jitunka

Vnitřní předpis – směrnice pracovní doby

Ráda bych se dozvěděla zda-li se dá vytvořit směrnice ve které by se upravila pracovní doba(třeba že v letních měsících se bude pracovat víc z důvodu toho a toho a v zimních měsících míň)a nemusela se v ní měnit pracovní doba? Nebyla by takováto směrnice protizákonná? Samozřejmě by k tomu musely být vedeny podklady..díky za odpověď

Nejlepší odpověď
standa

Obdobná směrnice určitě nezákonná není…

Jedná se o eventualitu, kdy zaměstnavatel vypracuje rozvrh pracovní doby a stanoví tzv. vyrovnávací období a určí způsob přesné evidence odpracované doby, atd., a to vše proto, že se jedná o NEROVNOMĚRNÉ ROZVRŽENÍ PRACOVNÍ DOBY – viz ustanovení § 83–87.

POZOR,
ale aby toto zaměstnavatel mohl učinit, tak musí existovat pracovní smlouvy jednotlivých vybraných zaměstnanců, kde je dohodnut režim ´nerovnoměrné pracovní doby´.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast4h2.aspx

Jana5678

Dobrý den, v naší firmě máme pracovní dobu celoročně stejnou, ať je léto nebo zima. Myslím si, že vytvoření směrnice pro flexibilní pracovní dobu by nebylo protizákonné, pokud by to odpovídalo legislativě a potřebám zaměstnanců. Důležité je, aby byla taková směrnice jasná a v souladu se zákoníkem práce. Z bezpečnostních důvodů jsem nedávno v práci dostala nové ochranné rukavice. Doufám, že najdete odpovědi na své otázky.