jakho

zakladní listina práv a svobod

jaký je rozdíl mezi ústavou ČR a listinou základních práv a svobod ?

Nejlepší odpověď
anonym

Listina je z dikce Ústavy součástí ústavního pořádku, nikoliv však Ústavy.
Laskavě se podívejte do dokazu na platnou právní úpravu.
Dnes je Listina základních práv a svobod ústavní zákonem.
Opět si všichni vykládáte pregnantní znění zákonů po svém a subjektivně, a bohužel blbě. Listina řeší obecná práva bez ohledu na režimy, Ústava je právním výrazem existence státu a vytváří pravidla výkonu státní moci.
Ústava s ústavními zákony tvoří dohromady ústavní řád. Dohledem je pověřen ústavní soud.
Za totality byla čs. ústava v rozporu s Listinou, ač by měla mít větší, neboť nadnárodní právní váhu. Vzhledem k implementaci evropské legislativy, máme dnes obdobnou úpravu jako členské státy EU.
Sbírat palce za chybné odpovědi je hluboce amorální !!
Doplňuji:
Ani alibistické doplnění nijak neokecá základní triviální omyl v záměně pojmů „Ústava“ a „ústavní pořádek“!

  1. V zákonech nejde o lingvistické kotrmelce, tam jsou explicitní pojmy se zcela konkrétními významy a náplní. Jinak by stačil 1 výraz a ne 2 odlišné.

Podobná záměna pojmů může znamenat u soudu fatální zvrat rozsudku.

  1. Otázka zněla jasně – na Ústavu ČR! a Listinu (nikoliv ústaví řád (v ČR formulován jako pořádek).

Samotný odkaz přímo vyvrací pokus o dezinterpretaci zákonného znění, viz odkaz na platnou ústavu, jejíž článek 3 a 112 hovoří naprosto jasně – bez ohledu na češtinářské kejkle.
Ústava ČR je Zákon č.1/1993 Sb., kdežto citovaná formulace ústava „v širším smyslu“, vyjadřuje de jure ústavní pořádek. Listina základních práv a svobod je vydána zcela samostatně Usnesení předsednictva České národní rady č.2/1993 Sb. – viz důkaz:
http://www.con­court.cz/clanek/lis­tina
(Chápu, že přiznat omyl je pro někoho nepřijatelná prohra).

Ustanovení čl. 3 a čl. 112 odst. 1 Ústavy České republiky pro souhrn ústavních zákonů, tzn. pro označení ústavy v „širším smyslu“, zavádí souhrnný pojem „ústavní pořádek“ České republiky a definují, co je jeho součástí.
http://www.con­court.cz/clanek/us­tavacr
Čl. 3 Součástí ústavního pořádku České republiky je Listina základních práv a svobod
Čl. 112 (1) Ústavní pořádek České republiky tvoří tato Ústava, Listina základních práv a svobod, ústavní zákony přijaté podle této Ústavy a ústavní zákony Národního shromáždění Československé republiky, Federálního shromáždění Československé socialistické republiky a České národní rady upravující státní hranice České republiky a ústavní zákony České národní rady přijaté po 6. červnu 1992.
(2) Zrušují se dosavadní Ústava, ústavní zákon o československé federaci, ústavní zákony, které je měnily a doplňovaly, a ústavní zákon České národní rady č. 67/1990 Sb., o státních symbolech České republiky.
(3) Ostatní ústavní zákony platné na území České republiky ke dni účinnosti této Ústavy mají sílu zákona.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Lis­tina_z%C3%A1kl­adn%C3%ADch_pr%C3%A1v­_a_svobod

Další odpovědi
arygnoc

veľký.

Robert_PM

Pro laika téměř žádný. Obě normy jsou, samozřejmě, součástí ústavního pořádku ČR…

venkovan

Správně by mělo být Listina základních práv, povinností a svobod.
Ono k právu patří i ta nějaká povinnost – zrovna tak ke svobodě.

Michal Kole

Nejsem právník, ale pokusím se to vysvětlit takto

Ústava je nejvšší zákon jak tu někdo řekl a říká, že lidi jsou svobodní.

Listina základní práv a svobod je něco jako „prováděcí předpis“ a říká co to vlastně svoboda je.

annas

Oprava pravopisu – Listina je součástí ústavy.

anonym

Proč nebyl v doplnění uveden odkaz přímo na Ústavu ČR, ale místo toho zavádějící odkaz na ústavní pořádek?
Stačilo kliknout o řádek níže a na dalším je i ona samotná Listina.
(Pravopis je marginální, když jde o rozhodující fakta!)
Listina není součastí Ústavy ČR – ani spisovné opakování lži se nestane pravdou. Pokus se konečně potlačit pýchu!

anonym

Jak vidno, místo pýchy zvítězilo zbabělé pokrytectví, smazat si vlastní chybnou odpověď je taky řešení.
Asi i k otevřené replice je potřeba odvaha a čest.
(Pro www, ocko a další, bohužel vaše domněnky se názorně potvrzují). Vzdělání ještě nemusí znamenat moudrost a morálku.

www

Čeče, jako kdybych neznal Wikipedii, jsem se na ni spolehnul, hledat se nechtělo 😁. No jó, staré blbec.
Díky, dal jsem to pryč 😉.

anonym

OK, je to častý omyl, laici to moc nerozlišují, ale advokáti by s takovými bludy každého hnali.
Horší je, že některé neomylné trvají na svých dogmatech, i když je už dávno všem jasné, že holt ujely, ale zaboha to nepřiznají. Falešné body jim jsou asi přednější než objektivní pravda.
(„Je to hnus, velebnosti!“)