Avatar uživatele
Registrovaný

Zemřel mě otec a dědicem jsem byla já s maminkou. Dědím něco nebo ne?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Neprávnicky ale o to jednodušeji. Dědíte s maminkou každá stejným dílem, pokud se nedohodnete jinak.

Zdroj:
§ 473 Obč. zákoníku
(1) V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel nebo partner, každý z nich stejným dílem.
Doplňuji:
Byl jsem správně upozorněn na to, že jsem citoval neplatný občanský zákoník. Správně jsem měl citovat tohle:

§ 1635 nového občanského zákoníku
První třída dědiců
(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Jako dítě zemřelého jsi nepominutelný dědic. Dědíš podle toho, jestli jsi nezletilá nebo zletilá.
V Občanském zákoníku je uvedeno toto :
"§ 1643

(1) Nepominutelnými dědici jsou děti zůstavitele a nedědí-li, pak jsou jimi jejich potomci.

(2) Je-li nepominutelný dědic nezletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí tři čtvrtiny jeho zákonného dědického podílu. Je-li nepominutelný dědic zletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí čtvrtina jeho zákonného dědického podílu."



Doplňuji:
Samozřejmě toto platí jen v případě, že Tě otec nevydědil.


Avatar uživatele
Zlatý

Pokud měl otec nějaký majetek, tak ano. Současně však můžeš dědit i dluhy, pokud nějaké měl.


Avatar uživatele
Zlatý

Požaduješ "přesnou právnickou odpověď" a nedáváš žádné informace...
:-O
Existuje závěť? Byly jste ty nebo maminka vyděděny? Opravdu neexistuje další dědic? ....
___
Zajdi si s odpověďmi na tyto otázky (a další) za právníkem - dostane se ti přesné právnické odpovědi...!


Avatar uživatele
Bronzový

Mám podobný problém a jsem ve stejné situaci. Počítej s tím, že se bude konat dědičské jednání s notářem. Pokud otec zanechal nějaké dědičství , závěť, bude se postupovat podle jeho vůle. Pokud nezanechal, zhodnotí se majetek, pasiva aktiva a uvidí se. Vše je dáno podle zákonů, konkrétně o občanském zákoně, který byl letos upraven a má novou verzi.


Avatar uživatele
Pokročilý

Je mi to líto, tak upřímnou soustrast. Také mi umřel táta.
U nás to bylo tak, že třičtvrtě byl maminky díl a čtvrtina se dědila mezi dvě zletilé děti. Nebyla žádná závěť.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

marci1

Moje citace (§ 1643) odpovídá znění nového OZ, platného od 1.1.2014. § 473 již neexistuje, byl ve znění starého OZ.

Avatar uživatele
Stříbrný

klumprt

Děkuji za upozornění. Mělo mě trknout hned, že číslo paragrafu není čtyřciferné :-)

Avatar uživatele
Zlatý

marci1

V pohodě, každému se chybička vloudí. :-) Kdo se má taky pořád v těch změnách a novelách vyznat ? :-))

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 979
Zlatý marci1 807
Zlatý quentos 628
Zlatý iceT 601
Zlatý hanulka11 536
Zlatý panenka 488
Zlatý annas 449
Zlatý led 396
Zlatý venkovan 390
Zlatý gecco 375

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.