Kiti

Zvíře jako věc?

Dojde v naší republice někdy k tomu, aby zvíře nebylo bráno jako věc, ale jako živá bytost?
Za surové zabití koně a pokus o zabití druhého jenom jeden rok vězení?

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

a zabila jsi někdy mouch nebo zašlápla komára? Vím,že se to nedá srovnávat,ale jsou to taky živé bytosti…

Další odpovědi
huxa

Od 1.1.2014 je už v zákoně změna.

klumprt

Mohl by v trestním zákoníku být trest za zabití zvířete surovým nebo trýznivým způsobem. Mohly by se i zpřísnit tresty za týrání zvířat. S obojím bych osobně souhlasil. Podle mého názoru není rozdíl mezi utrpením zvířete a člověka.
K tomu je třeba uvědomit si, jak bychom pojem zvíře použili. Za zvířata bývají považováni obratlovci, což jsou savci, ptáci, plazi, obojživelníci a nějaká vodní havěť. (ryby ne)
Např. vaření humrů zaživa by bylo OK. Rybář napichující žížalu na háček taky OK. Muslimská halal porážka pravděpodobně ne. Vesnickou zabijačku by měl zásadně provádět proškolený (vyučený, licencovaný) člověk. Otázka je to totiž taky pro biology, protože záleží na tom, jakou má nervovou soustavu. Např. žába je sice obratlovec, ale je způsobilá pociťovat utrpení způsobem obdobným jako člověk nebo kůň? Nereaguje na bolest pouhým reflexem bez uvědomění?

klumprt

Ta změna je jen v občanském zákoníku, ne?

Kiti

Mouchu a koně bych opravdu nesrovnávala, i když chápu že i moucha je živá bytost a když mi naráží do okno, tak to okno otevřu. I když s komárama zase tolik soucitu nemam…

Mc Merkurion

…já sice nejsem věřící,ale všici jsme přeci tvory božími…