Výživné+exekuce

Na bývalého manžela jsem již podala 4 exekuce pro neplacení výživného v celkové výši 30.000,–Kč.K tomu jsou exekuční výdaje zhruba za dalších 30.000,–Kč.Bývalý manžel má obstaveny všechny účty včetně peznijního spoření,na kterých nic nemá,ale úspěšně podniká.Nyní jsem se dozvěděla,že mi hrozí uhrazení ex.výdajů,pokud z manžela peníze nevymůžou.Ptám se Vás zda je toto vůbec možné!

Odpovědi
standa

JE TO MOŽNÉ…, umožuje to zákon (detaily viz níže)

Není to sice tak jak píšete v otázce, tj. „když z manžela nevymůžou peníze“, ale v podstatě může nastat absurdní situace, že náklady exekutora nakonec budete platit Vy jako oprávněná.

Předně exekutor má právo na ´zálohu´ na tyto náklady exekuce a tuto zálohu platí oprávněný. Když pak nastane situace, že povinný ani po letech vymáhání nemá žádný exekuovatelný majetek, tak ´záloha´ nebude vypořádána a de´facto oprávněný nejenže NIC nedostal, ale navíc zaplatil část nákladů na exekuci.

Pak může nastat druhá situace, a to že oprávněný nezaplatí tuto zálohu a exekutor navrhne soudu, aby exekuci zastavil…, v takovém případě může soud uložit oprávněnému, aby uhradil náklady zastavené exekuce.

Doporučuji, abyste bývalému manželovi oznámila, že pokud vám nedoplatí dlužné výživné, a to do 3 dnů (vůbec bych se s ním nemazlil), tak podáváte soudu žalobu o spáchání trestného činu § 196 Zanedbání povinné výživy, za které pachateli hrozí zcela reálně nepodmíněný trest až 3 roky!

p.s. doporučuji, abyste tuto žalobu měla písemně připravenou a v kopii ji nechala bývalému manželovi v okamžiku kdy ho budete vyzývat k jednorázové úhradě do té přísné lhůty 3 dní.

=============­=========

To panenka:

Nemyslím to nijak zle, ale když už podruhé radíte v oblasti exekucí nesprávně, tak vám to prostě musím napsat…

Tazatelka píše, že jí hrozí uhrazení exek.výdajů a Vy jste neodpověděla správně…

…protože absurdní situace, že exekuční náklady může v určitých případech hradit OPRÁVNĚNÝ připouší zákon ☹

Zákon č. 120/2001 Sb. o exekučním řádu

§ 89

Dojde-li k ZASTAVENÍ EXEKUCE, může soud uložit oprávněnému, aby nahradil náklady exekuce.

A ještě vám doporučuji (v dobrém), abyste se mrkla i na ustanovení § 42

§ 42

(1) Exekuci na majetek patřící do společného jmění manželů lze provést také tehdy, jde-li o vymáhání závazku, který vznikl za trvání manželství jen jednomu z manželů. Za majetek patřící do společného jmění povinného a jeho manžela se pro účely nařízení exekuce považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění manželů jen proto, že byl smlouvou zúžen zákonem stanovený rozsah společného jmění manželů nebo že byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku manželství.

panenka

na vás exekutor jít nesmí pokud je to problem vašého manžela.okamžitě na vašem místě bych napsala papír který bych si nechala vyhotovit dvakrát a zaslala ho exekutorské komoře.pro nich je to právě nejlehčí když to neplatí váš manžel šáhnout na peníze vám.opravdu se nedejte a v takovém případě bojujte.v dnešní době chování exekutorů je opravdu hrozné.manžel pokud podniká tak at tam nějaké peníze posílá at nemá veliké zle.přeji brzké vyřešení vašého případu