balet

Jak je placená dovolená?

Zajímá mě, jak je dovolená proplacena na mzdě, je placena jako den odpracovaný? Nebo jak? A jak jsou placeny státní svátky?

Nejlepší odpověď
ivzez

Mzda náleží pouze za práci. Za dovolenou i neodpracovaný svátek
náleží náhrada mzdy ve výši 100 % průměrného výdělku zjištěného
za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Pokud byste v den svátku pracovala, měla byste nárok na mzdu

  • příplatek ve výši 100 % průměrného výdělku.

Jestli jste nastoupila 1. září a do 31. prosince odpracujete
alespoň 60 pracovních směn, vznikne Vám nárok na čtyři dvanáctiny
roční výměry dovolené.

Z hlediska nároku na dovolenou se státní svátky
i čerpaná dovolená posuzují jako odpracované.

_______

Doplňuji:

Náhrada mzdy za státní svátek náleží jenom v případě,
že Vám kvůli svátku odpadne naplánovaná pracovní směna.
Pracujete-li od pondělka do pátku a připadne-li svátek
na sobotu nebo neděli, nebude nárok na nic.

Další odpovědi
led

Podľa priemernej mesačnej mzdy za štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa čerpá dovolenka. To znamená, ak čerpáte dovolenku v decembri (prosinci), tak mzda za dovolenku sa počíta podľa priemernej mesačnej mzdy v štvrťroku „červenec-září“.
Alebo mi niečo ušlo v zákone?

Mc Merkurion

… bez ohledu na to, co píší ostatní (netvrdím, že radí špatně): – podívej se na výplatní pásku, jeden z údajů je průměr na dovolenou … a to je ta částka co náleží na dovolenou a svátek > je to nejjednodušší na domácí výpočet …

Emefej

Za dovolenou se platí průměr za poslední 3 měsíce. Za odpracovaný svátek je normální mzda + 100% průměru.

Lamalam

O dovolené nepracuješ, proto se dovolená neplatí jako den odpracovaný. Vykazuje se samostatně.

Rokio

O dovolené dostáváš 100 % náhradu mzdy.

balet

Uvidíme tedy, jak to je: ).
Pracují první půlrok, takže nejsem ve všem zběhlá. Díky za reakce.
Kolegyně to vyřešila úplně, ta se nezajímá, jde do práce, což vůbec nechápu, prý dovču mezi svátky vůbec nepotřebuje: D. Chápete to?

balet

O tom čtvrt roku jsem též četla, ale úplně nevím, jak se mě to dotýká. Pracují v soukromé mateřince a smlouva vlastně byla uzavřena k září 2016.

balet

A můžu se zeptat, když státní svátek připadne na pátek, pracuji pondělky až pátky, je státní svátek proplácen tedy jako dovolená, že?