Avatar uživatele
Registrovaný

Zaměstnavatel a jeho práva

Mám pár otázek, které mi nejsou zcela jasné, tak se chci s Váma poradit:

1.Může mě zaměstnavatel propustit po zkušební době, když mu nepodepíšu výpověd?

2.Je někde v zákoně uvedeno, že mi může zaměstnavatel zakázat jít darovat krev nebo plazmu v pondělí a pátek?

3.Kolik vytýkacích dopisů mi musí zaměstnavatel min.dát, aby mě mohl propustit???

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

1.-ano
2.-Podle příslušných ustanovení zákona č. 262/2006 Sb, zákoníku práce, je dárcovství krve překážkou v práci z důvodu obecného zájmu. Dárci tedy náleží pracovní volno s náhradou mzdy (ve výši 100% průměrné mzdy), které se poskytne na dobu cesty k odběru, odběr samotný a zotavení po odběru v rámci 24h od nástupu cesty k odběru. Pokud odběr není proveden, náleží toto volno jen na cestu k odběru, strávenou dobu na transfúzní stanici a návrat na pracoviště.
3.- 3 dopisy

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

ad 1) NEMŮŽE (myšleno z důvodu ´nepodepsání výpovědi´)
- případné ´nepodepsání´ výpovědi druhou smluvní stranou nemá žádný vliv na její (ne)platnost..., důležité je pouze, aby tato písemnost byla prokazatelně doručena
- po skončení zkušební doby vás zaměstnavatel může propustit, ale POUZE na základě zákonem daných důvodů (viz např. § 52 ZP)
http://business.center.cz/…

ad 2) NENÍ
- darování krve patří mezi vyjmenované překážky v práci na straně zaměstnance (§ 203/2.d)
http://business.center.cz/…
- zaměstnavatel je povinen poskytnout volno + náhradu mzdy při této překážce v práci VŽDY

ad 3) MINIMÁLNĚ DVA (pokud máte na mysli § 52/g) */
http://business.center.cz/…
- zde se uvádí, že lze dát výpověď pro SOUSTAVNÉ méně závažné porušení prac.kázně s tím, že na možnost případné výpovědi musí být zaměstnanec při těchto jednotlivých ménězávažných porušeních upozorněn opakověně během 6ti měsíců
- zákoník práce blíže nespecifikuje počet opakování, ale už počet 2 a více může zaměstnavatele opravňovat ke splnění výše zmiňované zákonné náležitosti
- nicméně až soud může definitivně potvrdit zda už dvě drobná porušení prac.kázně mohou vést až k výpovědi, a to podle míry a intenzity těchto provinění, rovněž tak i podle řady dalších zaměstnancových charakteristik, které soud spravedlivě zkoumá...

*/ pokud by se však jednalo o závažné porušení prac.kázně (§ 55), pak by stačil i JEDEN ´dopis´

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2418
Zlatý Drap 1489
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.