T HQ

Mám změnit obor ve čtvrťáku kvůli maturitě z matematiky?

Dobrý den
Jmenuji se Jenda a je mi 18 let. Chodím na průmyslovku a jsem v oboru technické lyceum. Tento rok mi začíná maturita a jeden z povinných předmětů je ústní zkouška z matiky. Abych líp popsal svůj problém, tak musím vám něco povědět ohledně mé minulosti a to v době s výběrem středních škol. V době kdy jsem si vybíral školy, tak všude byla povinná matematika. Z toho důvodu mi bylo vlastně jedno kam bych šel, stejně tomu neuniknu. Kamarád, který chodil zrovna na stejnou školu se stejným oborem, svoji školu doporučil, čili jsem si vybral tuto školu (obor technické lyceum). Nebyl jsem vždy dobrý v matice. Jakmile jsem nastoupil do prváku, tak už jsem měl velký problémy. Jenže pak přišel covid ve druhém pololetí prváku a téměř celý druhák. V covidu jsem taky s tou matikou měl problémy, ale řešil jsem to přes aplikace jako je photomath, anebo mi to posílali spolužáci se kterýma jsem měl i teď mám poměrně dobré vztahy. Po covidu přišel třeťák a už byli zase problémy. V prvním pololetí třeťáku jsem sotva zvládal matiku bez jakýkoli pomoci nebo podvádění, dokonce jsem mohl dostat 2 na vysvědčení v prvním pololetí třeťáku. Po prvním pololetí přišlo druhé pololetí a zároveň s tím v matice přišli nové a daleko těžší témata. Kvůli tomu jsem měl daleko větší problémy a málem jsem skončil na reparát z matiky, jenže jsem to zachránil jen kvůli tomu, že spolužák si schválně vzal stejnou skupinu testu jako já a opsal jsem to (Já měl A a on si měl vzít B, jenže vzal A). Teď jsem ve čtvrťáku a nezačala pořádně škola a už mám velké úzkosti z maturity a jestli mě vůbec pustí k té maturitě.

Prosím vás, mám se hecnout a aspoň to zkusit udělat, anebo si mám změnit obor. kdybych změnil obor, tak bych šel z lycea ke strojařům a ti nemají matiku, ale zas blbý je to, že oni budou mít více odborných předmětů ze kterého se bude maturovat a já jako lyceista nemá ty odborné znalosti za celý 4 roky na průmyslovce jako oni. Ale možná se dokážu za 5 měsíců naučit ty odborné maturitní předměty.

Děkuji

Odpovědi
Dochy

Podle mě je přechod kvůli matice blbost. Nemáš šanci se to doučit? Ideálně zkus najít někoho, kdo Ti to pomůže pochopit. Nestačí znát vzorečky, je třeba problém chápat – pak se dokážeš orientovat i v příbuzných problémech, ne jen použít vzoreček, co ses někde našprtal.

Ametyst

Strojařina je prosycená matematikou. To by sis nepomohl. Zařídí si doučování, uč se průběžně a od začátku. To zvládneš. Neboj se ničeho, matiku neber jako strašák. Třeba ti sedne jiný pedagog a bude to lepší.

Hlada

Úvaha o přestupu je vadná, protože jiná škola by tě nevzala do čtvrtého, ale maximálně druhého ročníku. I ten jeden rok odborných předmětů na průmyslovce by byl složitější, než doučit se matematiku. Lyceum bys měl dodělat i za cenu reparátu. Otázkou spíš je, co budeš dělat dál. Odborné vzdělání to není a na technickou VŠ to nevypadá. Co na to rodiče?