da ny

Jiná odpověď

NE
taková otázka je celkem beze smyslu…
Možnosti, výběr v anketě (tvářící se , jako nádech filosofie, subjektivní), jsou naprosto
mimo (nevhodné). ;-(
https://vesmir­.cz/cz/casopis/ar­chiv-casopisu/1995/cislo-6/objektivni-pravda-postmoderni-filozof.html

led

Jiná odpověď

Na vašu otázku nie je jednoznačná odpoveď.
Objektívna pravda môže byť aj totožná so subjektívnou pravdou.

EKSOT123

Jiná odpověď

Pravda je jen jedna. Na všechny otázka pravděpodobně existuje zcela přesná pravda. Subjektivní nebo relativní pravda myslím neexistují. To označení se sice používá, ale je to nepřesné, závadné, často dost škodlivé. Člověk to použije, protože chce prosadit svůj názor a nevytříbený postoj za pravdu, nebo z různých dalších důvodů.

Takže objektivní pravda může být opakem pravdy subjektivní ale nemusí. Většinou není přesným opakem. Subjektivní pravda bývá směs střípků skládanky obsahující střípky pravdy, omylu nebo i lži. Někdy ovšem mohou stát na opačných pólech.

Škodlivost subjektivní pravdy nelze v některých záležitostech podceňovat. L. N. Tolstoj řekl: Neobávaj sa nevedomosti, ale falošného poznania. Lepšie je nevedieť nič, ako pokladať za pravdu to, čo pravdou nie je.

Někdo řekl, že „pravda je víc než jen opak lži“. Jan evangelista si ve své úvodní řeči nevymýšlel. Ale není to tak jednoduché, někdy je lepší mlčet a nést hanbu, než mít pravdu, jindy lze možná dokonce připustit milosrdnou lež.

(p.s.- pěkná anketa 🙂

Ještě k problému relativní pravdy. Vlastně to není totéž, co subjaktivní pravda. Relativní opravdu existuje, ale je s tím PROBLÉM. Annas mi nedávno uvedla příklad relativní pravdy, např. máme skupinu Křováků a jeden z nich je o hlavu větší. Je velký, ale má pravdu běloch, když řekne že je malý. Záleží, k jaké skupině ho přirovnáváme. Ale lidé se často pletou v tom, že relativní pravdu je možno relativizovat, že to vlastně nemusí být ani pravda. Tak to nefunguje, i relativní pravda (pokud je to pravda) je pravda, je její menší SOUČÁSTÍ. Úplnější pravda je pak podmíněna komplexnějším náhledem.

elkon

**da ny **- zdá se, že se Kouba převtělil. Uvidíme, kdy nám opět začne vnucovat ty své „moudrosti“ a bláboly z jeho trapného webu.

Zlatý člověk

da ny
Vaše odpověď je subjektivní pravdou