Daniela179

Vzdát se dědictví ano či né ?

Jsem s vlastním bratrem v neustálem nátlaku matky,která nás nutí k odmítnutí dědictví po našem zemřelém otci.(údajně kvůli vysoké dědické dani).Majetku se nechceme zříct pouze z jediného důvodu a to,že naše matka s největší pravděpodobností má záměr prodat byt a přestěhovat se k našemu nevlastnímu bratrovi,který je rozvedený a bydlí v rodinném domě se svou přítelkyni a jejich dvěma dětmi.Současná přítelkyně,která původně vyjádřila nenávist k naší rodině si nevlastního bratra nemá záměr nikdy vzít a jejich dětí nosí její příjmení.
Můj názor společně s vlastním bratrem vychází i z předchozí reakce když matka společně s otcem,který ještě žil cca před třemi léty zvažovali prodat byt,zahradu a společně s nevlastním bratrem a jeho přítelkyni koupit dům pro společné bydlení.Ze společné koupi sešlo právě ve chvíli když otec chtěl aby polovina domu byla na katastru zapsána na jeho a matku.Nevlastnímu bratrovi a jeho přítelkyni se to nelíbilo a chtěli aby na katastru byli uvedeni pouze jako věcné břemeno což by samozřejmě znamenalo v případě úmrtí obou rodičů , že majetek by připadl pouze nevlastnímu bratrovi a jeho přítelkyni.Po tomto nezdaru nabytí majetku , bratrova přítelkyně neustalými intriky opět dostává matku na svou stranu a dále tak pravděpodobně usiluje aby dosáhla svého.
Musím podotknout ,že matka právě prodává zahradu za cca 500000,– Kč a už jsme ji oba s vlastním bratrem řekli,že od ni nic nechceme.
Chtěli jsme pouze vlastnit podíl z bytu, v kterém matka bydlí.Po tomto sdělení matce nás neustále označuje za vlky ,které ji chtějí oškubat.Každý máme svoje bydlení a nikdo ji z bytu nevyhání.Jde pouze o zápis na katastru.Děkuji za Vaše názory a odpovědi.

Nejlepší odpověď
anonym

Nevzdát se majetku-neustoupit

Pomineme všechny nepodstatné aspekty – to jsou plány zemřelého otce a matky ještě před jeho smrtí a nebudeme se zabývat ani tím, co si plánovali s Vaším nevlastním bratrem a jeho ženou. Nastala totiž nová situace, a tu je nutno řešit podle nových podmínek.
Dostali jste nějaké majetkové vypořádání, kde by byl vyplacen finanční podíl nebo přepsán nemovitý majetek, jehož hodnota by Vám měla nahradit současnou výši dědictví? Nejspíš podle Vašich slov ne.
Nežijeme v době, kdy se všichni vzdávali svého nároku na dědictví proto, že ten z potomků, kdo dohleděl rodiče „do smrti“, zůstával na statku a dědil majetek. I tak musely být ostatní děti vyplaceny.
Po smrti otce se jeho podíl dělí stejný dílem na jeho manželku a všechny jeho děti. To znamená, že jestliže je byt společným majetkem Vašich rodičů a jeho dědici jste pouze Vy a Váš bratr (nikoliv nevlastní bratr), tak matka ke své polovině hodnoty bytu přičte ještě 1/3 hodnoty jako podíl po zesnulém manželovi a Vám a bratrovi připadne každému 1/3 po otci, čili 1/6 celkové hodnoty bytu.
Vy jste přímí dědicové, takže zdůvodňovat zřeknutí se dědictví dědickou daní je čirý nesmysl. Daň platit nebudete. Co se ale platit bude, to je poplatek notáři a ten se zaplatí z celé hodnoty dědictví, ať se ho kdokoliv zřekne ve prospěch kohokoliv.
Nenechte se oblbnout. Po svém otci máte nárok dostat alespoň něco. Je vysoce pravděpodobné, že z podílu matky díky jejím snahám nedostanete nic.
Klidně buďte vlky, hyenami nebo čímkoliv jiným, Nenechte se o svůj zákonný podíl připravit a nevěřte tomu, že kdybyste ustoupili, že to napraví rodinné vztahy.

Další odpovědi
marci1

Nevzdát se majetku-neustoupit

Doplňuji:
Určitě se nevzdávejte, jste ze zákona dědicové a máte právo po otci dědit.

Alesh

Nevzdát se majetku-neustoupit

Přečetl jsem jen začátek, nějak se mi nechce patlat v něčím soukromí, navíc je to názor jen z jedné strany, čili těžko objektivně posuzovat.
Můj názor je ten, že zákon dědictví řeší velmi rozumně a není potřeba ho, až na výjimky nějak obcházet apod. Pokud se nepletu, tak v tomto případě matka dostane půlku a děti si druhou půlku rozdělí rovným dílem. Přijde mi to fér, pokud někdo chce víc, měl by další strany vyplatit dle odhadu.

SirFisher97

Nevzdát se majetku-neustoupit

Konan-Pain

Nevzdát se majetku-neustoupit

ponovotny

Vzdát se majetku-ustoupit

kdyby na to co je v téhle situaci správně byla jednoznačná odpověď tak jak zatím ukazuje anketa, tak by jste se určitě ani neptala. Nedá se ani říct, že tím, že byste odmítla dědit v její prospěch by jste si od ní něco za to dokázala koupit. Sama ale cítíte, že zákon v tomhle případě vytváří v rodinách obrovské problémy. Když se vzdáte tak riskujete, že s majetkem maminka naloží tak, že v budoucnu nemusíte už nic podědit. Když budete dědit může to znamenat zhoršení vztahu s matkou. Z hlediska toho co je skoro všem nejcennější by jste asi dědictví neměla odmítat, ale protože jsou i lidé, kteří by se vzdali tak hlasuji tak aby anketa byla objektinější