Zbavení rodičovských práv u otce

Potřebuji poradit. Mám dceru, má 2,5 roku. Její otec se o ní přestal před rokem zcela zajímat, předtím to taky bylo jen občas. Nyní on má novou přítelkyni a stará se o její roční dítě. Příjde mi to nefér vůči mé dceři, protože to, co by měl dávat jí, dává cizímu dítěti (ať už citově nebo materiálně). Je možné požádat o zrušení rodičovských práv kvůli této situaci? Mám totiž strach že si pro dceru třeba za 5 let příjde. Ona ho vůbec nezná. Naposled za ní byl když měla 10 měsíců. Děkuji za informaci a radu.
Doplňuji:
ATRIPLEX: Jde vidět, že nevíš, o čem mluvíš. Rodičovská práva jdou zrušit. Otec, který se o dítě nestará, nemá na dítě nárok po rozhodnutí soudu. Bude mít zákaz styk s dítětem apod. Výživovací povinnost se ale nemění, tak zůstává. Zůstává i zápis v rodném listě. To jsem zjistila u právníka.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Breberko , myslim , ze kdo vam ted napise pravdu - to znamena , ze rodicovska prava nejdou zrusit ( resp. jdou , ale z velice zavaznych duvodu ) - bude vas nepritel.
Urcite nezrusi byvalemu priteli pravo proto , ze ma novou pritelkyni a momentalne se nezajima o vasi spolecnou dceru.
Je to smutne - z jeho strany , ze o dceru zajem nema. Vy ale , v zajmu ditete ponechte vse tak jak je a alespon ze plati vyzivne.
A strach , ze si pro dceru prijde treba za 5 let mit nemusite. Kdyz si prijde ( dostane rozum ) , tak pak bude hlavne na vas zalezet , jak to dceri DOBRE vysvetlite, aby spolu vztah pomaloucku navazali. Asi jsme vas moc nepotesila. -iv-

Další odpovědi:

Tady ani tak nejde o právní, ale morální otázku.
Oč ti jde? Pomstít se otci na úkor dítěte?
Dítě má právo na oba rodiče, a to i tehdy, kdy si rodiče přes dítě vyřizují své účty a zapomínají nejen na svou roli, ale hlavně na dítě, jehož jménem se zaštiťují.
Nepíšeš, zda jste byli oddání nebo šlo o tzv. "sexuální nehodu", kdy po tvých hysterických projevech otec logicky odešel k normální partnerce.
I pro zákaz styku, který náš právní řád zná, musejí být opravdu závažné důvody a soud, na rozdíl od tebe velice bedlivě posuzuje, zda se tím neublíží dítěti.
A pokud chceš platit alimenty, je právo rodiče na styk s dítětem to nejmenší (za těch 0,6-1 mil. do zletilosti, co otec zaplatí).
P.S. Tentokrát dávám -iv- plně za pravdu.
Doplňuji:
Pokud máš dítě v péči, netřeba se obávat o jeho ztrátu.
Spíše by ses měla zajímat jak ji vychováš, aby si vás mohla vážit obou a později sama citem rozhodla ke komu se přikloní.
Obávám se, že tímto přístupem jí naočkuješ jen nenávist, nevraživost a nedůvěru ke světu.

Bronzový

Ne, otec zůstane navždy otcem.

Zlatý

Je mi líto,ale atriplex má pravdu.Soud může zakázat jakýkoliv styk s dítětem,ale zrušit právo (otce)rodiče, ne.Možné to snad je,pouze v případě,že by byl prohlášen za nesvéprávného.

Zlatý

Vaše dcera je už dost v životě hendikepovaná tím, že nemůže vyrůstat v normální úplné rodině se svými rodiči. Myslím, že by bylo lepší už nechat vztahy tak, jak se vyvinou, pokud nepůjde o nějaké extrémnosti, bez zásahu soudu. Česká praxe v rodinném právu je spíš slon v porcelánu. Dcera má právo na oba rodiče a sama si vybere, jaký bude mít ke komu vztah.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Rodina a vztahy

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 979
Zlatý marci1 806
Zlatý quentos 628
Zlatý iceT 601
Zlatý hanulka11 536
Zlatý panenka 488
Zlatý annas 449
Zlatý led 396
Zlatý venkovan 390
Zlatý gecco 375

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.