Promlčecí lhůta u majetkového vypořádání

Chtěla bych se zeptat, od dubna 2009 jsem rozvedená, smlouva o majetkovém vypořádání byla sepsána ještě na konci roku 2008, stále jsem však z ex-manžela nedostala vše, co tam je psáno, kdy nejpozději to musím začít soudně požadovat, aby nedošlo k nějakému promlčení apod.? Děkuji

Nejlepší odpověď
kenyrts

Společné jmění manželů zaniká s koncem manželství, tedy nejčastěji smrtí jednoho z manželů nebo rozvodem manželství. Pokud k zániku SJM dojde smrtí, bude společné jmění vypořádáno v rámci dědického řízení. Problémy nastávají spíše v případech, kdy se manželé rozvedou. V takovém případě je jejich povinností dohodnout se o vypořádání společného jmění manželů, tedy, co kdo z nich dostane. Dohoda musí být písemná a pokud se týká nemovitostí, musí být i vložena do katastru nemovitostí. Jestliže rozvedení manželé nebudou schopni se dohodnout, může jeden z nich podat u soudu žalobu na vypořádání společného jmění manželů. Soud pak rozhodne o vypořádání, přičemž bude vycházet prioritně z předpokladu, že podíly obou manželů jsou stejné. Pokud se manželé nedohodnou o vypořádání SJM do tří let od zániku manželství a ani v této době žádný z nich nepodá návrh na soudní vypořádání, platí, že vlastníkem movitých věcí se stává ten z manželů, který je využívá pro svou potřebu. U nemovitostí se pak v takovém případě oba manželé stávají podílovými spoluvlastníky s tím, že oba mají na nemovitosti stejný podíl.