maruš

Proč sběrné suroviny nyní vykupují jen papír a ne kartony?

Ještě před půl rokem ho braly.

Čekala jsem rozumnou odpověď.

Nejlepší odpověď
aliendrone

To proto, že ekonomická situace je TAK zoufalá, že na to nejsou peníze (dotace). Naprostá většina „recyklace“ je ekonomicky VELMi ztrátová, navíc nezřídka dokonce i ZATĚŽUJE přírodní prostředí. To se ale ovšem nikde neprezentuje, protože "eko"průmysl má v současnosti nesmírně silnou pozici, potažmo i vliv. A o tom, KOLIK na nás vydělává snad netřeba ani mluvit. 😕

Další odpovědi
Drap

V současné době h mají více než potřebují. Většinu starého papíru, jako suroviny dovážíme z Číny

marci1

Sběrné dvory papír nevykupují, takže za něj nic nedostanete. Výkup provádí jen soukromé sběrny. Papír je ale potřeba správně roztřídit na noviny, časopisy a kartony. Ceny se samozřejmě mění podle trhu a to na základě toho, jestli je papíru dostatek nebo nikoliv. 🙂

Filip84

Ale on by Ti ho nějaký „vekslák“ s papírem vykoupil, akorát bys toho kartonu musela dovézt tak dva vlaky. 🤷‍♀️😅

To máš podobné, jako s PET odpadem: PET lahve (bez vršků) se dají normálně prodat, jako druhotná surovina, akorát bys jich musela dodávat tak alespoň dva kamiony tejdně, aby se s Tebou někdo bavil. Ale nikdo je neprodává. Víš proč? No, protože když ten kamion naložíš a dovezeš tomu „vekslákovi“ s plasty, tak za to dostaneš takový hovno, že se Ti to nebude rentovat. Prostě, dovézt PETky do spalovny a zaplatit jejich spálení, nebo na skládku a zaplatit jejich složení na skládce, je lacinější, než je vézt k nějakému „vekslákovi“ s plasty přes půl státu, a pak dostat za kamion Kč 35.00.

Jo, vršky jsou jiný Kaffee, vršky mají VOC kolem Kč 5.00 bez DPH / kg, jenže teď si to spočítej, kdybys doma ty vršky schraňovala, a pak jsi je vozila nějakému „vekslákovi“ s plasty. Já jich produkuju docela hodně, a i tak nasbírám za deset let tak dvacet kilo. 🤦‍♀️😅😅 Tak je dávám na ty rozličné sbírky, na „útulnu pro služebná děvčata“, nebo novou ruku pro bezrukýho Frantíka, nebo tak něco, víš co. Jim vrazíš 5 kg vršků, oni jsou Happy, a já, vlastně, taky. 😎😆

Karton máš ausgerechnet to samý. Teďka to bude, s největší pravděpodobností, odviset od ceny energií. Začíná to, samozřejmě, v té drobnovýkupně, kam to Ty, jako malospotřebitel, nosíš / vozíš. Jim ten karton takto nikdo nevykoupí, jak ho oni vykoupili od Tebe. Ne, ne. On musí do lisu. No a to víš, když ten lis jede za Kč 40.00 na hodinu, namísto Kč 16.00 na hodinu, tak už to na nákladech na ten jeden balík kartonu pocítíš. Palivo šlo taky nahoru, že jo. A servis kamionu a vlečky taky, že jo, protože všecko jde nahoru, takže špeditér taky upraví cenu. Jo, karton je lehký i slisovaný (relativně), ale je objemný. No a ten „vekslák“ s papírem za to dá sběrným surovinám taky méně, protože velkokapitalista v papíru mu za to zaplatí taky méně, ony ty drtičky na papír, a ty vany, kde se to potom rozmáčí na kaši, aby se k tomu potom přidalo pojivo a vyrobila se z toho papírovina na hajzlpapír, nebo takové ty lepenky, co se používají třeba jako separace PETek, nebo lidově demokratický školní sešit pro KLDR, nebo něco podobného, taky žerou elektřinu a elektřina je drahá.

No a jedna a jedna jsou dvě. 🤷‍♀️

Jo a bonus na konec:

Samozřejmě, že se podle naší legislativy žádné plasty neskládkují, ani nepálí ve spalovnách. Tedy žádné plasty, s výjimkou těch, jejichž recyklace není možná. Ty jdou do spalovny. Všecky jdou do spalovny, s výjimkou těch, jejich spalování ve spalovně není možné.

Takže: dojede náklaďák TS, co vybral kontoše s plasty. Na ten náklaďák naběhnou „Světlana s Larysou“, v gumových rukavicích a oranžových vestách, prohrabou ty plasty a vyhází všecko, co nebýt plast.

Pak se to vysype na hromadu a naběhnou na to „Sergej s Vasilem“. A „Sergej s Vasilem“ jsou zainstruovaní, jaké plasty mají dávat bokem. „Sergej s Vasilem“ dávají bokem zahradní nábytek z plastu. Zahradní nábytek z plastu je plast, u kterého je recyklace možná, protože zahradní nábytek z plastu je ze stejnýho materiálu, jako víčka od PETek, a navíc ve větší mase (=je s tím menší jebačka), takže o nějaký ten halíř vyšší výkupní cena. Tak letí na hromadu, a až je toho na kamion, veze se to prodat – to se TS vyplatí.

Na všecky ostatní plasty – fólie, sáčky, PETky, prostě na všecko, se musí opatřit papír, že to opravdu nešlo zrecyklovat. To není problém, protože recyklační závod dostane všimné, aby si všiml, že ausgerechnet tady tyto plasty, i když jinak recyklovatelné jsou, recyklovat nejdou. Dostane všimné, všimne si a napíše papír. Ty plasty tam, papírově, byly se ukázat, ale samozřejmě, že je tam nikdo přes půl republiky na ukázku neveze.

Takže máš papír, že plasty nejdou zrecyklovat. Teď záleží na tom, co vyjde laciněji, zrovna, jestli spalovna, nebo skládka. Teď vyjde levněji skládka, protože spalovna žere nějaký palivo, nebo elektřinu, nebo tak něco, víš co, a palivo a elektřina jsou drahý. Tak, v tom případě, potřebuješ papír, že ausgerechnet tyto plasty nešly spálit.

Tak dáš spalovně všimné, aby si všimla, že ty tvoje plasty Sicher nejdou spálit. Papírově se ty plasty projely, z recyklačního centra, ukázat do spalovny, a ta vydala papír, že je spálit nelze.

Takže máš papír, že plasty nejdou zrecyklovat, a máš papír, že plasty nejdou spálit. Wunderbar!, konečně můžeš s plasty na skládku. Pozor, to je všecko přísně hlídané, velitel skládky musí mít zaarchivované kopie potvrzení, že ty plasty nešly ani zrecyklovat, ani spálit. Však má, však papírově byly plasty na dvojím vejletě, ne, předložila jsi o tom dvojí lejstro, je doba papírová, všecko je v pořádku a plasty končí na skládce. 👌🤷‍♀️😅😅😅

Jo, škoda, že neznáš nikoho, kdo dělal / dělá v TS, to bys se dozvěděla věci, takhle u píva! 🤦‍♀️😅

EKSOT123

Nejsem si jistý odpovědí Aliendrona. Podle tohoto odkazu je recyklace kartonu naopak výhodná energeticky a velkou úsporou vody při výrobě.
https://imwechsel­.com/cs/co-je-recyklace-kartonu/
Je však možné, že to prodraží samotný proces sběru a manipulace s kartony, takže suma sumárum to může být jinak. Podobně nechápu, že by se to nevyplatilo vozit alespoň do tepláren, proč to dávají na skládky?

aliendrone

EKSOT123>>> Chápu, ale to jen proto, že NEZNÁŠ skutečnou praxinejen v recyklaci, ale v celém „EKO"průmyslu obecně. Podobných "výkřiků do tmy“ na které odkazuješ je hafo. REALITA je ovšem někde úplně jidne (namátkou připomínám popelnice/kon­tejnery tříděného odpadu, které jsou „velice EKO a zdarma“). 😕