bolak

Budou mít králíci jednoho dne zelenou barvu?

Pokud je pravdivá ta teorie, že malí savci maj nenápadnou barvu proto, aby splynuli s prostředím, aby se skryli před predátorem, tak pokud teď žijou králíci v králíkárnách a domácnostech, tak by měli mít časem rozmanitější barvy stejně jako papoušci, protože nebude potřeba se před kým skrejvat, ne? Budou tedy za nějakejch x set let běhat po vesnicích a domácnostech králíci červený, zelený nebo třeba i modrý barvy?

Nejlepší odpověď
annas

Že by takové experimenty? Venku se králík řídí zásadou, vyhrává, kdo uteče ..V bytě jedině jako barvený doplněk …:-))

Je jisté že fyzikální i chemické zabarvení je dáno geneticky, zvířata se ho nemohou nijak naučit, ale tuto schopnost získávají od svých rodičů geneticky.

Je možné mu změnit barvu chemicky – pomocí tzv. biochromů, mikroskopických přírodních pigmentů v těle zvířat. Biochromy některé barvy světla absorbují a jiné odrážejí a výsledná barva pigmentu je kombinací viditelných vlnových délek světla, které pigment odráží.

Druhá skutečnost,. Když na chlupy svítí světlo, odráží se a rozprostírá směrem ke kůži, a zbytek se odráží zpět a vytváří dojem světlejší srsti.

Zajímavý článek o neviditelnosti zvířat.

http://www.national-geographic.cz/de­tail/jak-se-stat-neviditelnym-zvirata-umi-menit-barvu-predstirat-nekoho-jineho-ale-staci-i-dobre-geny-26927/

Další odpovědi
zjentek

králík se asi nevybarví, ten se jako jediný z celé fauny skrývá tak, že zavře oči, když chce být neviditelný.
Doplňuji:
králík se řídí zásadou, že v nebezpečí zavře oči. Fakt ,)

anonym

Nemusíš se svými teoriemi čekat x let. Synátor obarvil v sedmi letech kočku na zeleno, takže stačí říct. Králík by pro něj nebyl určitě problém. Navíc prodává a míchá barvy, tak Ti určitě zvládne najít i správný odstín, jaký by se Ti líbil.
Mimochodem – ta kočka to nepřežila. Ale zelená byla.

beer

Rozhodně nebudou už ze dvou důvodů.
Králíci domácí mají své rodokmeny a v chovu jsou jen jejich potomci, dbá se tedy na čistotu plemen. Navíc je zhola nemožné, aby srst získala zelenou barvu (i ten nazelenalý lenochod je zelený jen kvůli řasám v srsti). I ty další barvy nikdy nebudou takové intenzity jako u ptáků, neboť zbarvení peří a zbarvení srsti funguje jinak.
K odpovědi zjentek – nesmysl
K odpovědi annas – útěkem se chrání zajíc, srna, atd., zkrátka obranou je vzdálit se do bezpečné vzdálenosti. Králík se však skryje v noře – ano, nejde tam pomalu, ale v tomto smyslu se najedná o útěk. Králíci se pohybují vždy v bezprostřední vzdálenosti od svých nor.
Studium

Funna

to určitě nebudou…nemají žádný důvod své barvy měnit, protože z toho žádná výhoda neplyne…přeměna se děje jen proto, aby z toho něco vytěžili…např. zimní a letní srst polárních zajíců…

bolak

Funna: já si ten přirozenej výběr představuju tak, že kdysi dávno žily na polárním kruhu polární zajíci všech barev, zelenej polární zajíc, červenej polární zajíc, modrej, filovej, růžovej s hnědejma tečkama a takhle barevný poládní králíci se mezi sebou křízili a vznikaly nové a nové barvy, třeba když se červenej polární zajíc skřížil s modrou polární zaječicí, narodili se jim malí fialoví zajíčci, noale pak přiběh medvěd a ty co nesplynuli se sněhem a byly vidět prostě zhamtal, proto nakonec zbyli jen bílí polární zajíci, který byli v tom bílým svinstvu blbě vidět, no a bílí zajíci rodili většinou bílí zajíce, a díky tomu převládá na severu u králíků tahle barva..

bolak

jo, a králík=zajíc, kdyby někdo nevěděl..