Kepler

Všichni víme, co byla Třetí říše. Co ale byla první a druhá říše?

Odpovědi
autacek

Musím říct, že data z hlavy nevím. Blíže viz. wiki. https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Dějiny_Němec­ka tedy jedná se o Římskou říši, později si Němci přivlastněnou a dále období německého národa přes 2.sv válkou, někdy za Bismarka.

Zato ale s určitostí vím, co to je Čtvrtá říše, ovšem to se pro změnu nesmí říkat moc nahlas. 🙂

Anikitos

Byly to říše, které se nacházely na území Německa před Nacismem – Svatá říše římská národa německého a Německé Císařství.

annas

Něco najdetee v archivu.
proč mluví Hitler o Německu o tísícileté říši ?
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-mluvi-hitler-o-nemecku-o-tisicilete-risi

"Nacistické Německo se samo nazývalo Třetí říší (1933 – 1945) v návaznosti na bismarckovskou druhou říši (od roku 1871) a první Svatou říši římskou (existovala do roku 1806). Chtělo se tak ztotožnit s údajně lepší minulostí.

Termín tisiciletá říše má podobné ideologické kořeny jako „třetí říše“. Vytvořila jej nacistická propaganda jako reakci na nekonečně dlouhý trvající řád v německé a světové historii." atd.

Více najdete i v dalších odkazech, které jsou v citovaném otázce.

--

"Dějiny Německé říše se dělí na tři, resp. čtyři (počítáme-li i období okupace)

  1. 1871–1918 Německé císařství pod vládou Bismarckovské říšské ústavy

    1871–1890 období říšského kancléře Otto von Bismarcka

    1890–1918 vilémovská epocha a první světová válka

    2. 1919–1933 Výmarská republika na základě Výmarské říšské ústavy

  2. 1933–1945 „Třetí říše“ jako soustátí, od roku 1943 oficiálně Velkoněmecká říše, a Období nacionálního socialismu jako historická epocha

    4. 1945–1949 rozdělení Vítěznými mocnostmi druhé světové války na okupační zóny, nadále nazývána „Německo jako celek“ (Germany as a whole) a podřízena Spojenecké kontrolní radě, nejvyšší vládní moci."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C4%9Bmec­k%C3%A1_%C5%99%C3%AD%C5%­A1e