Historie úprav

Avatar uživatele

Zeptal/a se – 26.listopad 22:59

Existují postříbřené stříbrné příbory?

Věda – Technické vědy

Předsdatvuju si to takhle- slitina o obsahu třeba 40% až 60% Ag, z ní vyrobená sada příborů, která je ve finále postříbřena, v tomto případě stříbrem „925“… může být?

Avatar uživatele

Zeptal/a se – 28.listopad 22:00

Existují postříbřené stříbrné příbory?

Věda – Technické vědy

Předsdatvuju si to takhle- slitina o obsahu třeba 40% až 60% Ag, z ní vyrobená sada příborů, která je ve finále postříbřena, v tomto případě stříbrem „925“… může být?

.............­...........

Hm, tak jsem se klasicky špatně vyjádřil.

Jde o to, že mám příbory. Původ neznám, ale pátral jsem na netu a zjistil, že jsou nejspíš z r. 1890. Problém je, že jejich výrobce (Reed and Burton) v té době produkoval jak solid Ag (Sterling), tak pouze Ag stříbřené příbory. No a znaky (značka, punc, hallmark) v tý době u některých jaksi „vypustil“.

Zkrátka je to složitější, záleží, pro koho vyráběli. Jsou tam nějaký znaky, ale to zřejmě nebudu schopen dopátrat (online encikloprdia of silver marks mlčí) – vypadá, že příbory byly vyrobeny na zakázku a znaky na nich mohou být znakem objednavatele (restaurace třeba, či čo).

A teď! Příbory jsou dost jeté, takže si troufám tvrdit, že jsou pouze stříbřené (silver plate), jenže tady mám ten problém. Vidím na povrchu nějaký mikrony klasickýho Ag (asi to bude ta 925ka, 7,5% Cu, což je klasika a ne ryzí, jak píše da ny, ale tomáš fuk)a pod tou vrstvou se mi zdá, že je stříbro! Vím, jak to asi zní, taky jsem se s tím ještě nesetkal, ale to neznamená, že to neexistuje.

Takže, když jeden kus leštím (třeba lžičku, anyway) a speciálně se zaměřím na ten oxid siřičitý, tak kromě svrchní vrstvy „925ky“ se cídí i „ten solid“, který vylézá na hranách, kde postříbření už lety vzalo za své (patrné pod zvětšovacím sklem) a protože takový věci nedělám poprvé, je mi jasné, že Ag je jak povrchová úprava, tak masiv uvnitř, to je bez komentáře, tím jsem si jistej, no a to mě překvapuje nejvíce! Silverplate Silver příbory ;). Klidně bych tomu byl schopnej uvěřit, proč ne. Půjde tady nejspíš o ryzost a praktičnost. Mám dojem, že uvnitř (masiv) je pár desítek procent Ag no a celé ta otázka zní, jestli jste se s tím tady někdo nesetkali. S tím, aby „stříbrné“ příbory (řekněme, že v základu slitiny bylo cca tolik Ag, jako v mincích Gottwalda, třeba 50%, to je jedno) se dále nějakým procesem pokovování potahovaly dalšíma mikronama čistšího stříbra, jako je třeba ta 925ka.

Má to hlavu a patu? Setkali jste se s tím někdo? Jednalo by se tedy o Sterling Silver příbory? Nebo by se v tomto případě jednalo o Silverplate? Jak je to? Původní otázka zněla-

EXISTUJÍ POSTŘÍBŘENÉ, STŘÍBRNÉ PŘÍBORY? ;)

Děkuji všem, kteří větám rozuměli až sem.