Avatar uživatele
Rokio

Zažili jste dobu normalizace na území našeho státu?

Projděte si archiv.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=doba%20nor­malizace

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, gagaga před 2232 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Ano. Vzpomínám si na dokument Poučení z krizového vývoje, na jehož základě se dělaly stranické propvěrky.

Nevím, zda byly všude, ale ve školství ano. Netýkaly se jen členů strany, ale i nečlenů strany a správních zaměstnanců.

Hodně členů KSČ, kteří nesouhlasili s poměry u nás a s politikou kSČ, bylo ze strany vyloučeno, nemohli ve školství působit, mohli zůstat ti, jimž bylo členství pozastaveno, a samozřejmě nestranícil

Jak to často bývá, projevil se charakter některých lidí, o tom je lepší se nezmiňovat. Záměr – jen přisolit, aby někteří museli opustit školu.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Nielen že zažila, ale aj prežila. Bolo to obdobie, kedy „komunisti s ľudskou tvárou podľa Dubčeka“ boli vylúčení z KSČ, tí „lepší mali len pozastavené členstvo“ čo sa rovnalo odchodu (hlavne intelektuálov a inteligencie) z práce na dobrých postoch na novú prácu bližšie k ľudu, pri lopate a táčkach. V kultúre sa objavila „náznaková satira“, ktorá inotajovým humorom pranierovala normalizáciu a „mocných tohto sveta“. Ale, čo sa objavilo medzi ľuďmi počas Pražskej jari ´68 už sa nedalo nijako žiadnou pokrievkou alebo plachtou prikryť. Dierami v nich sa myšlienky naďalej dostávali medzi ľudí, až vybuchli v roku 1989.

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Ano, už jako student a později.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hlada

Ano, zažil, jako absolvent jsem nastoupil do Tesly, kde probíhaly prověrky. Za úkol jsem dostal na sebe napsat posudek. Napsal jsem, že správně chápe závěry XIV sjezdu KSČ (číslo jsem odněkud opsal) a byl jsem prověřen. Jako technik jsem nikdy osobně nezažil žádné omezování nebo nucení k politickým aktivitám. V práci jsme měli západní měřicí přístroje, v knihovně bylo možné půjčit si anglickou literaturu. O hrůzách normalizace jsem se dověděl až z blábolení různých pisálků po roce 1989.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dubraro

Zažil a následky nesu dodnes.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Zažil a dobře si pamatuji.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kryšpín

Nezažil, ale připravil to soudruh Dubček, který také studoval 5 let komunismus, poté pobláznil většinu národa o jiném ismu – komunismu a jako čistokrevný sraboch podepsal v Moskvě dočasnou okupaci na 40 let s dalšími soudruhy Smrkovským a Černíkem.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ivzez

@Kryšpín:

Víte, za jakých okolností v Moskvě podepisovali?
A jestli vůbec měli jinou možnost?

před 2232 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Kryšpín, nie je to také jednoduché ako sa zdá. Treba si uvedomiť nielen malého československého funkcionára, ktorý predstavuje verejnosti mienku a rozhodnutia svojej politickej strany – platí to aj dnes, ale aj hospodárske a politické vplyvy svetových lídrov. V tých časoch boli pripravené vojská Východu aj Západu na východzích blokoch bojovej zóny. V čase, keď Dubček podpisoval ústup od Pražského jara, už platila dohoda medzi USA a ZSSR o neútočení v prípade vstupu vojsk Varšavskej zmluvy na územie ČSSR.
Zjednodušene USA a ZSSR sa dohodli o sfére vplyvu.

před 2232 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek