rybíz

Znáte někdo pravidla hry 66 ( karty )?

Nejlepší odpověď
vagra

Šestašedesát,známá také pod názvem „Schnapsen“.

Pravidla hry

Šnaps je karetní hra, která se hraje ve dvou celkem s 20 kartami. Je známá také pod názvem „Schnapsen“. Cílem hry je dosáhnout 66 bodů popř. posledního štychu. Rozdáno není všech 20 karet, pouze 5 karet každému hráči. Zbytek karet je v talónu. Jedna karta z talónu se odkryje a položí se napříč k talónu. Tato karta pak představuje trumf.

Hráč, který rozdává karty, nechá svého protivníka sejmout a poté začne s rozdáváním karet. Hráč, který karty nerozdávál, začíná hru. Druhý hráč má nyní možnost odložit jednu ze svých karet na protivníkovu. Poté, co se hráči podařilo protivníkovy karty přebít, si karty bere a líže si svrchní kartu z talónu. Nyní počká, než si protivník také lízne kartu z talónu a poté jednu kartu vyhodí. Barva se nectí a hodnoty se nepřebíjí, dokud leží na stole talónové karty.

Vyšší list v jedné barvě přebíjí všechny nižší hodnoty a trumfová barva je nadřazena všem ostatním barvám. Při stejných hodnotách dvou karet přebíjí ta karta, která byla zahrána jako první. To však neplatí, když je poslední karta trumf.

Vyhrává hráč, který jako první dosáhne 66 bodů nebo kterému se podaří poslední štych. Vyhrané štychy se sečtou. Hráči mají možnost hlásit kombinace karet. Hlášky tvoří dvojice dam a králů jedné barvy a nazývají se páry, manželství nebo marriage. Pár se počítá za 20 bodů popř. za 40 – když je barva trumf.

Hra se může táhnout přes několik kol. Hráč má však po každém kole možnost hru ukončit. Zobrazí se mu tlačítka „Hrát“ a „Opustit“. Klikne-li na „Opustit“, hra končí. Pokud klikne na „Hrát“, hra pokračuje do té doby, než je jasný výherce nebo dokud jeden z hráčů neukončí hru.

K lepšímu porozumění hry, jsou zde vysvětleny základní pojmy:
Atout (také trumpf):
Přebíjí všechny barvy, musí být ale před začátkem hry deklarován. Přebíjí i trumfy s nižší hodnotou.
Oka:
Označují hodnotu jednotlivých karet.
List:
Součet karet, které má hráč v ruce.
Buml:
Hra se hraje na 7 extra bodů, které se počítají od 7 do 0. Hráč, který jako první skončí na nule, vyhrává a poražený spoluhráč získává buml.
Barva:
Pojem pro srdce, káry, piky a kříže.
Ctít barvu:
To znamená, že na odehranou kartu může být položena pouze karta stejné barvy (např. srdce na srdce, káry na káry atd.).
Partie:
Několik her za sebou. Partie končí, jakmile hráči dosáhnou stanoveného počtu extra bodů resp. normálních bodů.
Loupit:
Trumf, který leží pod talónem, může být vyměněn za kluka stejné barvy.
Krejčí zpět:
Podaří-li se hráči dostat se na jeden extra bod a jeho protihráč přesto vyhraje (když vyhraje všechny následující partie), říká se, že tak zvládl Krejčiho zpět.
Krejčí:
Pokud hráč během hry nedostal ani jeden extra bod a protivník skončil na nule, pak se poražený nazývá krejčí.
Štych:
Zabrání karet hráčem, který odhodil kartu s vyšší hodnotou (t.j. který přebil).
Povinnost přebíjet:
Hráč musí přidat vyšší kartu stejné barvy nebo trumf.
Předák:
Hráč, který míchá a rozdává karty (ve směru hodinových ručiček).
Talón:
Balíček karet, ze kterého si po každém odhození hráči lížou kartu. Vždy líže jako první ten hráč, který přebil.
Trumf (také Atout):
Přebíjí všechny barvy, musí být ale před začátkem hry deklarován. Přebíjí i trumfy s nižší hodnotou.
Povinnost trumfu (také povinnost Atout):
Hráč musí přiznat trumf, když nemá vhodnou barvu. To platí teprve, když již ve hře nejsou žádné talónové karty.
Extra body:
Ty se nesmí zaměnit s normálními body. Extra body udávají hodnotu jednotlivé hry. Hodnota hry závisí na bodech karet, které má poražený hráč ve štychách.
Zavřít:
Hráč, který zrovna vynáší, má právo zavřít. Položí kartu, která leží dole v talónu (tato karta definuje trumf, leži lícem navrch) na balíček karet. Od této chvíle si již hráči nemohou lízat další karty a platí povinnost trumfu a povinnost přebíjet. Hráč, který zavřel, nyní musí dosáhnout 66 bodů, aby vyhrál hru. Při počítání bodů se sečtou body protivníka, které měl před zavřením. Nedosáhne-li 66 bodů, hru vyhraje jeho spoluhráč a získá i extra body, které by jinak patřily hráči, který chtěl zavřít. Nejméně však 2.
Bodové hodnocení
Počítají se body a extra body. Extra body udávají hodnotu jednotlivé hry. Tato hodnota vychází z počtu bodů, kolik hráč za každé přebití získal.

Body

Eso = 11 bodů
Desítka = 10 bodů
Král = 4 body
Dáma = 3 body
Kluk = 2 body
Extra body

0 bodů = 3 extra body
32 bodů nebo méně = 2 extra body
65 až 33 bodů = 1 extra bod

Zdroj: http://www.star­games.com/games_de­tails.asp?id_ga­me=1&mode=h&id_ar­ticle=1169