí dobře vařit a šít …

… samozřejmě, že obchodka bude těžší než učební obor, to ví každej, ale to co tě měla naučit, tě nenaučila !!! … i obyčejnej prodavač totiž ví, že když to bude velkej maňas, že hrozí i basa za defraudaci a že se čtvrtka baráku je spíš na zlost, jelikož se musíš podřídit většině …