Avatar uživatele
Filip84

Vypijete za den více alkoholu?

V našich medicinálních skriptech (tímto zdravím cappuccino: tady máš druhý semestr z medicíny! 😎😜😂) je doporučovaná maximální denní dávka spiriti absoluti (100% ethanolu), u zdravého člověka, 60 g u muže a 40 g u ženy. Respektive je to 21 – 60 g u muže a 10 – 40 g u ženy, záleží na věku (mladí méně, staří více), tělesné hmotnosti, metabolismu, atp.

Jenom pro představu, kolik to je, vždycky bude muž / žena (více / méně):

Víno (13.5% obj.alkoholu): 0.45 / 0.3 l (2 skleničky / 1.5 skleničky)
Pívo 12° (5% obj.alkoholu): 1.2 / 0.8 l (2 a půl velkýho píva / 1 velký a jedno malý pívo)
Pívo 10° (4% obj.alkoholu): 1.5 / 1.0 l (3 velký píva / 2 velký píva)
Piwo mocne, Bière de Garde (7% obj.alkoholu): 0.85 l / 0.6 l (1 velké a 1 malé pívo / 1 velké pívo)
Piwo ekstra mocne (9% obj. alkoholu): 0.7 l / 0.45 l (1 a půl velkého píva / 1 velké pívo)
Tuzemák, Wodka Żubrowka (37.5% obj.alkoholu): 0.16 l / 0.11 l (4 velký panáky / 3 velký panáky)
Jemná vodka, Whiskey, Whisky (40% obj.alkoholu): 0.15 / 0.1 l (de facto stejné, jako předchozí)
Vodka Carskaya apod. (42% obj.alkoholu): 0.14 / 0.95 l (3 velký a 1 malý panák / 2 velký a 1 malý panák)

Tohle je, podle poznatků současné medicíny, maximální množství ethanolu, které by měl zdravý člověk zvládnout bez jakýchkoli dopadů na jeho zdraví. Naopak, menší množství alkoholu (řekněme cca 1/2 této dávky) a pravidelně je pro zdraví prospěšné, posiluje játra, předchází hypertensi či infarktu myokardu. Ale u zdravých jedinců, v přísné kontraindikaci je alkohol u těhotných a kojících žen, u jakýchkoli problémů s CNS, zejména epilepsie (i disposic k epilepsii!), samozřejmě u řidičů, u mladistvých.

Jak jste na tom vy? Podělíte se? Vlezete se do tohoto limitu? Já zhruba ano. S vínem jsem s reservou, toho já nevypiju nikdy víc, než 1/2 flašky lahve (0.375 l), s pívem se, někdy, nevlezu v létě, vypiju třeba čtyři 10°, nebo i šest, ovšem za celý den, v horku, a u jídla – ani ho neucejtím. Vodky, nebo whiskey (whisky já nepiju), nevypiju, za den, nikdy víc, než 100 g.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 19 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Savier

Odpoveď byla označena jako užitečná

Nevlezu se!

Nevlezu se ani náhodou. Už se tuto závislost ale snažím řešit.

Upravil/a: Savier

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Filip84 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zvonisek

Vlezu se, s přehledem.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Rokio

Jsem abstinent/ka.

Jsem zapřísáhlý abstinent. Alkoholické nápoje jsem nikdy nepil a nikdy pít nebudu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Africanus

Vlezu se, s přehledem.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Filip84

Savier: Nesnaž se ji řešit. 🙄 Řeš ji a vyřeš ji! 🥱🥱🥱

Avatar uživatele
Filip84

zvonisek: U Tebe, s ohledem na Tvůj psychický stav, je alkohol v přísné kontraindikaci!

Nový příspěvek