zjentek

Za jakých okolností/jakým způsobem zemřel Jan Werich?

Někdy proniknou mezi veřejnost i ty nejintimnější detaily ze života známé osobnosti a kolikrát i z jeho konce. A tak se ptám, jestli se ví, jestli si pan Werich prožil svou vlastní smrt a pokud se to ví, tak jak. Bo ne každý má to štěstí, že ano…

„Člověk se nají, napije, pak se dívá na televizi, což je možná nebezpečné, vezme si pyžamo, usne a ráno se neprobudí.
Deset tisíc bych za takovou smrt dal, a že jsem hodně lakomej!“ Jan Werich.

Nejlepší odpověď
marci1

V roce 1946 byla Werichovi diagnostikována rakovina hrtanu. Odmítl operaci, při které mu měla být část hrtanu vyjmuta a tak se Werich musel podrobit ozařování. Došlo k otevření cest pro infekci, po ozařování tak začal Werich trpět chronickou bronchitidou a recidivujícími zápaly plic. Byl silným kuřákem a dost často pracoval pod náporem stresu, což jeho zdravotnímu stavu neprospívalo.
Poslední léta svého života byl Jan Werich již velmi nemocen, neustálá bronchitida a zápaly plic výrazným způsobem redukovaly plochu plic. Došlo k rozedmě. To vše způsobilo extrémní zátěž na jeho srdce, které díky tomu bylo dvakrát větší, než je obvyklé. Jan Werich umírá v roce 1980.
https://knihov­na.lf2.cuni.cz/jan-werich
„Moje mysl spřádá plány, které tělo nemůže dodržet. V krku mám slavíka, na očích brýle, v uších sluchátka, v ústech protézy, u srdce budík a na nohou bandáže.“ Jan Werich
https://dvojka­.rozhlas.cz/ze­nil-se-jako-se-kupuji-cigarety-pribehy-slavnych-jan-werich-7474501
Možná zemřel chybou lékařů. Jeho ošetřující lékař Kaplan:
„A právě o Werichovi a okolnostech jeho úmrtí v roce 1980 prozradil Kaplan Nedělnímu Aha! šokující informace. Z nich vyplývá, že slavný herec zřejmě zemřel vinou nepřesné diagnózy a následné nevhodné léčby. „V roce 1946 byla Werichovi diagnostikována rakovina hrtanu. Odmítl operaci, kterou mu měla být část hrtanu vyjmuta, a tak se Werich musel podrobit ozařování,“ vypráví Kaplan. „Jenže ozařování mu zničilo řasinkový epitel v dýchací trubici. Epitel je velmi důležitý, jelikož zabraňuje tomu, aby se do dýchacího ústrojí nedostávaly nečistoty a jiné škodliviny. Tím, že u Wericha epitel přestal fungovat, se otevřela cesta infekci. Po ozařování tak začal Werich trpět chronickou bronchitidou a recidivujícími zápaly plic,“ popisuje lékař. „Mnoho lékařů se ale později domnívalo, že rakovina byla u Wericha diagnostikována chybně. Pokud by totiž skutečně už v roce 1946 trpěl rakovinou, těžko by se dožil až roku 1980. Jsou to sice jen dohady, ale mnoho věcí této teorii nasvědčuje,“ tvrdí Kaplan.
Chybná diagnóza a následné ozáření, pak Werichovi způsobily velké problémy s dýchacím ústrojím, které ho nakonec stály život. „Neustálá bronchitida a zápaly plic výrazným způsobem redukovaly plochu plic. Došlo tam dokonce k rozedmě. To všechno způsobovalo extrémní zátěž na jeho srdce. Nakonec měl Werich srdce více jak dvakrát větší než je normál. Zasahovalo mu až do podpaždí. Ale i tak byl jeho organizmus nedostatečně okysličován, takže se v podstatě jeho tělo pomalu dusilo,“ vzpomíná Kaplan, který se o Wericha staral na konci sedmdesátých let v nemocnici Pod Petřínem.“
https://www.a­haonline.cz/cla­nek/zhave-drby/8699/strasna-pravda-o-smrti-wericha.html

Další odpovědi
Edison

Vypadá to, že na rakovinu. Konec jeho života ale asi moc přeštastný nebyl.
https://dvojka­.rozhlas.cz/jan-werich-si-i-v-poslednich-dnech-zivota-uchovaval-neuhasitelnou-zvedavost-7477448

Zdroj: http://www.brno­vinky.cz/zdra­vi/jan-werich-se-lecil-v-brne-koureni-a-alkohol-hrozi-stale

Kepler

Vím jen, že to bylo po dlouhé těžké nemoci. Starala se o něj doma vychovatelka jeho vnučky a hospodyně, která na něj práskla, že prášky plival za postel. K němu do vily chodil i jeho lékař.
https://www.bles­k.cz/clanek/re­giony-praha-prazane/514411/eva-tumova-82-starala-se-o-wericha-75-prasky-plival-za-postel-praskla-na-nej-hospodyne.html