Víte, že někdy existují dvě pravdy?

U nás v Krkonoších je o tom takováto legenda.
V jedné chalupě žili dva bratři.Jeden byl pošťák a celé dni prochodil s poštou v jakémkoliv počasí.Druhý byl švec a celé dny proseděl doma a spravoval lidem boty.
Když přišla neděle, ten pošťák sedl do lenošky, popřípadě lehl na gauč, nacpal si dýmku a celý den prolenošil doma.
Ten švec už ráno nemohl dospat přichystal si jídlo na cestu a jak to šlo nejdříve, vyrazil na hory.Celý den prochodil po horách a večer se vracel celý utrmácený a rozlámaný.
A pak se spolu hádali, který prožil neděli lépe.Jeden druhého přesvědčoval, že ta jeho prožitá neděle je lepší než ta neděle toho druhého.
Jenže oba měli pravdu.
Víte také někdo o tom, že v nějakých případech je pravd více?

Nejlepší odpověď
annas

Není to nic neobvyklého. Existuje pravda relativní, absolutní, subjektivní a objektivní.Vycház íse z toho, že pravda je shoda tvrzení se skutečností. Tento pojem hraje rozhodující úlohu ve filosofii, vědě, právu a náboženství.

Ve vašem případě jde o pravdu subjektivní, každý má tu svou …

Z ukázky vyplývá, že každý z bratrů měl pravdu subjektivní, díval se na ni ze svého pohledu. Názor jednoho muže se lišil od názoru druhého muže. Každý viděl to, co mu vyhovovalo, jeho pohled byl dílčí.

Další odpovědi
anonym

Snad odpověď bude znát soudce Óoka.

IQ tykve

Ano, ta Tvoje pravda a ta moje!

marci1

Jsou dvě pravdy a jedna z nich nesmí být nikdy vyslovena.

Dochy

No podle mně je pravda jedna. Ostatní jsou buď polopravdy, nebo osobní názory. Pravda je, že švec si myslí, že je lepší chodi po horách a pošťák si myslí, že je lepší lenošit doma. 😉

anonym

Je to individuální pohled. Pro člověka, který celý týden sedí, je ideální strávit volný den pohybem. Pro člověka, který celý týden chodí, je lepší volný den „prolenošit“. ALEannas tu zmínil několik druhů pravd, z nichž ta absolutní je velmi nepopulární a odmítaná ve prospěch individuálních (jakkoli objektivně mylných) „pravdiček“, a to často velmi agresivně. Když například postavíte proti sobě „fakta“ o evoluci a fakta o biblické historii světa a lidstva, nelze obojí považovat za rovnocennou „pravdu“. SPousta zastánců evoluce ve snaze dokázat pravdivost této teorie musela rezignovat před argumenty nezvratně dokazující opak jejich „vědeckého“ názoru. Přesto je dál tento fantasmagorický blud považován za „pravdu“. Můžete celý život věřit populární propagované „pravdě“ většiny společnosti, ale nejpozději POZDĚ poznáte Pravdu o svém tragickém omylu, který má zásadní vliv na život.

anonym

Pravda je jako program v počítači a v počítači můžeme mít různé programy které dělají to samé, třeba upravují fotografie a každý si vybere program na úpravu fotografie který mu vyhovuje.

rudolf.th

I kvadratická rovnice mívá dva kořeny (kubická dokonce tři).