Avatar uživatele
Registrovaný

Má zaměstnavatel právo zakázat mi jít darovat krev?

Má zaměstnavatel právo zakázat mi jít darovat krev, z důvodu, že je zrovna období dovolených, podle něj by prý bylo v práci málo lidí? (přitom brigádníky-co nás zastupují, na pracovišti máme)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Okruh a rozsah důležitých osobních překážek v práci obsahuje príloha k nařízení vlády č. 590/2006 Sb. Darování krve zde uvedeno není, proto na poskytnutí volna v pracovní době nemáte nárok. Pokud půjdete darovat krev mimo pracovní dobu, nemůže vám ze zákona zaměstnavatel darování krve zakázat.
Je ale nutné si uvědomit, že zaměstnavatel má především právo vybrat si do týmu takové lidi, s kterými bude poskytovat pokud možno nejlepší a nejlevnější služby, aby se udržel v krizi na trhu a mohl vůbec někoho zaměstnat.

Doplňuji:
Peníze nepřináší zaměstnavatel, ale zákazník a toho zajímá kvalita a cena, nikoli ušlechtilé pohnutky zaměstnanců.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Je sice hezké,že chodíte darovat krev ale vžijte se do role zaměstnavatele. Já být zaměstnavatel,tak vás nepustím. Klidně si běžte darovat krev,ale mimo pracovní dobu.


Avatar uživatele
Zlatý

Když to nemůže stát zakázat Policistům, hasičům, tak zaměstnavatel těžko.


Avatar uživatele

Záleží i na tom, co má zaměstnavatel v hlavě, pokud mu mozek slouží i k myšlení, musí si uvědomit, že darování krve je velmi potřebná věc, možná potřebnější, než přebírání šroubků ve fabrice, tam se bez člověka chvíli obejdou, zvlášť když jim to dotčný řekne dopředu, doufám, že kemo nikdy darovanou krev nebude potřebovat :-))
Doplňuji:
Zvlášť když jsou tam brigádníci a má tě kdo zastoupit, tomu se od zaměstnavatele říká "naschvál" a o takovým člověku si mysli svý


Avatar uživatele
Stříbrný

Nemá.

Dárcovství krve neuvádí příloha k NV č.290/2006, protože nejde o osobní překážku zaměstnance, nýbrž o úkon ve veřejném (obecném) zájmu.

Podle zákoníku práce (§ 203 písm. d) přísluší dárci na den odběru volno s náhradou mzdy.

Legislativa k dárcovství krve:

Doplňuji:
Pokud nejde o odběr k operaci, doporučila bych se se zaměstnavatelem dohodnout.

Zdroj: http://www.transfuznistanice.c z/legislativa-darcovstvi-krve


Avatar uživatele
Stříbrný

nemůže, ale může se s Vámi dohodnout


Avatar uživatele
Registrovaný

pokud není ten zaměstnanec plnoletý a zaměstnavatel jeho zákonný zástupce, tak to právo má :-D

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2420
Zlatý Drap 1491
Zlatý quentos 1220
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.