Makina

Má právo se zaměstnavatel u přijímacího pohovoru ženy ptát na čas plánování rodiny?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Ptát se může, nesmí to však ovlivnit přijetí.
Je to jednoduché. Ptá se jen z toho důvodu, že pokud bys plánovala dítě např. v tomto roce, asi nebude zrovna 2× nadšený, že tě zaučí, vybaví pracovními pomůckami a následně odejdeš na MD.

Další odpovědi
Anuket

Ptát se může, ale odpovídat mu nemusíš. Zaměstnavatel / personalista k tomu určený ví, na co je odpověď nutná, či ne. Odpověď na tohle je také velmi těžká, přijetí to ovlivnit sice „nesmí“, ale určitě víme, jak to ve skutečnosti je. Nejlepší je se otázce nepřímo vyhnout. Pokud mu řekneš na rovinu, že nechceš odpovídat, může to znamenat také významný „pomyslný bod“ – stejně tak v opačném případě, kdy odpovíš, viz odpověď Raibka.

anonym

Pokládání diskriminačních otázek

Navzdory tomu, že vás některé věci o uchazeči zajímají (vcelku logicky), podle antidiskriminačního zákona se na ně ptát nesmíte. Jde docela o slušný seznam. Podle zákona jsou zakázány otázky na věk, zdravotní stav (způsobilost k práci se prokazuje vstupní lékařskou prohlídkou), plánování rodiny, těhotenství a děti, náboženství a filosofické přesvědčení, sexuální orientaci, majetek a finanční závazky, národnost, rasu a etnikum, politické postoje, členství v odborových organizacích, trestněprávní odpovědnost a finanční závazky vůči bankám. „Personalisté i manažeři si bývají jisti, že uchazeč proti nim obvinění nevznese, protože nemá důkazy, ale v jeho očích potencionální zaměstnavatel utrpí,“ varuje Monika Šulcová ze společnosti Grafton Recruitment.
Doplňuji:
to je pro podnikatele, tedy ze strany podnikatele, naco se při pohovoru nesmí ptát

Zdroj: www.podnikatel.cz

autacek

Vžij se do role zaměstnavatele, je řada faktorů které mohou ovlivnit jeho rozhodnutí, zda-li tě přijme, či nikoli.

Zaměstnavatel poptává práci, je ochoten za ni zaplatit, ty tu práci nabízíš – prodáváš. Kdybys byla v roli zákazníka a kupovala jakékoli jiné zboží, či poptávala službu a prodavač ti na Tvůj dotaz řekl, „po tom Vám nic není“, či „proč to chcete vědět“, asi bys zvolila raději obchod se vstřícnější obsluhou, tedy nakoupila jinde.

Zaměstnavatel by neměl při výběru budoucího zaměstnance přihlížet k údajům, které nemají vliv na očekávaný pracovní výkon, ani by neměly ovlivnit jeho rozhodnutí. Na druhou stranu, pokud by mi zájemce o práci řekl, že hodlá do roka otěhotnět, a já hodlal pracovní pozici obsadit dlouhodobě, vyžadovalo-by to zaškolení, zapracování, atd., asi bych byl blázen, kdybych takového člověka přijal a nerozhodl se pro někoho jiného, ať si legislativa říká cokoli, nebo ať již Ty na danou otázku odmítneš odpovědět :o)

anonym

ne, nemá právo se na nic takového ptát