Miroslavst

Voltmetr a spotřeba el. energie?

Zajímalo by mě, kolik asi spotřebuje W (watů) takový voltmetr?
Mám na mysli ten ručičkový, zapojený ke zdroji na + a – s tím, že ukazuje napětí na zdroji.

Nejlepší odpověď
mosoj

Kvalitní voltmetr má mít co největší vnitřní odpor na rozdíl od ampermetru. Odpor se udává v kiloohmech nebo megaohmech na jeden volt. Já ručičkový mám doma ještě starý známý avomet z METRY, který měl při měření ss napětí odpor 50 kiloohmů/ na jeden V. Ve své době to byla výborná hodnota. Watáž si tedy snadno spočteš.
Tak ona to byla( je !!) opravdu výborná hodnota. Koukal jsem na dnešní METRIX cena 4000 Kč
a má jen 20 kiloohmů na 1 V !!!!

U digitálních se udává přesnost v % a vlastní spotřeba nemá vliv na tuto hodnotu.

Další odpovědi
kazisvět

u digitálního voltmetru bych odhadoval vlastní spotřebu okolo 0,25 W, u ručičkového to bude o něco více