Kric.ouwner

Pomoc v Elektrice.

Měl bych dotaz , chci si do auta rozmístit led Diody ale , jsou na 1,20 voltů 20mA a 5W ( to poslední nevím přesně ) , a teď jde o to nejradši bych to zapojil paráléně za sebou ale jelikož je v autě 12 Voltů a 5A ( tam kam bych to zapojil abych zabránil případnému skratu a také kvůli zapnutí až po zapnutí motoru ) , ale jestli když jich dám za sebou paráléně např 10 jestli se to sčíta jako že dohromady " 12V a 200mA a těch údajných 50W což asi spíš chyba v katalogu jelikož asi podle mě nemůže mít mini dioda 5 watů " no každopádně bych tak předešel případnému vypálení těch diod , je to tak možné a taky jestli mi zde někdo může nechat třeba link nebo vysvětlit jak se propočítává voltů a watů na ampery , a také jak se počítá odpor (ohmy ) kdybych to popřípadě musel snížit rezistorem na těch třeba 5v a 2A ., Děkuji předem za ochotu a odpověď …
Doplňuji:
Jo omlouvám se myslel jsem za sebou " Seriově " :) , psal jsem to v noci 🙂 , no a když jich dám za sebou třeba těch 10 tak se to teda sčítá nebo né ?..

Nejlepší odpověď
tom004

Dobré ráno. Máš v tom opravdu trochu zmatek.Projdi si odkaz.Je to rychlejší než to vypisovat.Případně doplním.

http://casemod­ding.wu.cz/vi­ew.php?cisloclan­ku=2007020002
Doplňuji:
Když se zapojí sériově (za sebou),tak se napětí(U) rozdělí. Vstupní U 12V, zapojeno 10 Led/1,5V,na jedné bude U cca 1,2V. Toto zapojení má nevýhodu v tom,že když kterákoliv z nich „odejde“,nebude svítit žádná.

Další odpovědi
Hlada

Pro tvůj problém je potřeba Ohmův zákon
U = I * R,
vztah pro výpočet výkonu
P = U * I
a pochopit seriové a paralelní zapojení.
LED zapojíš podle toho, kolik jich budeš chtít mít a do 12V obvod doplníš předřadným odporem, u kterého spočítáš ztrátový výkon a podle toho koupíš typ.
Zdrojů informací je spousta.

mosoj

Jestli jsou na 1,2 V tak jich dej do série ( za sebou ) deset a máš to vyřešené bez předřadného odporu. Při 20 mA je zatížení potom cca 0,25 W. Jo a při zapojování nezapomeň že to je dioda!

Pokud jich tam chceš mít méně musíš zařadit ten předřadný odpor na kterém dojde k potřebnému napěťovému úbytku. Podle protékajícího proudu se volí i vhodný výkon odporu.

Každá dioda má trochu jinou ztrátu napětí.
Pokud to nedokážeš spočítat, tak zde je kalkulátor jak pro sériové tak pro paralelní zapojení.

http://elektro­bastleni.cz

Koukám že ten kalkulátor někam zmizel !! Třeba tam někde je. Pořádně to prohlédni. Já na to nemám čas.

Tak je tady !

http://elektro­bastleni.cz/dow­nload.php?akce=de­tail&id_detail=2&sek­ce=1

RQLM

tvuj dotaz je spatny uz v tom, ze motas dohromady zapojeni paralelne (vedle sebe) a seriove (za sebou) 🙂

Kric.ouwner

Tom004: ten odkaz nefunguje :) , jo ale když jí pak vyměním tak to bude dobrý budou zas svítit né ???…

tom004

Ještě k tomu odkazu.Dávám ho znovu.Mně normálně funguje.

http://casemod­ding.wu.cz/vi­ew.php?cisloclan­ku=2007020002

tom004

Určitě ano.