RomanSp

V jaké výši se proplácí dovolená?

Mám otázku ohledně proplácení dovolené. Zaměstnanec pracující na zkrácený úvazek 20 hodin týdně jako vrátný dělá 12 hodin směnu. Den, noc, vždy 12 hodin, 2 směny za týden, nepravidelně rozvrženo. Má nevybranou dovolenou 20 dnů. Pokud si nahlásí dovolenou na 3 dni, jaká výše se mu ztrhne z dovolené, kolik hodin bude mít zaplaceno za 1 den dovolené. Kolega říká že 6 hodin, já se domnívám, že podle paragrafu 222, bod 1 je mzda za dovolenou ve výši průměrné směny, tedy 12 hodin.

Odpovědi
Dochy

Zaměstnancům uvedeným v § 213 odst. 4 může být tato náhrada mzdy nebo platu poskytnuta ve výši průměrného výdělku odpovídajícího průměrné délce směny.

§ 213 odst. 4: Čerpá-li dovolenou zaměstnanec s pracovní dobou nerovnoměrně rozvrženou na jednotlivé týdny nebo na období celého kalendářního roku, přísluší mu tolik pracovních dnů dovolené, kolik jich podle rozvržení pracovní doby na dobu jeho dovolené připadá v celoročním průměru.

Takže bych řekl, že se to přepočítá tak aby to vycházelo… Pokud bude měsíc doma, měl by zhruba dostat obvyklý měsíční plat.

Jana5678

Počet dnů dovolené máte podle délky pracovní doby a odpracovaných měsíců či let, ale také zda jste zaměstnaná na dobu určitou nebo neurčitou. Já jsem zaměstnaná již několik let u jedné firmy, takže to je už na dobu neurčitou. Proto si mohu v létě odjed na čtrnáct dnů, což je nejlepší a manželovi vyhovuje cesta autem do Chorvatska s průjezdem přes Rakousko, který jsme našli na internetových stránkách https://www.cklub­.cz/blog/dovo­lena-autem/cesta-autem-do-chorvatska.

RomanSp

Průměrná délka směny je 12 hodin. Ale pokud by se to přepočítalo na den, tak v týdnu to je 20 hodin, tedy 4 hodiny denně. Při 30 hodinách za týden by to dělalo 6 hodin na den. Podle Vás se tedy počítá za jeden den dovolené proplatit jen 4 hodiny?