Verulik

Wilbur Smith – Řeka bohů, jak na sebe jednotlivé díly navazují? Nejde mi o rok vydání, ale jak číst knihy po sobě.

Nevěděl by někdo prosím, v jakém pořadí číst všechny díly série Řeky bohů? (včetně nových dílů!)
Četla jsem to už před hodně lety a zdá se, že pan Smith dopsal k sérii další nové díly a já se v tom nyní vůbec nemohu vyznat. Například 5. kniha, Bůh pouště by se měla číst zřejmě jako druhá? Děkuji za pomoc.

Nejlepší odpověď
annas

Stejná oétázka v odkazu
https://www.kniz­niklub.cz/kni­hy/173375-reka-bohu-buh-pouste.html

Odpověď z knižního klubu

Řeka bohů I, pak Řeka bohů – Bůh pouště (pokračování Řeky bohů I), pak Řeka bohů II – Sedmý pergamen, pak Řeka bohů III. – Čaroděj, a pak Řeka bohů IV. – Vnitřní oko.

dpověď (knizniklub.czkniz­niklub.cz ,
Pro jistotu jsme se ptali ve vydavatelství, odpověděli: „Ano, Bůh pouště je pokračováním prvního dílu. Mezi prvním a druhým uběhlo cca 2000 let a autor se nyní vrátil zpět do tohoto nepopsaného období.“

Další odpovědi
Disraeli

https://www.da­tabazeknih.cz/se­rie/reka-bohu-rieka-bohov-287

elkon

Co třeba zde, mělo by to být seřazené: https://www.kniz­niklub.cz/seri­e/2503-reka-bohu.html

Verulik

Děkuji za odpověď Disraeli, ale toto je seznam, jak knihy vyšly po sobě.
Já bych potřebovala vědět, jak na sebe knihy navazují při četbě. Protože třeba kniha Bůh pouště vyšla sice pátá v pořadí, ale jinak při čtení by to měla být kniha číslo 2.

Disraeli

Je to tak, jak jdou za sebou v sérii a jak na sebe navazují („shodou okolností“ je to i podle data vydání. Některé ty díly mají několik vydání – které vyšly v různých letech, zde v tom seznamu je vždy zobrazeno to nejstarší české vydání). Vždycky to tam tak je, když se rozklikne nějaká knižní série, tak jdou díly za sebou, tak jak mají.
Stačí si povšimnout, že za názvem té knihy je tam vždy: 1. v sérii, 2. v sérii, 3. v sérii,…

Disraeli

Pokud to psal nějak na přeskáčku, že to po sobě nenavazuje, tak je to jedno. Mělo by se to stejně číst, tak jak to vyšlo a jaké to má číslo v sérii.
Pořadí jak to číst, není nikde jinak řečeno. Všude je to stejné https://www.go­odreads.com/se­ries/64283-ancient-egypt
https://www.se­condsale.com/se­ries/ancient-egypt/1580515/

Druhý díl třeba (možná) navazuje na první, třetí na něj a čtrvtý na něj, ale pátý na ně třeba nenavazuje, ale navazuje hned na první. Tak či tak je to jedno a může (a taky by se mělo) to číst podle pořadí. Možná ten 5. s těmi jinými/přechozími nesouvisí; třeba je důležitý až pro ty následující v sérii, NETUŠÍM.
Jak to asi četli čtenáří, když ty díly vycházely a autor to teprve psal? Vašel první díl, ten si přečetli, pak nečetli druhý. třetí, čtvrtý, ale čekali 20 let až vyjde ten pátý ( Bůh pouště)? To, že se to nějka vrátí zpátky na začátek, nebo to ěnjak doplní ten předecházející děj, je nepodstatné.
Ty série se snad nikdy nepletou a navazují, tak jak mají. Jinak by ani neměli řadové označení, tak jak jdou za sebou.
Možná, že 5. díl nenavazuje na ten 4., ale to je fuk. Čtvrtý je prostě čtrvrtý a pátý je pátý (není druhý ;)), po pátém je šestý. atd. A není to jen datem vydání. Knížka má vždycky své místo v sérii, tak to čtětě podle toho číselného pořadí, tj. díl první, díl druhý, díl třetí,…

Verulik

Dobře tedy, tak to budu číst, jak to vyšlo, to bude nejlepší řešení.
Moc Vám děkuji za ochotu a vyčerpávající odpověď, přeji krásný večer. 🌻

Disraeli

Není až tak vyčerpávající. 😅 (Šlo by to i víc ;)).
Není zač. :)