Filip84

Vypijete za den více alkoholu?

V našich medicinálních skriptech (tímto zdravím cappuccino: tady máš druhý semestr z medicíny! 😎😜😂) je doporučovaná maximální denní dávka spiriti absoluti (100% ethanolu), u zdravého člověka, 60 g u muže a 40 g u ženy. Respektive je to 21 – 60 g u muže a 10 – 40 g u ženy, záleží na věku (mladí méně, staří více), tělesné hmotnosti, metabolismu, atp.

Jenom pro představu, kolik to je, vždycky bude muž / žena (více / méně):

Víno (13.5% obj.alkoholu): 0.45 / 0.3 l (2 skleničky / 1.5 skleničky)
Pívo 12° (5% obj.alkoholu): 1.2 / 0.8 l (2 a půl velkýho píva / 1 velký a jedno malý pívo)
Pívo 10° (4% obj.alkoholu): 1.5 / 1.0 l (3 velký píva / 2 velký píva)
Piwo mocne, Bière de Garde (7% obj.alkoholu): 0.85 l / 0.6 l (1 velké a 1 malé pívo / 1 velké pívo)
Piwo ekstra mocne (9% obj. alkoholu): 0.7 l / 0.45 l (1 a půl velkého píva / 1 velké pívo)
Tuzemák, Wodka Żubrowka (37.5% obj.alkoholu): 0.16 l / 0.11 l (4 velký panáky / 3 velký panáky)
Jemná vodka, Whiskey, Whisky (40% obj.alkoholu): 0.15 / 0.1 l (de facto stejné, jako předchozí)
Vodka Carskaya apod. (42% obj.alkoholu): 0.14 / 0.95 l (3 velký a 1 malý panák / 2 velký a 1 malý panák)

Tohle je, podle poznatků současné medicíny, maximální množství ethanolu, které by měl zdravý člověk zvládnout bez jakýchkoli dopadů na jeho zdraví. Naopak, menší množství alkoholu (řekněme cca 1/2 této dávky) a pravidelně je pro zdraví prospěšné, posiluje játra, předchází hypertensi či infarktu myokardu. Ale u zdravých jedinců, v přísné kontraindikaci je alkohol u těhotných a kojících žen, u jakýchkoli problémů s CNS, zejména epilepsie (i disposic k epilepsii!), samozřejmě u řidičů, u mladistvých.

Jak jste na tom vy? Podělíte se? Vlezete se do tohoto limitu? Já zhruba ano. S vínem jsem s reservou, toho já nevypiju nikdy víc, než 1/2 flašky lahve (0.375 l), s pívem se, někdy, nevlezu v létě, vypiju třeba čtyři 10°, nebo i šest, ovšem za celý den, v horku, a u jídla – ani ho neucejtím. Vodky, nebo whiskey (whisky já nepiju), nevypiju, za den, nikdy víc, než 100 g.

Nejlepší odpověď
Savier

Nevlezu se!

Nevlezu se ani náhodou. Už se tuto závislost ale snažím řešit.

Další odpovědi
zvonisek

Vlezu se, s přehledem.

Rokio

Jsem abstinent/ka.

Jsem zapřísáhlý abstinent. Alkoholické nápoje jsem nikdy nepil a nikdy pít nebudu.

Africanus

Vlezu se, s přehledem.

Filip84

Savier: Nesnaž se ji řešit. 🙄 Řeš ji a vyřeš ji! 🥱🥱🥱

Filip84

zvonisek: U Tebe, s ohledem na Tvůj psychický stav, je alkohol v přísné kontraindikaci!