tituly

Věděli jste, že Ježíš měl mít několik bratrů a jeden jeho starší bratr Jakub založil náboženství?

Jakub zvaný Spravedlivý, vůdce Jeruzalémského chrámu, první biskup jeruzalémský a domnělý zakladatel Židokřesťanství.
Pokud ne biologický bratr, tak prý bratranec.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Ano

Jo, také že Máří Magdalena byla jeho manželka (jindy sestra) atp., z teologického hlediska NEPODSTATNÉ. Jde totiž o POSELSTVÍ, které nám Bible přináší, nikoliv o to, jestli byl Ježíš čistokrevný Árijec nebo třeba černoch. Takhle to vždy dopadne, pokud se pokusíš naroubovat větev vědy (historické) na strom náboženství. 🙂

Další odpovědi
Filip84

Ano

Je poněkud irracionální podrobovat argumentačnímu přetřesu tvrzení, že „Ježíš měl mít několik bratrů“, když Ješua ben Josef je pouhou domněnkou.

Neexistuje jediný, prokazatelný, důkaz o tom, že osoba, kterou my dnes nazýváme (na základě tendenčních pramenů) Ješua ben Josef, skutečně žila, ne tak nějaká fakta o jejím životě, a už vůbec ne o její smrti.

Ano, existence někoho, jako byl Ješua ben Josef, je vysoce pravděpodobnou domněnkou, protože máme, ku příkladu, logia, která jsou datována už někdy kolem roku 720 ab urbe condita, takže je vysoce pravděpodobné, že někdo takový žil. O Ješuovi ben Josef se zmiňuje Talmud, přičemž některé ty zkazky jsou doložitelné až do 9. – 10. století ad urbe condita, nebo Iosephus Flavius. To všecko jsou relativně silné indicie: Caesarae Commentarii de bello Gallico máme, v nejstarším opisu, až z 15. století ab urbe condita, přičemž Gaius Iulius Caesar je měl napsat někdy v letech 696 – 705 ab urbe condita, solum per comparationem.

Ale toť všecko: domněnka je domněnkou, dokud někdo neprokáže opak. A stavět závěry na domněnkách je nejen bláhové, leč rovněž nebezpečné!

elkon

No ty vole

Hloupostmi se nezabývám.

Kelt

Částečně (něco málo jsem slyšel)

Já jsem toho slyšel a četl. A co z toho? Kdyby mne to zajímalo, tak k tomu vždy něco najdu.

GM

Ano

aliendrone

Filip84>>> S ňák dlouho měl ten Covid (či jinej moribundus), ne? Já už tě potichu odepsal. 😁

da ny

Ježíšovi bratři neboli adelfoi (řecky ἀδελφοί, translit. adelfoí, dosl. „z téhož lůna“) jsou v Novém zákoně jmenováni Jakub, Joses (forma jména Josef), Šimon a Juda a nejmenované sestry jsou zmíněny u Marka a Matouše.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Je%C5%BE%C3%AD%C5%A1o­vi_brat%C5%99i

„Spolehlivý informační zdroj“ o počtu dětí Panny Marie, jak bychom ho dnes požadovali (zápis v matrice, položky v registru obyvatel apod.) neexistuje a evangelium nikde nepodává jakýkoliv soupis dětí Panny Marie“
https://www.vi­ra.cz/texty/o­tazky-a-odpovedi/mel-jezis-sourozence