Avatar uživatele
Registrovaný

Vnitřní předpis - směrnice pracovní doby

Ráda bych se dozvěděla zda-li se dá vytvořit směrnice ve které by se upravila pracovní doba(třeba že v letních měsících se bude pracovat víc z důvodu toho a toho a v zimních měsících míň)a nemusela se v ní měnit pracovní doba? Nebyla by takováto směrnice protizákonná? Samozřejmě by k tomu musely být vedeny podklady..díky za odpověď

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Obdobná směrnice určitě nezákonná není...

Jedná se o eventualitu, kdy zaměstnavatel vypracuje rozvrh pracovní doby a stanoví tzv. vyrovnávací období a určí způsob přesné evidence odpracované doby, atd., a to vše proto, že se jedná o NEROVNOMĚRNÉ ROZVRŽENÍ PRACOVNÍ DOBY - viz ustanovení § 83-87.

POZOR,
ale aby toto zaměstnavatel mohl učinit, tak musí existovat pracovní smlouvy jednotlivých vybraných zaměstnanců, kde je dohodnut režim ´nerovnoměrné pracovní doby´.

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/zakonik-prac e/cast4h2.aspx

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.