dudu

Nejdřív svatba, potom dítě?

Tento model se ukazuje jako zastaralý. V současnosti se totiž téměř každé druhé dítě v Česku narodí rodičům, kteří nejsou manželé. Nebude mít tento trend patologický vliv na další vývoj společnosti? Je za vším zbabělost partnerů převzít „natvrdo“ odpovědnost za fungování rodiny?
Zdroj: LN

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Možná jsem zpátečnická, ale za mne určitě nejdřív svatba a potom dítě a skutečně jsem přesvědčená, že spousta dnešních lidí má především strach převzít zodpovědnost jeden za druhého i za jejich vztah. To dítě do toho přijde buď omylem nebo prostě díky tikajícím hodinám a tomu, že na početí skutečně není nutný „papír“.
Jaký to má nebo bude mít dopad na společnosti je otázka, hodně záleží na tom, jak takový „nemanželský“ vztah vydrží. Pokud vydrží na celý život, pro dítě bude fungova jako, kdyby byl manželský. Jenže ono tomu tak většinou není. statistiky ukazují, že polovina manželství končí rozvodem. Pro „rozchodovost“ nemanželských párů statistiky neexistují, ale předpokládá se, že je ještě mnohem vyšší.

Další odpovědi
Psychotic

Manželství nemá žádnou objektivní výhodu proti soužití „na hromádce“, takže jediný důvod, proč se brát, je tradice a tlak okolí.

Zvážení plusů a minusů určitého činu; dospět k názoru, že nevýhody takového činu převyšují výhody; a rozhodnutí takový čin neprovádět, NENÍ ZBABĚLOST, to je logika.

Jestli to bude mít špatný vliv na společnost? To je ve hvězdách. Řekl bych, že spíš pozitivní.

Pokud někdo chce, aby lidé vstupovali do manželství, nemají fňukat, že se lidi neberou, ale bojovat za to, aby manželství něco znamenalo.

Kepler

V tomhle jsem taky konzervativní a souhlasím s tím, že rodina je základ státu. Tahle instituce funguje od prvních starověkých kultur a neexistuje důvod proč ji rušit. Přece jen tady funguje jistá právní ochrana a pro to jak bude dítě vyrůstat to má značný vliv. Je smutné, že polovina manželství končí rozvodem. Podle mého názoru je to způsobeno nedostatečnou zodpovědností mladých lidí a nesprávnými představami o fungování rodiny. Měla by být i lepší zodpovědnost párů, než se rozhodnou zda mít dítě, nebo radši ještě chvíli počkat. A to bez ohledu, zda je pár sezdaný, nebo ne.

redy

Co vím od kámošek, důvodem jsou peníze, svatba stojí prašule, no a rozvod taky.
A když už někdo takhle přemejšlí, tak raděj se nebrat…

Jestli to bude mít nějakej vliv pro společnost, to nevím.

Ale podle mě je funkční rodina to nejlepší, co může dítě dostat.

Těžko se ženit, nebo vdávat, když o otci dítěte se může jen spekulovat.

anonym

Až tu budou lepší podmínky pro založení a údržbu rodiny, tak se třeba svatby opět vrátí do módy. Proč by se lidi nemohli otestovat na pár let nanečisto, než se vezmou? Rozvody, tahanice o děti, výhrůžky a vztahy, které jsou spolu jen kvůli majetku? Kdo má dneska chuť tvořit předmanželskou smlouvu, když není aní jistá práce a oddanost druhé polovičky. Myslím, že situace jaká dnes panuje je naprosto logická vzhledem k době v jaké jsme a to, že se posunul i věk pro svatby, které probýhají také o něčem vypovídá.

Matka na dceru: Tak kdy už se vdáš?
Dcera: Do 30 času dost.
Matka: Vždyť ti tikají biologické hodiny. To nemáš ani trochu zodpovědnosti a ctižádosti?
Dcera: Pomůžeš mi starat se o dítě, až budu chodit z jedné práce do druhé, abych nás uživila?
Matka: … (mlčí a je v rozpacích)

Vítejte v roce 2016…

Cenobita

Chtělo by to více kvalitních žen, pak by si je chlapi rádi brali a žili s nimi po celý život. Většinou je k mání druhá kategorie a ještě si o sobě myslí je je jednička, to je pak těžký ty vztahy udržet.

Slecna 007

Jsem staromódní. Nejdříve jsem se vdala, pak se nám narodily děti a nakonec jsme se, bohužel, rozvedli. Až na ten rozvod jsme to udělali správně. Pokud je svatba a manželství jen „papír“, pak nechápu, proč s tím někteří nadělají takových cavyků. Všechny mé dětné kamarádky, co jsou neprovdány, říkají, že je to tak lepší a všechny, kromě jediné, se po druhé dvojce vína rozpláčou s tím, že by se vdávaly, ale on nechce. Pokud on nechce veselku, pak nevidím důvod s ním cokoliv sdílet a řídit si s ním děti.
Co se týká vlivu na děti, tak těm je to asi šumák, počítám. Děti trpí absencí jednoho z rodičů a je jim jedno, zda lidé měli svatbu, anebo ne.
Domnívám se, že je to pouze móda, která zase přejde.
Ad: zvýhodnění sezdaných partnerů … no tak to je už opravdu zcela mimo mé chápání. Předstírat, že nežiji se svými dětmi a nepečuji o ně, jen protože mi stát (tedy my ostatní) dá pár stovek navíc, tak to je projev naprosto závadného charakteru. S takovým vyčůránkem bych nechtěla ani papouška, natož rodinu a děti.

ivzez

Vliv na společnost to má už teď.

autacek

Až bude manželství a rodina ekonomicky výhodnější, než být nesezdáni, až nebude svazek homosexuálů postaven na roveň manželství, pak se možná vrátí zpět po generace uznávané hodnoty.

Dnes je totiž pro mnohé páry oficiální svazek jen přítěž a to na všech stranách sociálního spektra.

Lucimia

Já jsem asi také staromódní, ale bez svatby si ani neumím představit, že bych měla počít dítě. Jsem ráda, že s přítelem k tomuto máme stejný postoj. Nechápu, že do takového svobodného mateřství ženy vůbec vstupují. Pokud by si mě muž nechtěl vzít, je to pro mě jasné tvrzení, že si naším vztahem není jistý a počítá, že příp. uteče. Od takového chlapa ruce pryč. Bohužel je takových chlapů víc a víc. Nevím, co je k takové hloupé nerozvážnosti vede. Možná pokřivená výchova, mnoho rozvedených rodičů v posledních desetiletích má na syny, dnešní muže tento vliv, že se nechtěji ženit. Můj přítel je z naprosto skvěle fungující rodiny, proto se manželství neděsí a přijde mu to naprosto normální se jednou oženit. Stejně tak i já mám rodiče, kteří se navzájem respektují, důvěřují si a milují se i po těch letech. Proto i já manželství ctím. Nevím, čeho jiného lepšího v životě dosáhnout, než mít milující kvalitní rodinu. Nerozumím tomu, že to někdo takhle nemá. Finanční zvýhodnění manželství již dnes není, ale asi by to mělo být o jiných hodnotách a přínosech, než získat z toho nějaké benefity… A cena svatby? Vždyť se lidé mohou vzít i na radnici pouze se svědky za minimální částku, stejně jako tomu bylo i dříve. :)

Smode

Tento model je skutečně zastaralý a to zcela. Dnes to záleží čistě na partnerech a na jejich domluvě a rozhodnutí. Též se tento model stal zastaralým proto, že stále více lidí upřednostňuje v partnerství místo manželství lásku. Více a více je zřejmé, že „papír“ nefungující vztah prostě nezachrání. Zkuste se podívat do svého okolí: všimli jste si například, že dospělý rozvedených rodičů si velmi často nechce dlouho partnera vzít? Proč? Protože má zakódováno od rodičů (rozvedených) že svatba=rozvod a rozchod. Kopírujeme rodiče více než si dokážeme přiznat! A instinktivně se anažíme „špatnému“ chování vyhnout. A protože s partnerem CHTĚJÍ zůstat, raději si jej nevezmou protože tím hrozí rozvod a tedy rozchod. Naopak dospělí nerozvedených rodičů většinou nemají s brzkou svatbou problém.
Skutečným problémem je tu tlak okolí zcela nesmyslně oběma diktující co kdy jak mají dělat, který si navíc často odporuje – např:
16 let: „na sex je brzo, jsi ještě malý/malá!“
20 let: „ty jsi ještě neměl/a sex?“
25 let: „na děti je času dost! Nevdávej/nežeň se ještě!!“
31 let: „vždyť ty nejsi normální! Kdy už budeš mít svatbu a dítě?!“
35 let: „proč máte jako sezdaní jen jedno dítě?! Mějte přece druhé ať si mohou spolu hrát!!“
40 let: „proč máte 2 děti? Víte co to stojí? Jste zcela nezodpovědný pár!“
:) Takže jak vidno dobré je nenechat se oblafnout nesmysly společnosti a s milujícím protějškem si zařídit život tak jak to oběma vyhovuje ;)

ATLAS.CZ

No je i tento model, který v současnosti praktikuje hodně párů a to, že si udělají Dítě a kvůli tomu se hned vezmou ještě před tím, než se narodí..
Což je velmi dobrý důvod proč se vzít.

Lukasy

Svatba je zbytečnost. Když někdo někoho miluje je s ním proto. Nepotrebu je tom papírové a ještě za to utrácet peníze .

Pepi2

Řekla bych že to je věc velmi subjektivní. Zkrátka když se člověk chce brát, ať se bere a s dětmi to tolik zas společného mít ani nemusí. Určitě to není nic zbabělého se nebrát, naopak, zbabělost je se vzít jenom kvůli tomu, že paní je těhotná.🤦‍♀️
Když rodiče nejsou oficiálně v úřadu sezdaní ještě neznamená, že se dítěti nemůže dostat kvalitní péče, nebo že je rodina neúplná.
Moji rodiče se nevzali, vychovali dvě děti a i přes rozchod se jim podařilo udržet rodinu zdravou a s bratrem jsme prožili krásné dětství.

vlajan1981

Toto je podle mě opravdu přežitek. My teda našeho syna měli až po svatbě, ale nebylo to kvůli tomu, že bychom na tom nějak trvali. Teď se snažíme o další dítě, ale zatím nám to bohužel moc nevychází. Myslím si, že problém bude i v tom, že jak já, tak manžel už jsme starší ročník. Manžel má navíc poslední dobou občas problémy s erekcí, což nám taky trochu hatí plány. Naštěstí to umí vyřešit viagra z https://kamagra­love.net/ nicméně začínám se trochu obávat, aby nám to snažení vůbec vyšlo.

Pastorna

Tak určitě je to jednodušší z toho důvodu, že není žádné břicho ani žádné dítě, pro které by člověk musel shánět hlídání a tak. Ale určitě v tom nevidím žádný problém. Ale zase je hezké, když je na světebních fotkách a videu celá rodina – nám to tak náš svatební fotograf zařídil, viz. https://tomgre­iner.cz/svateb­ni-videa/ :)

xxx3

minerz: já nechci nijak snižovat problémy mladých rodin – některé je doopravdy mají, ALE pravda je také to, že v naší zemi se žijeme neporovnatelně lépe než v mnoha zemích světa, kde se děti rodí mnohem více. Z toho plyne, že existenční problémy u nás patrně nebudou tím hlavním, co by zapříčiňuje to, že je dětí málo. To už by musely vymírat jiné státy.

anonym

Respektuji takový názor a máte pravdu. Pokusím se teď podívat na situaci i z jíného úhlu. Vezměme v potaz, že rodiny, které mají třeba finance na hraně a zvládli by to dítě mít si uvědomí, že nechcou živořit a chcou si raději užit svou drahou polovičku o nějaký ten rok déle než se naspoří více peněz, či nesežene jiná práce. Právě takových páru může také dost a je dobré to vzít v potaz. V jiných zemích mají třeba raději chudobu s kupou dětí okolo, než o něco lepší podminky pro život a méně dětí. Jinde se zase ždíme systém země a využívá se různých výhod spojených s vlastnictvím dětí. Každý má právo na svou volbu a to i v případě, že chce někdo být radši sám, než třeba špatným/chudým/ne­vyrovnaným rodičem ať už z osobních/fi­nančních/zdra­votních důvodů. Shrnul jsem to rozumně? Možná jsem něco přehlednul.

xxx3

Já rozumím tomu, že nikdo nechce „živořit“, tady je ale otázka, kde to živoření začíná. Znám lidi, kteří na tom po stránce materiální nejsou vůbec špatně (ale ne nějací magnáti), přesto mají dojem, že děti jsou „drahý špás“, který jim místo nějakého naplnění přinese spíš starosti. No považte, někdo musí doma zůstat na rodičovské, starání se, přebalování, vodění do školy a školky, teď se v televizi k tomu všemu každou chvíli mluví o tom, kolik milionů stojí výchova průměrného dítěte rodiče do jeho dospělosti. Děti prostě asi nejsou v kurzu – navíc opustit partnera bez dětí je mnohem snažší než s dětmi. Jinak v těch zemích s přemírou dětí to není kvůli tomu, že by měli rádi chudobu. Tam se jedná o kombinaci přežívající tradice spolu s chybějícím sociálním zabezpečením – děti jsou v těchto zemích jedinou nadějí na přežití ve stáří.

xxx3

Cenobita: jestli si ženy pro změnu nemyslí, že by to chtělo víc „kvalitních“ mužů ;)

Psychotic

To nejspíš myslí. Málokdo si přizná, že část problému může být i na jejich straně 🙂

anonym

Nikdo není dokonalý. Často bývá ve vztahu někdo dominantní a má třeba i hlavní slovo. Mluvme o štěstí, protože existuje mnoho lidí, kteří mají menší, či větší problémy v oblasti vztahů a najít dneska někoho přímo na míru je tak trochu loterie a někdy běh na dlouhou trať. Střídat, či zkoušet roky měnit osobnost drahé polovičky?
Toť otázka. V řadě případů se musí někdo ve vztahu uskromnit, či povznést nad nedostatky jinak by z toho byla další položka do stoupajících statistik rozvodů.

anonym

Nikdo není dokonalý. Často bývá ve vztahu někdo dominantní a má třeba i hlavní slovo. Mluvme o štěstí, protože existuje mnoho lidí, kteří mají menší, či větší problémy v oblasti vztahů a najít dneska někoho přímo na míru je tak trochu loterie a někdy běh na dlouhou trať. Střídat, či zkoušet roky měnit osobnost drahé polovičky?
Toť otázka. V řadě případů se musí někdo ve vztahu uskromnit, či povznést nad nedostatky jinak by z toho byla další položka do stoupajících statistik rozvodů.

anonym

Díky těmhle skvělým vyskakovacím reklamám, které si mi hned blokují se mi nějak povedlo poslat zdvojenou odpověď. Raději to nebudu dále komentovat.