Věty jednočlenné a dvojčlenné

Prosím, poraďte mi jak rozeznám větu jednočlennou, dvojčlennou a ekvivalent, vůbec nerozumím podle učebnice těm rozdílům, mohl aby mi to někdo „polopaticky“ vysvětlit? Moc děkuji

Nejlepší odpověď
LuciJe

„Běžná“ věta obsahuje podmět a přísudek – taková věta je dvojčlenná. Takové věty jsou např.: Kolo jede. – stejně jako: Otlučené zelené kolo jede tmavou lesní cestou.

Pozor – pokud je druhý člen zjevný, ale nevyslovený, pořád jde o větu dvoučlennou – př. Vstupné dobrovolné. (Nevysloveným přísudkem je „je“).

Věta jednočlenná obsahuje pouze jeden z uvedených členů. Příklady jsou třeba: Stmívá se. Ach ty bolesti nohou.

Ekvivalenty jsou potom věty typu: Tichu! Bum! Nekřičet!