MobilManiak

Myslíte si, že komunisté byli vážně tak špatní?

Z několika stran jsem slyšel, že komunisté nebyli špatní. Pokud jste se nepletli do politiky, bylo vám i lépe než dnes. Co myslíte?

Nejlepší odpověď
SADLIK

Zažil jsem téměř celou komunistickou éru.Jako v každém zřízení je to takové, jak na to člověk nahlíží. S pohledu vystěhovaných, zavřených a třeba těch jimž byla znemožněna jejich práce je toto zřízení jednoznačně špatné. Z pohledu rodin s dětmi, důchodců, těch co nemají práci, těch co práci mají, ale přesto dřou bídu, se žilo za komunistů snadněji. Já jsem pád komunistů vítal, ale tohle zřízení vůči nám , obyčejným lidem, kteří se neumějí rvát, neumějí v téhle spletité době dostatečně bojovat, to nám jenom vzalo. Vzpomínám na doby, kdy se dřelo, leccos nebylo, ale dělník byl člověk.

Další odpovědi
Drap

Nelze srovnávat nesrovnatelné. Některé věci jsou zřejmě lepší, některé podstatně horší. Také ale uplynulo dalších 25 let lidského vývoje.

mosoj

Učení to nebylo špatné. Bylo spravedlivější k lidem. Nicméně lidé to zkazili a zneužili tak jako dnes, komunista, nekomunista. Za všechno mohou lidé, nikoliv zvířata.

anonym

Přesně jak to píše -SADLÍK-.dělník byl člověk a ne jako dnes, kdy je jen onuce, kterou může podnikatel kdykoliv okrást a vyhodit na dlažbu.
Ano, bylo nedostatkové zboží, ale co je horší…nemít práci nebo zboží které není k životu potřeba?Mít lacinějšī elektriku, vodu, nájem a mít dražší věci, které jsou dlouhodobé? Mimochodem tenkrát ty věci ( pračky, televize,atd.) vydržely nejméně 25 let, čili se člověk v manželství akorát dvakrát zařizoval.Dneska tyto věci musíte kupovat každých 10 let (někdy i méně), takže v podstatě za celý život jsou dražší než tenkrát.Nehledě na to, že se ušetřilo životní prostředí, protože na výrobu bylo potřeba méně energie,vody apod.
A že se nesmělo mluvit?Slyšel někdo, že byl potrestaný horník,hutník,trak­torista či člověk , který pracoval ve fabrice na směny za protistátní řeči?Tyhle lidi komunisti potřebovali, proto se je neodvážili perzekuovat.
To akorát nemakačenkovè z kanceláří, herci či zpěváci si stěžovali, ale NUTIL JE NĚKDO ABY DĚLALI TUTO PROFESI?Mohli jít pracovat jinam třeba na vesnici do družstva a nikdo by je neperzekuoval.Bylo to přesně jako dnes KDYŽ SE TI TO NELÍBÍ MŮŽEŠ JÍT.Akorát tenkrát práci sehnal každý a ne jako dnes, že od 50ti let už tě nikde nechtějí.
A že se nemohlo cestovat?Mně to vůbec nevadilo, zae màm procestovanou půl naší republiky a tenkrát i se Slovenskem.
Dneska dělník z fabriky taky nemůže cestovat, protože na to nemá.
Tenkràt si člověk postavil dům a nemusel být do smrti zadlužený (sice se na tom několik let nadřel, ale dejme tomu ve čtyřiceti i méně byl bez dluhů).Novoman­želská půjčka, půjčka od fabriky, ale podepsat to na deset let, pohraniční příplatek to všechno byly výdobytky socialismu.
.

Hans51

Ano, myslím si to.

Kepler

Nelze generalizovat na všechny komunisty, byli mezi nimi i „dobří“. Zrovna tak jako mezi fašisty. Visí ale nad nimi kolektivní vina a tu jim nikdo neodpáře. Kdo se za bolševika nepletl do politiky, měl se průměrně na tu dobu (tedy mnohem hůř než dneska). Kdo šel bolševikům na ruku, měl se výborně.

postcd

možná, že byli úplně stejní jako komunisté i nekomunisté v politice dnes, měli ale jiné možnosti využívat moc a tak je třeba mohli i zneužívat, stejně jako dnes ale třeba jiným způsobem.

anonym

Koukám, že tady jsou dva tábory: město vs vesnice. Byl rozdíl nasrat předsedu KSČ ve městě, než na vesnici. A tam byli ti dobří komunisté, s lopatami, učitelé na vesnické škole, a další, jak píše pamětník Lahny.

Lahny, my se nedáme!

anonym

Podívejme se objektivně na politiku z pohledu módy, nejsou volby jenom o tom přesvědčit voliče o tom, že nějaký politik, nebo nějaká politická strana, je právě v módě a že je třeba jít s politickou módou?
Politika už ve svém názvu říká, že je tom, o to postarat se o problémy ve městě, které nevyřeší; obchodníci, podnikatelé, církve, atd. politici se mají postarat o to, aby ve městech nebyla kriminalita a byla zde čistota.
Politici zde nejsou na to, aby kladli věnce na hroby mrtvých vojáků anebo seděli na zbytečných schůzích a dohadovali se sobecky o tom, jak lidem udělat život zbytečně složitý díky mnoha chybám v zákonech a regulacích.

Kryšpín

Někteří Čech-komunisté řádili v padesátých letech na svých spoluobčanech, další várka čech- husákovci řádila v době normalizace po neúspěšném bludu dubčekovců a jejich případném komunismu s lidskou tváří, po Velkém hedvábném sametu se opětovně předvádí někteří demokrati, humanisti, zelení mužíčkové, exektutoři, učedníci v politice, kapitalisti a další odrůda na svých slušnějších spoluobčanech.

gecco

Přečti si toto – http://www.li­dovky.cz/v-severni-koreji-se-lide-rodi-mrtvi-je-to-absolutni-katastrofa-rika-slavny-reziser-g26-/zpravy-svet.aspx?c=A160314­_163108_ln_zah­ranici_msl
___
Lahny to píše správně (tedy – skoro správně)

  • kdo neměl žádné ambice, žádný vlastní názor (neuvažoval, ale ´vlastní´ názor přebíral ze sdělovacích prostředků a politických agitek) – se měl tehdy dobře…
  • kdo byl členem vládnoucí strany a dokázal papouškovat a prosazovat názory a aktuální postoje jejího vedení (ony se občas měnily a pak ten, kdo se nedokázal na obrtlíku otočit, si to ´odskákal´ s celou rodinou a i s přáteli) – se měl výborně…

___
Jen ti " nemakačenkovè z kanceláří, herci či zpěváci" – tedy lidé, kteří se (původně) nemuseli živit tupou prací, se – občas, po projevení vlastního názoru, museli tou tupou prací živit (aby se uživili) a nebo byli nuceni emigrovat nebo, někteří, raději své názory odvolali a podvolili se diktatuře…
___
Většina lidí schopných vlastního úsudku si ale své názory nechávala ´pro sebe´, případně je projevovala jen v soukromí, před svými nejbližššími – a to ještě opatrně a s obavami (co kdyby byl někdo z nich konfidentem)…
___
Tím ale neodpovídám na tvou otázku – protože nevím, kterého komunistu máš na mysli – Pepu, Frantu, Vaška, Áloise…

anonym

Gecco i my dělníci jsme mëli svůj názor a komunisti nás neperzekuovali.
V Chile byl Pinochet.V televizi říkali, že tam dělníci stávkují.Ptal jsem se, jak je možné, že tam je diktátor a může se stávkovat a u nás màme „svobodu“ a stávkovat nemůžeme.
V Posku byla Solidarita a vydali 10 bodů.Chtěl jsem aby tady tytombody byly zveřejněny.
Bylo tady Několik vět, také jsempožadoval aby nám byly přečteny, když jsme na schůzi měli hlasovat proti nim.
NIKDY JSEM ZA TYTO NÁZORY NEBYL PERZEKUOVANÝ.
Vždy mně bylo odpovězeno, ale nechce se mi to rozepisovat, bylo by to na několik stránek.

gecco

Lahny, pravděpodobně jsme ty a já potkali ´jiné´ komunisty, protože máme rozdílné poznatky (a nebo ty poněkud ´přeháníš´ svou tehdejší ´drzost´)…

  • znal jsem, osobně, (už zemřel, proto ten minulý čas) vysokoškolského profesora (opravdu profesora, ne nějakého docenta či asáka), který po ´70 zametal dvůr v JZD (jinou práci a jinde prostě nesehnal)
  • znal jsem, také osobně, (a dodneška některé znám) několik dělníků, kteří namísto kvalifikované práce museli dělat např. krmiče v JZD či kopáče kanálů (jinou práci nesehnali)
  • znám, osobně, učitelku na SŠ, která se kvůli rejpnutí si do ´papaláše´ stala prodavačkou v nádražním bufetu
  • já osobně jsem byl skoro dva dny ve vyšetřovací vazbě pro podezření, že jsem strhnul volební plakát Národní fronty (co si mezitím užili mí rodiče dodneška úplně nevím, tehdejší má kamarádka se ale slušně sesypala) – jo, to podezření bylo oprávněné, ale nepodařilo se prokázat (a to řešila krajská kriminálka – ani kvůli vraždě by se jich tehdy tolik neangažovalo; mne ´pobavilo´, jak jim místní příslušníci uctivě vykali a – pokud možno, jim šli z cesty)
  • v ´89, když jsem jako student objížděl ´stávky´ a shromáždění lidí, vyhrožoval okresní tajemník KSČ mému otci fyzickou likvidací celé rodiny (a kdyby se ´převrat´ nepovedl, nepochybně by se o to i pokusil)

___
Mně těžko můžeš povídat o tom, že minulý režim byl k lidem ´hodný´ a přívětivý – nebyl…
Ale ano, máš pravdu v tom, že vůči nepříliš ambiciózním a nekvalifikovaným dělníkům byl ´shovívavý´ – těm totiž nebylo ´co vzít´ (píšu o letech ´75+ – tehdy už se za drobné prohřešky nepopravovalo a nezavíralo)…
Pro mne jsou komunističtí představitelé a jejich přisluhovači naprostou lidskou verbeží, tou nejhrubší spodinou – a mé zkušenosti a přesvědčení mi jen těžko můžeš vyvrátit…

anonym

http://www.li­dovky.cz/, je to záměr, že tam nejsou příspěvky diskutujících? Ani se nedivím.

gecco

Mně se tam otevřely Lidoky celé – co máš na mysli?
___
Ale obvykle se Diskuse ruší (či dokonce nepovolují) u kontroverzních temat (hrozí příspěvky porušující nějaký zákon – a i za ně zodpovídá majitel webu).

Hans51

To koubavit:

Které mnohé chyby v zákonech máte na mysli? Konkrétně prosím. Uznávám, že stejně jako kterýkoliv výsledek lidské činnosti, i zákony mohou obsahovat chyby. Vím o některých z nich, každopádně bych, čistě ze zájmového hlediska, rád objevil další. Budete mi prosím nápomocen?

gecco

(y)
😉
Doufám, že ´učitel´ odpoví…
😉

anonym

Tsss, co bych odpovídal?! 😁

Vítej, brachu. 🙂

gecco

Já psal, že pokud (dokud) se tady poměry nezmění, nebudu odpovídat (občas odpovím někomu ´poštou – pokud mám dojem, že mu má odpověď může pomoct) ani se tázat, ani bodovat…
😉
V Diskusi se projevuju jen tehdy, když se příli ´velebí´ komunisté (Rusko etc.) anebo se objeví „koubavit“ – ale toho Odpovědím, škodolibě, přeju, je to „guru“…
😉

anonym

Nic proti, ale ta pohádka o KLDR je pravda, jako ta čistota ODS, TOP, ČSSD…

gecco

Barbakane – nebyl jsem v KLDR – ale tomu článku věřím…
Pokud jde o „čistotu“ libovolné politické strany (proč jsi nezmínil i třeba KSČM??) – nemám iluzí…
Oni i někteří komunisté to „mysleli upřímně“, jako Standa…
😉
_______
Myslím, že pokud se potkáme, vynecháme diskuse o politice – u těch by z nás dvou teklo krve víc,než z pašíka…
😉
A nikdo by ji nechytal do lavoru k přípravě jelit…
😉

anonym

Říká ti něco konspirační teorie?

gecco

„Konspirační teorie“?
Jasně – ale KLDR je konspirací sama o sobě…
😉

anonym

Kupodivu, s kamarády u piva nediskutuji na téma politika, a pokud ano, nevtírám se. 🙂

==================

Já mám blbou krev… 🙂

gecco

Jojo, u bůčku se shodnem – a pokud ne, vyměníme si RECEPTY…
😉

xxx3

to je ale škodolibá otázka ;)