Věříte tvrzení vědců, že Slunce pohltí Zemi za 7,6 miliardy let?

Né, že by nás to muselo nějak trápit, ale je to zajímava představa.

Lidstvo se tohoto okamžiku podle nich ale bát nemusí. Naše planeta bude již dlouho před tím tak horká, že na ní nebude žádný život. V otázce zániku Země se odborníci dělí na dva tábory. Podle jedněch planeta za několik miliard let zmrzne, jak bude Slunce slábnout. Druhá skupina naopak tvrdí, že ji bude mateřská hvězda přitahovat, až ji pohltí a spálí. K té druhé se řadí i emeritní profesor Sussexské univerzity Robert Smith a astronom Klaus-Peter Schröder z univerzity v mexickém Guanajuatu. Na základě nejnovějších údajů upravili stávající výpočetní modely a došli k závěru, že konec světa nastane za 7,6 miliardy let.
Na Zemi však v té době podle nich nebude nikdo, kdo by to zažil na vlastní kůži. „Za miliardu let nebo tak nějak bude Země bez atmosféry, bez vody a teploty na povrchu budou dosahovat stovek stupňů,“ popisuje Smith budoucnost naší planety.
„Země bude v zásadě suchá. Bude naprosto nemožné, aby na ní existoval nějaký druh života. Vyhyne pravděpodobně i člověk a stane se to nejspíš dřív než za miliardu let,“ odhaduje britský vědec.

Existuje naděje
Pro lidstvo a jeho domovskou planetu přesto podle něj existuje naděje. Někteří vědci přišli s myšlenkou využít gravitaci některého z okolo letících asteroidů a posunout Zemi od Slunce do chladnější oblasti.
Nezbytnou podmínkou ovšem bude, aby v potřebné chvíli byla k dispozici dostatečně inteligentní forma života, která by takové řešení dokázala realizovat.
Ačkoli tato teorie zní jako sci-fi z televizního seriálu Návštěvníci, i Smith uznává, že by za určitých podmínek mohla fungovat. „Pokud by se to provedlo správně, zajistilo by to, že se Země bude pohybovat dostatečně rychle, aby ji to nepoškodilo. Život by tak mohl pokračovat dalších sedm miliard let,“ řekl space.com Smith.

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/slun­ce-podle-vedcu-pohlti-zemi-za-7-6-miliardy-let-ful-/zahranicni.as­px?c=A080227_112802_ve­datech_mr

Nejlepší odpověď
MK44

S „věřením“ a „tvrzením“ ohledně vývoje vesmíru je třeba zacházet opatrně. Nezapomeňme, že s výzkumem vesmíru jsme začali vlastně nedávno. Z doposud získaných měření a pozorování se vědci snaží vypočítat nebo alespoň odhadnout složení, vlastnosti, chování a vývoj hvězd. V součastnosti se skutečně odhaduje, že Slunce má před sebou asi 5, nebo jak míní dotyční pánové – 7,6 mld let. Pak projde krátkou fází rudého obra, kdy se Země pravděpodobně dostane do atmosféry Slunce a vypaří se, a změní se v hvězdu s uhlíkovým jádrem – tzv. bílého trpaslíka. Ten pak může ještě dlouho dohasínat. Není vyloučeno, že s novými informacemi nebo jejich novým zpracováním přijdou na svět i nové teorie.

To platí i pro narůstající intensitu slunečního záření v důsledku změny poměru prvků v naší hvězdě, což má mít za následek, že povrch Země přestane být obyvatelný už za pouhou miliardu let. Miliarda se může zdát zatraceně dlouho. Ale uvědomíme-li si, že život je na Zemi asi 3,7 mld let, pak mu možná zbývá sotva poslední čtvrtina jeho existence. A kam to zatím dotáhl? K trilobitům, k dinosaurům, k indricotheriím, elasmotheriím a opicím, které při svém nejdelším výletě pošlapaly Měsíc. Klobouk před nimi dolů, doletět na Měsíc v podmínkách, kdy nejvíc prostředků vynakládáme na výrobu tanků, stihaček a bomb, které si pak navzájem házíme na hlavu. Ale na záchranu života před rozpínajícím se Sluncem to ještě dlouho stačit nebude. Neboli nemáme-li skončit jako shora vyjmenované vymřelé živočišné druhy, nezbyde, než se zmíněnými teoriemi začít zabývat vážněji a prostředky využívat smysluplněji. Pokud už není pozdě. Ledaže bychom se spokojili s tím, že si na světě chvilku pobudeme, popereme se s ostatními a pak zmizíme, rozplyneme se i s našimi zážitky, snahami a touhami a smyslem bytí ať se zabývá čert…

Další odpovědi
Psychotic

Pokud se jedná o ověřené studie, pak není důvod nevěřit. Já tedy myslel, že tohle je v podstatě běžně známá věc, že Zemi v budoucnu spálí Slunce…

Ale jak už je v otázce řečeno, není to úplně jedno? Tou dobou už náš druh pravděpodobně nebude existovat a i kdyby ano, určitě ne (jen) na Zemi. Takže ať si tahle mrňavá hrouda hlíny klidně shoří. Na Gliese 667-CC bude určitě taky hezky.

Ganymede

Ne, blbost, nevěř vědcům, jsou to jen LŽI a LŽI jak nás udržet mimo dění. Jestli chceš znát pravdu, hledej a ona se ti objeví.
,,Všemu je úplně jinak.''

Nuk nuk

Ne.

JájsemRaibek

Jestli věřím nebo nevěřím je v tomto případě zcela pasé. Dnešní člověk se dožívá tak nějak okolo 100 let. 1mld/100let je nějakých 10milionů generací. Takže to mě opravdu ale opravdu nepálí :D

Kepler

O těch stovkách různých teorií nic nevím, ale nejlépe doložená a odůvodněná je ta, že naše Slunce se nafoukne do rozměrů rudého obra, který svým poloměrem přesáhne vzdálenost Země od Slunce. Nyní je Slunce ve stabilním stavu, už asi 5 mld let a nejméně stejnou dobu tak zůstane. Termojadernou fúzí „spaluje“ vodík na hélium a vodíku je tam ještě 75%. Tlak uvolňované energie (záření) je v rovnováze s gravitací a určuje velikost Slunce. Pak začne přeměna hélia na těžší prvky a rovnováha se posune. Atd, atd. Po vyhoření všeho zbude ze Slunce jen rudý trpaslík, podle některých astronomů něco jiného. Všechno závisí na vstupní hmotnosti hvězdy. To všechno jsou ovšem pouze zajímavé teorie a nejsou užitečné. Než vyvineme technologie jak odtud vzít roha, lidstvo pravděpodobně zanikne. Vlastně je zázrak, že ještě existuje. To bys nevěřil, kolik je možných příčin k zániku, které už známe a kdo ví kolik jich je, které ještě neznáme.

briketka10

Nevěřím a pro ty, kteří věří – http://vignet­te1.wikia.noco­okie.net/necy­klopedie/images/4/40/A­teo-4.806.jpg/revi­sion/latest?cb=2007071­1170759
http://www.universe-people.cz/html/pre­zentace_sireni/kon­tinenty_cz.htm

Roman71

Zmínění vědci nevzali v potaz toho, kdo to všechno stvořil a udržuje v chodu. Žádná katastrofa tohoto druhu nehrozí.. Země byla stvořena proto, aby byla obývána. A jestli někdo zahyne, tak jen lidé na základě vlastní hlouposti.

marci1

Těžko říci. Říká se, že konec Země se nezadržitelně blíží. A i když se toho nikdo z nás nedožije, tak za 7,6 miliardy let naší planetu zcela pohltí Slunce. V otázce zániku Země se odborníci dělí na dva tábory. Podle jedněch planeta za několik miliard let zmrzne, jak bude Slunce slábnout. Druhá skupina naopak tvrdí, že ji bude mateřská hvězda přitahovat, až ji pohltí a spálí. Na Zemi však už v té době podle astronomů nebude nikdo, kdo by to zažil na vlastní kůži. Přibližně za miliardu let totiž bude Země bez atmosféry, bez vody a teploty na povrchu budou dosahovat stovek stupňů. „Modrá planeta“ se změní v suchou a bude naprosto nemožné, aby na ní existoval nějaký druh života. Vyhyne pravděpodobně i člověk. Pro lidstvo a jeho domovskou planetu však přesto existuje naděje. Někteří vědci totiž přišli s myšlenkou využít gravitaci některého z okolo letících asteroidů a posunout Zemi od Slunce do chladnější oblasti. Nezbytnou podmínkou ovšem bude, aby v potřebné chvíli byla k dispozici dostatečně inteligentní forma života, která by takové řešení dokázala realizovat.:-))

Kepler

MK44: velmi dobře! Možná bys měl tu poctu, kterou pan Grygar odmítl, dostat ty.

MK44

To nehrozí. 🙂

Kepler

Ganymede: ano, máš pravdu. Měla by ses obrátit k Bohu, ten jediný ti vše vysvětlí a vrátíš se k prastaré pravdě lidí z doby kamenné. Přeji hodně štěstí.

Kepler

marci: hezky jsi zkopírovala tytéž zdroje jako tazatel 🙂