Jak řešit vypořádání SJM, když máme úvěr a hypotéku?

Dobrý večer. Můj dotaz se týká vypořádání SJM. Jsem rozvedená od září 2014. Můj ex s námi od února 2014 nebydlí. Máme hypotéku na dům, kterou jsme si vzali v době manželství 1 milion a splaceno necelých 200 000,-Kč.K tomu jsme si vzali od lišky každý úvěr - splaceno 200 000Kč a zbývá doplatit asi 200 000,-Kč. Hypotéku a svůj úvěr platím já a můj ex párkrát nezapltil svůj ůvěr, čímž nás dostal do registru neplatičů - já to za něho doplatila. chtěla jsem udělat refinance a všechny dluhy převést na mě a nabídnout mu částku navíc. On chce dům prodat a to za tržní cenu.Já i děti zde chceme zůstat. Jak se bude posuzovat částka k vypořádání? Ze skutečné současne tržní ceny domu, nebo ze splacené částky? Podotýkám, že mám v péči 2 děti 6 a 8 let. Děkuja za odpověď
Doplňuji:
Děkuji moc za odpovědi. Hypotéka byla 100%- 1000 000,-Kč. Chci se ještě zeptat, jestli se dá nějak bránit, když můj ex zde nebydlí, kromě jedné své dlužné částky na Lišce a vše platím já. Kdykoli si sem dojede hlavně v době mé nepřítomnosti, cokoli si odveze - věci v SJM, vodí si sem cizí lidi - odhadce, posílá makléře..Mohu se nějak bránit? Mohu s právničkou vyměnit zámky a pustit ho sem jen po nějaké domluvě a v mé přítomnosti? Jsem těhotá, mám již jiný život a málem kvůli němu potratila. Dělá vše na schvál a já nemám žádné soukromí a naše věci jsou na pospaz tomu, co se kdy rozhodne odvézt....Děkuji moc za názory, rady.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Na vašem místě bych vyšel z osvědčeného pravidla, že špatná dohoda je lepší, než dobrý právník. Palmáre vychází z ceny posuzované věci, takže můžete několika úkony bystře prodělat marži, kterou byste měli z prodeje.
Myslím, že manželem navrhovaný prodej je čistá a spravedlivá cesta. Jestli chcete v domku zůstat, tak se s manželem dohodněte na tržní ceně a polovinu mu vyplaťte. Nevěřte, že to někdo vyřeší za vás zadarmo.
Doplňuji:
Nevěřte tomu, že vám nějaká právnička pomůže jinak, než od vašich peněz. Manžel je spolumajitelem a má tedy právo vstupu do domku a má právo zjišťovat jeho cenu třeba pomocí makléřů. O rozdělení majetku byste se měli dohodnout. Žádný soud to za vás neudělá lépe a levněji. Odvážení věcí je nepochybně reakce na to, že se neumíte dohodnout. Pokud se neumíte dohodnout normálně, zvolte nějakého zprostředkovatele, mediátora, třeba manželskou poradnu. Právníci, soud, policie a pod. je cesta k sebezničení. Na to nespoléhejte.

Další odpovědi:

Zlatý

1. začni jednat s bankou, která poskytla hypo
2. najdi si právníka, který bude schopen vyrovnání smluvně definovat
___
Tvé řešení je ´správné´ - ale je kromě tvé schopnosti splácet celý dluh je závislé i na dalších faktorech (a věk dětí to není).

Bronzový

Nemám (bohudík) praktické zkušenosti z vypořádávání, takže jen k otázce:
"Jak se bude posuzovat částka k vypořádání? Ze skutečné současné tržní ceny domu, nebo ze splacené částky?"
Z tržní - je samozřejmě otázka, jak moc se liší od pořizovací ceny. Pokud neřešíme, že někdo něco vynaložil z výhradního majetku, tak se rovným dílem rozdělí majetek a dluhy, tedy i rozdíl (čistý majetek). Ve variantě vyplacení pozor na banku, jak píše gecco, jak by to hodnotila ... Jinak místo informace o dětech tu měla být spíš informace kdy a za kolik jste dům koupili ...

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1819
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 458
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.