Avatar uživatele
Pokročilý

Když dlužím bance peníze a ona se neozývá už dva roky, je nějaká promlčecí lhůta??

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Neboj, oni si počkají a pak ti to spočítají i s úroky. U nich si to asi hlídají.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Je, běžně je tato lhůta 3 roky, ale banka se mohla ozvat, třeba se ti to jen nedoručilo, a to by žádné promlčení neběželo.
Lhůta 10 let by byla, pokud by došlo k uznání dluhu z tvé strany, třeba tím, že by se ručilo směnkou.
To že uplyne promlčecí lhůta by neznamenalo, že banka svou pohledávku nemůže vymáhat. Aby bylo vymáhání nemožné, musela by uplynout prekluzivní lhůta, což tady v tom případě určitě nehrozí.


Avatar uživatele
Pokročilý

Táta se jednou nenahlásil na úřadu práce, protože měl další měsíc nastupovat do jiného zaměstnání (nějak mu to asi nedošlo). Neměl tedy zaplacené sociální a zdravotní pojištění za ten jeden měsíc. Došlo mu to asi až po 8 letech, co mu přišlo, že dluží přes 45 000kč + úroky (dostal exekuci na plat).

Pojišťovna a banka je sice něco jiného, ale určitě to budou dělat stejně. Ozvou se, až jim z toho "kápne" něco víc. Kdyby psali hned, moc by si nevydělali. Mají to dobře promyšlené. Radši bych se o to začala zajímat hned, aby to potom nebylo mnohem horší.


Avatar uživatele
Bronzový

To: nenene100

Vaše odpověď, spolu s odpovědí uživatele jmhad, je ze všech zde uvedených asi nejvíce blížící se skutečnosti. Avšak rozhodně nelze zaměňovat promlčení s prekluzí, uznání dluhu není nutně spojeno se zajištěním závazku.

Protože se jedná o vztah soukromoprávní, budeme vycházet ze zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.

Promlčením se rozumí situace, kdy nebylo právo (tedy zde nárok banky) vykonáno v promlčecí lhůtě. Následně se právo promlčí a dlužník není povinen plnit. To je však pouze základní ustanovení týkající se promlčení, je nutno číst zákon dál a nevytrhávat jednotlivá jeho ustanovení z kontextu.

K promlčení soud přihlédne jen v případě, kdy dlužník vznese tzv. námitku promlčení, jednoduše tedy soudu oznámí, že je právo promlčeno. Soud nesmí dlužníka o této námitce poučit, protože by tím došlo k narušení rovnosti před soudem a odepření práva na spravedlivý proces. Soud poučuje pouze o procesních záležitostech.

Pokud tedy uplyne promlčecí lhůta (3 roky, pokud zákon nestanoví jinak, či není jinak stranami smlouvy ujednáno) a dlužník vznese v případném sporu před soudem námitku promlčení, má věřitel lidově řečeno smůlu. Avšak pokud by dlužník následně svůj závazek plnil (případně splnil), nevzniká věřiteli bezdůvodné obohacení, protože promlčený závazek se stává naturální obligací.

Prekluze je institutem odlišným, ač též spojený s plynutím času a jeho příslušnými právními následky. Pokud nebylo právo vykonáno ve stanovené lhůtě, zaniká jen v případech výslovně stanovených zákonem. K zániku práva soud (na rozdíl od promlčení) přihlíží z úřední povinnosti (ex offo). Příkladem, kdy může právo prekludovat, budiž zánik práva zaměstnance domáhat se u soudu určení, že s ním zaměstnavatel neplatně rozvázal pracovní poměr, nepodá-li žalobu do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr na základě neplatného jednání zaměstnavatele skončit.

A závěrem k uznání dluhu. Jeho vliv na běh promlčecí lhůty je takový, že se její dosavadní běh přeruší a počíná běžet promlčecí lhůta nová, ze zákona desetiletá. Uznání dluhu má obligatorní (povinnou) písemnou formu, dluh musí být uznán co do důvodu a výše. Jde o jednostranné právní jednání, zákon s ním ex lege nespojuje žádné zajišťovací následky.


Avatar uživatele
Zlatý

Záleží na smlouvě, ale tuším, že banky mají ve smlouvách prodlouženou promlčecí lhůtu na 10 let.


Avatar uživatele
Pokročilý

Dva roky rozhodně ještě není doba promlčení.... No bacha aby se banka jednou neozvala a nechtěla desetkrát tolik. ;)


Avatar uživatele
Bronzový

Ze zákona 3 roky, pokud není ve smlouvě dohodnuto něco jiného. Já se jednou takhle radoval a oni to den před lhůtou podali rovnou k soudu. Ale tam byli zase tak solidní, že souhlasili s nízkými splátkami a odpustili úroky. Ale to už je 20 let.


Avatar uživatele
Pokročilý

nebo se muže stat že ti jedloho dne utebe doma zazvoni ezekutoři a zabavi ťi veci v hodnoťe co dlužuš


Avatar uživatele
Zlatý

nič v zlom - obdivujem vašu otrlosť.
držím palce - pri splácaní, keď váš dlh banka predá pohľadávku nejakej exekútorskej firme.

;-)


Avatar uživatele

tímhle způsobem se lidé dostávají do finančních problémů. nechávají dluhy v zapomnění a ony je doženou, pomalu, ale o to důkladněji


Avatar uživatele
Registrovaný

Promlčecí lhůta samozřejmě existuje a i v tomto případě její aplikace přichází v úvahu. Rozhodné ovšem je, jakým právním předpise se smluvní vztah řídí a kdy začala tato lhůta běžet, neboť před účinností NOZ byl smluvní vztah banky a spotřebitele upraven v obchodním zákonem, dle nějž byla promlčecí lhůta 4 roky. Lhůta ve své podstatě začíná běžet druhý den po splatnosti dluhu. K promlčeni dojde v okamžiku, kdy věřitel neuplatní své právo v uvedené lhůtě u soudu. Upomínky či další jiné úkony nemají na běh promlčecí lhůty vliv.
Pokud by smluvní vztah vznikl až po účinnosti NOZ, pak by promlčecí lhůta byla 3 roky, v ostatním stále platí uvedené.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2161
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 927
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 531
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.