annas

Stali jste se příznivci kluka v dřevácích, s vykulenýma očima, který 2. 5. oslavil 90 let, i když na svůj věk nevypadá?

  1. Jak se jmenuje?
  2. Vzpomenete si na jeho některé typické hlášky?
  3. Dá se o této „hvězdě“ loutkového divadla říct, že ačkoliv je „nejmenší“, patří zároveň k „největším“ Čechům? Proč?

--
Děkuji.

Přidá se ještě někdo?

Nejlepší odpověď
Drap

Jistě byl to hrdina našeho dětství. I když vzrůstem malý, tak nás reprezentoval snad ve všech zemích světa a pro dětské diváky je snad stále hrdinou nejen u nás, ale i ve světě. Škoda jen, že z našich televizí ho vytlačují importované dětské figury.
Jeho typická mluva, zvláštní, ale srozumitelný přízvuk je nepřekonatelný­.Stejně jako jeho výrazy šmankote, bábinka, taťulda nebo jen typické cháchá.
Všichni vědí, že se jmenuje Hurvínek, ale většinou se mu říkalo Hurvajz, stejně tak bývá často oslovován ve svých vystoupeních.

Další odpovědi
Kepler

Jako děcko jsem měl radši než Hurvínka jenom kačera Donalda (vysílala jej polská televize). Otci jsem říkal výhradně „taťuldo“. Na hlášky si nevzpomínám, už jsou to přece jenom roky, ale bylo jich dost a dost. Poprvé jsem Spejbla a Hurvínka slyšel z gramodesky, tehdy to byl ještě pan Skupa. A „velký Čech“?. Nevím, snad proto, že baví děti tak dlouho a vůbec nestárne. I když je ze dřeva.

anonym

ani Mánička mě nepřitahovala a to už něco znamená

Mc Merkurion

… na takový záludný otázky nemám čas, si to představuješ jak Hurvínek válku …

quentos

Hurvínek – ale podobně jako Kepler jsem si na žádné jeho hlášky nevzpomněl, krom typického oslovení otce a „cha-chá“ na konci příběhu. K největším Čechům by určitě patřil pro svou světoznámost a pro to, kolik diváckých srdcí si dokázal získat.

marci1

Nejznámější Hurvínkova hláška je asi „taťuldo“. 🙂
„Legendy se tradují o tom, jak vlastně jméno Hurvínek vzniklo. Podle pamětníků se mu ze začátku říkalo Spejblík nebo Spejblátko. Hurvínek vznikl podle jedné verze ze staročeského Hurvín. Bývalý Skupův kolega Karel Koval tvrdil, že se vyvinulo z jeho sousloví "třikrát hurá do vínku…“. Pikantnější je varianta, že původně a výhradně v zákulisí bylo počáteční písmeno K… Na jedné Skupově novoročence se zase objevila nad chlapečkem na domku upevněná cedule s nápisem „A. Hurvínek, ručně zpracovaná rochňátka“.
http://www.ty­den.cz/rubriky/kul­tura/divadlo/le­gendarni-hurvinek-bavi-deti-i-dospele-uz-90-let_381646.html

fcoop

Hurvajz mě nějak minul. Nebo já jeho.
Pamatuji si,že existovalo spousta vtipů ...............

Tenhle je tak z 1. třídy,ale existují daleko,daleko výbušnější…

„Kde jsi byl, Hurvínku?“
„U Máničky.“
„Nepřišel jsi tam nevhod?“
„Naopak taťulínku. Když jsem vstoupil, tak paní Kateřina zvolala: ′No, ty jsi nám tu chyběl!′“

Kelt

1 Kdo by neznal Hurvínka?
2 Hlášky si nepamatuji, ale při poslechu si je vybavím a vždy se zasměji.
3 Baví lidi, mnoho generací, předává humor a naději, lásku a pod.

briketka10

Já se ho trochu bála a nic mě na něm nepřitahovalo.
Připomínal mí večerníček Hup a Hop a toho jsem se
moc, jako malá děsila.
Vadili mi i broučci. Tip a Ťap byli taky trapní.

isteron

Hurvínka som rád pozeral/počúval, keď sa naskytla príležitosť. Najmä jeho všetečné nevinné detské otázky. Aj Mánička bola dobrá, prostredníctvom nej sa dala paleta problémov a replík omnoho viac rozšíriť. Len škoda, že vystupovala pomerne málo a objavila sa dosť neskoro. Zrejme bol problém nájsť jej správnu hovorkyňu.

zjentek

Ale no tak samozřejmě.

ivzez

Hurvínek byl jasný už u těch dřeváků…

Jeho příznivcem jsem nikdy nebyla,
v divadle jsme na něm byli jen jednou
a o přestávce jsme odešli…