JájsemRaibek

Bude fungovat toto zapojení?

Potřebuji, aby žárovka 12V/2W svítila ještě alespoň sekundu po skončení napájení integrovaného obvodu NE555.
Je toto zapojení správné, nebo tam ještě něco chybí, popř. jiné hodnoty součástek?
Foto: můj náčrt.

Nejlepší odpověď
Hlada

Ne.
Takhle by se žárovka na chvíli rozsvítila po zapnutí nápájení a to nejspíš jen jednou, protože studené vlákno žárovky odebere víc, než dovolených 200 mA.
Doporučuju přečíst si knížku Jana Hájka Časovač 555 praktická zapojení. Zapojení zpožďovacího obvodu tam je jako příklad.

Další odpovědi
Edison

Tohle zhasne. Musel bys zajistit trvalejší napájení na piny 4 a 8. Vypínat pak přívod na R1. Ještě projdi popis tohoto zapojení, dal bych si pozor, za jak dlouho se to rozsvítí po přivedení napájení.

Dochy

Nemáš napájení pro tu žárovku, takže Ti to nepoběží (a to jsem ani nemusel kontrolovat zapojení té 555 – zkrátka i kdybys měl RC článek navržený dobře a kontakty té 555 také, žárovka Ti svítit nebude protože už tam dávno nebude elektrika jak pro 555 tak pro žárovku). Hele, nezakládej nové otázky. Pokud řešíš problém, zůstaň v diskusi u původní otázky. Bude to rychlejší a přehlednější.