Filip84

Vaříte také ochucenou bramborovou kaši? 😃

U nás kuchaři dělaj bramborovou kaši tak, že povaří Kartoffele, teďka je rozmačkají s mlékem, a pak šlehají s máslem. Jsou v tom Kartoffele (co se, ideálně, vaří s Mirepoix), sůl, mléko, máslo, tečka. O to není, jsou horší jídla, když je to dobře udělaný, čas od času … Ale to není moc chutný jídlo, výživný, „pro chasníky“, do rachoty zvesela! 😃😅

Já mám základní postup takový, že dám vařit Kartoffele do osolený vody. Rozpustím kousek sádla a orestuju hodný kus uzené slaniny z boku, nakrájené na tenčí a větší kousky (plátky). Jak je přiměřeně vyškvařená (jako na Full Breakfast, ne „do křupava“, jak Gringo slanina! 🙄🤢), vyndám, a v tom „vejpeku“ ze slaniny orestuju cibuli, ideální je šalotka a vrazím v to tak 3 stroužky česneku (můžeš je jenom opéct, a pak vyhodit, ale můžeš je i pokrájet a nechat v tom). No a jak to je orestovaný, zaleju mlékem, do kterého vrazím 1/2 lb (= jeden kelímek 😅) smetany („ruský“, tučný, 40%). Postavím stranou ohně, míchám, a jak to začne probublávat, vrazím do toho ty Kartoffele, co jsem mezi tím uvařil. Opepřím, vezmu šťouchadlo a šťouchám a šťouchám. Vždycky promíchám a přidám cosi mléka. Až je to rozšťouchaný, vrážím do toho máslo (hodně másla! Máslo = chuť! A masło osełka, tučný máslo, ne – zase – nějaký válečný tuk! 🙄), metlu a míchám a míchám. Musí do toho přijít Luft, čerstvý povětří kaši nadýchá a žádná Maschine to neudělá za teplý! 😈 Nakonec do toho vrazím zpátky tu orestovanou slaninu, promíchám a může se podávat.

Může se v to vrazit špenát, kapusta (ta se orestuje na cibulce, podleje a chvíli podusí!), zelená cibule, do bramborový kaše mohou přijít papriky (nakrájí se na tenký plátky, orestují na cibuli al dente …), mletá paprika (se orestuje na tý cibuli, takový „gulášový základ“, jakoby! 😅), bramborová kaše má ráda kořenit: koriandrem, koperem, řeřichou, petrželí (normální, hladkou! 😅), to ale až před podáváním, samozřejmě.

Jasně, tohle je colcannon, není to „běžná“ bramborová kaše. Ale i ta se dá dochutit, základně třeba česnekem, to vařej Gringo k Gringo „sekačce“. 🤷‍♀️ Paprikou, a nebo jenom do ní vrazit nějaký zelený koření, zelenou cibuli … Dáváte, nebo klasika je klasika? 😃

Nejlepší odpověď
da ny

Mám ráda bramborovou kaši, jako přílohu
Ničím ji „neprzním“ 😉
Místo mléka někdy používám smetanu.

Když ochutit/ozvláštnit , vytvořit samostatný pokrm,
tak se vyřádím na šťouchaných bramborách.
Koriandr a řeřicha mi moc „nejede“.....

Další odpovědi
aliendrone

To mi přijde spíš jako hlavní chod, ne jako příloha k řízečku.
Klidně bych to zkusil, brkaši miluju. Upřednostnil bych ale klasiku k tomu šniclu. ☺

Dochy

Jen ten základ (navíc maličko pepře)
Ale ten Tvůj recept vypadá zajímavě, asi někdy zkusím.

Rokio

Já ne, ale mamka občas ano.

Filip84

dany: Kaše zadělaná smetanou namísto (části) mléka = bramborové pyré. 😅

Filip84

aliendrone: No jo, no, jenže když já ty Schnitzele moc nežeru. 🤷‍♀️

Já chápu, že kdyby u nás kandidoval na presidenta republiky smaženej sejr a Schnitzel, tak to bude těsná bitva, v každém případě nějaký Myloš Virosa by si ani neškrtl! 😎😈 Ale já to tak nemám. 😅

Ne, že bych nejedl Schnitzel. I ten smaženej sejra sežeru, tak jako – co já vím – 1× za 2 roky. 😅 Ale I. je to teď, čerstvě, usmažený Schnitzel, Jägerschnitzel (=myslivecký salám v trojobalu, DDR jídlo), sejr, protože jak to usmažený necháš pět, deset minut ležet, není to k žrádlu! 😅 a II. „koncept“ přílohy je úplně jiný. 😅

„Koncept“ přílohy k Schnitzelu = nudle a omáčka. K sejru může bejt i rejže a omáčka. To si nepředstavuj tak, že bych Schnitzel přeléval omáčkou, jak kus dušenýho masa. Ne, máš ty nudle (většinou k tomu vařím dlouhý nudle, linguine, třeba) zamíchaný v tý omáčce, máš v misce, a na tom ten Schnitzel. 😎🤷‍♀️ S bramborovou kaší ti Schnitzel žrát nebudu. Jo, s vařeným bramborem s koprem jo, sázený vejce k tomu – kotlet po Wiedeńsku z jajkiem sadzonym, ziemniaki z wody z koperem, surówka, tj. Schnitzel s vejcem, vařený brambory s koperem a okurkový salát na kyselo-sladko. Jo, to jo, uvaříš kvalitní bramboru se zeleninou, kořením, posypeš koperem, opepříš, omáčku nahrazuje surówka.

Jenže já takový jídlo moc nejím, 98% jídla máš: a) Stew, b) Eintopf. Koncept polévky před jídlem mi moc nejede, polévka je buďto hlavní jídlo (=má to litr, stojí v tom žufan), nebo příloha (=je toho 1/2 litru, je to pořád hustý, ale nestojí v tom žufan). No a stew je široká škála jídel, základ je vždycky stejný: orestuješ maso na hodně horký pánvici, aby se zatáhlo, vyndáš, orestuješ v tom hodně cibule, vrazíš do toho česnek a většinou i chili. Deglasiruješ, podle toho, co se vaří, vínem, vodou, vejvarem, fondem. Vrazíš v to nějaká rajčata – podle toho co se vaří, někdy i „jenom“ protlak, něčím to podleješ, vrátíš tam to maso, přidáš zeleninu (=Mirepoix, Holy Trinity – podle toho, co se vaří, málo kdy v tom není Kartoffel), uvedeš do varu, ztlumíš, přiklopíš, pomalu, hodně pomalu dusíš. No a k tomu máš „přílohy“: Knödel (=nekynutý, hodně vajec rozmíchaných v teplým mléce, slanina a cibule orestovaná na sádle v tom, hodně zelených bylinek, většinou petržel), k něčemu rejže, no a někdy ta bramborová kaše. No a tak já nemám bytostnou potřebu rejži, nebo kaši, míchat s tou omáčkou. Rejži prakticky nikdy, kaši občas. Tak ta kaše musí mít svou, vlastní, chuť, jinými slovy musí to jít sežrat samotné, musí to chutnat, zasytit. Což i ten Knödel sežereš samotný, věř mi, to je chutný jídlo, vydatný, to si, třeba, můžeš vzít na cestu, zakousneš po studenu, namísto Schnitzelu v chlebu, zasytí, voní to, chutná to. 😈

Navíc se tím eliminuje to, že v pondělí je na snídani stew a rejže, na oběd polévka a rejžový nudle, na večeři stew a rejže. V úterý je na snídani stew a rejže, na oběd polévka a rejže, na večeři stew a rejže. Ve středu je na snídani stew a rejže, na oběd polévka a pšeničný nudle, na večeři stew a rejže. Tak to pokračuje, v sobotu je na snídani Full Breakfast, jinak je to celej tejden to samý. Mi to nevadí, ale baby pyskujou – čemuž se nedivím. 🤷‍♀️ Jednak ony nejsou moc zvyklé jíst tři jídla za týden 3× denně, vlastně pořád to samý dokola, a za druhý je to na ně hodně kalorický, i když jí poloviční porci. 😅 Tak má na snídani jogurt a ptačí zob (ony takový píčoviny rády! 🤦‍♀️), na oběd má stew a kaši, na večeři jí udělám Karlsbader Schnitten, já si ho dám taky, a k tomu to stew a kaši. 🤷‍♀️ Mají pestrý jídelníček, mohou se po najezení i hejbat. 🤷‍♀️ Nebo jí udělám na oběd Saurer Wurstsalat, já si ho dám taky, ale jí tam dám méně Wurstu (to nevadí, nezbude! 😎). Ony jsou z toho Wow!, protože to neznají a nepřecpou se. Já jí k tomu koupím rohlíky ,., 🤷‍♀️ No a já si k tomu dám kaši, že jo, abych se taky najedl! 🙄😅