Anubias

Poradíte s příkladem na výpočet kalkulace? Viz popis.

mam takovej problem
mam priklad 9×10e9×80×10e-9×(-20×10e-9):(0,1e2)
mam to vyjit 1.44×10e-3
jenomze mi to vychazi –1,44 tak nevim kde delam chybu

zadavani prikladu na kalkulacce

Odpovědi
mosoj

Násobení a dělení je na stejné úrovni. Takže se postupuje zleva doprava.
Násobíš postupně až k dělení a výsledek násobení dělíš 0,1e2 (0,01).
Výsledek je opravdu 1,44×10e-3

tedy:
14400×10e-7 což = 1,44×10e-3
Stačí jenom správně vynásobit zvlášť celá čísla a zvlášť exponenty. Pozor při násobení exponentů se tyto sčítají při zachování matematických pravidel sčítání záporných a kladných čísel.

Frontinus

Když nevidím tvůj postup, tak těžko říct, kde děláš chybu. Každopádně hodnota tebou uváděného výrazu je –1.44e-3 (tj. –0.00144), takže ani jeden tebou uváděný možný výsledek není správně.

Technická poznámka a hypotéza o možné chybě: Obávám se, že mícháš dohromady dvě formy zápisu čísla, kterému nejspíš říkáte exponenciální tvar nebo vědecká notace. Např. číslo 1500 můžeš zapsat jako 1.5*103 („jedna celá pět krát deset na třetí“). Tento způsob zápisu je obvyklý v matematice a ve fyzice, jen je trochu nepohodlný pro textově orientované výstupy, protože ta trojka by měla být v exponentu. Z historických důvodů se proto totéž číslo v computer science zapisuje obvykle ve tvaru 1.5e3. Symbol „e“ je zde prostě symbol, který odděluje mantisu a (dekadický) exponent. Předpokládám, že tímto způsobem se ti podařilo si při počítání „vyrobit“ tři řády navíc.

mosoj

Pořádně si to napiš na větší papír ať máš přehled a postupuj postupně.
Hned v druhém kroku ti vyjde 14400×10e-9 : 1×10e-2= 14400+10e-7=1,44×10e4×10e-7=1,44×10e-3

mosoj

Nepatří tam to + za 14400. Samozřejmě tam má být x!!!