Už jste zažili húlavu?

Doplňuji:
Prý dnes mají mnozí z nás šanci ☹

Nejlepší odpověď
annas

Jde zřejmě o nářeční nebo oblastní slovo ve významu: prudký nárazovitý vítr trvající často jen několik minut. Nebo mračno, přeháňka, přeháňkové počasí. Výraz jsem neznala, u nás se nepoužívá.

Zažila jsem húlavu, která se změnila na tornádo. To způsobilo v našem městě katastrofu …
Doplňuji:
Upřesnění:
Dnes o húlavě informovali ve zprávách, proto mě zajíma přesný původ slova. Je převzaté ze slovenštiny – húľava, -y, -ľav žen. r. expresívné: čierny, dažďový oblak, mračno, čierňava .

U nás se užívá nejen jako slovo nářeční = přeháňky = valašské nářečí, ale i jako meterologický po­jem.

Původ: ze slova huliti = pri fajčení vypúšťať silné obláčky, chumáče dymu, huliti se = valiť sa

Další odpovědi
hanulka11

Netuším jestli to byla húlava- ráno tma jak v ranci, mraky až k zemi a šíleně se hnal vírt a lilo – chytlo mě to ve městě byla jsem jako vodník

tom004

Bouřka,vichr,takové to počasí „urvané ze řetězu“,si teď užije asi dost lidí. U nás např.: Rájov,Srnín,ale ve Větřní zatím pohodička. 🙂

www

Ano, u babičky v létě na prázdninách a moc se mně to líbilo i když se bábi křižovala 😁.
Dodnes miluji veškeré přírodní řádění.

isteron

http://www.you­tube.com/watch?v=e­lAIWuiCQh4

Drap

Hulava – je termín pro jev, který je vlastně tornádo na ležato.

manon

Jaký je rozdíl ptát se na zážitky z r. 68 a na zážitky s húlavou?
Doplňuji:
Ano, zažila. Není o co stát.

anonym

a už odpovídala na vše, tedy i na význam tohoto slova, až na to, že donedávna jen vkládala odkaz na svou odpověď, nyní náhle a nepochopitelně odpovídá znovu duplicitně na jž odpovězené – viz odkaz:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pouzivate-slova-jako-karkas-hulava-a-drychmat
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=h%FA­lava
http://www.no­vinky.cz/doma­ci/276696-v-evrope-hrozi-vyskyt-supercel-jedna-malem-vznikla-i-v-praze.html
ad manon, rozdíl je přímo třeskutý – námět na zkušenost s húlavou je zcela panenský a dosud nedotčený, kdežto srpen je mnohokrát omílaná a otřepaná vesta, kde tu bylo řečeno vše, co se vůbec dalo.
Ovšem zdaleka nejde o plagiátorství, ale přímo porušení pravidel o podvádění při bodování.
Každý před vložením otázky odklikává, že souhlasí s novými pravidly pro vkládání otázek.
Pokud i přesto vkládá závadný příspěvek, je to nízké a nečestné.

manon

Takže já se podle Tebe chovám nízce a nečestně? Aha. Tak dík za názor.

anonym

Ne podle mne, ale jasného kodexu a to pltí nejen pro tebe, ale každého recidivistu.
Jestliže se registrací zavazuji dodržovat nějaká pravidla a pak je svévolně porušuji, je to vždy podvádění, un fair a podraz.
Naprosto stejně jako na silnici, jenže tam za přestupky rovnou pokutují, kdežto tady si anarchisté a virtuální chvastouni, kteří neznají pojem zodpovědnost a závazek slibu, z toho dělaj srandu a málem zásluhy.

manon

Máš zajímavé soudy, ale to je asi tak všechno, co se o nich dá říct. Jedna naše učitelka říkávala „zajímavé…“ i těm, co jí u tabule sdělili, že 2+2 je 5. Pak se ještě ptala, jak na to dotyčný přišel, ale koukám, že to já ani chtít vědět nebudu. Hezký den s úsměvem Ti přeji :)

annas

Dnes o húlavě informovali ve zprávách, proto mě zajímal původ slova. Je převzaté ze slovenštiny – húľava, -y, -ľav žen. r. expr. čierny, dažďový oblak, mračno, čierňava . U nás se užívá nejen jako slovo nářeční = přeháňky – valašské nářečí, ale i jako meteoolgický pojem.

Původ: ze slova huliti = pri fajčení vypúšťať silné obláčky, chumáče dymu, huliti se = valiť sa …
http://kruhy.blog­spot.com/

anonym

Konečně průkazný fakt. Skutečně k tornádu došlo 9.6.2004, ovšem o húlavě tam není ani slovo (zřejmě právě proto, že se tento výraz používá jen na havlíčkobrodsku). Tehdejší škody – 24 mil. Kč.
Zato redaktorka tamějších místních novin potvrdila, že v daném regionu se v obecné rovině nikdy nepoužívalo mezi lidmi výraz single (byť sama význam pochopitelně zná).
Drobné připomenutí – „Jak se dnes říká starým pannám?“ Nikoliv jaké jsou významy odtažitých slov, které se u vás nevyskytují.
U školáků, když neumějí látku, by se snad ještě dalo pochopit, že se snaží odvést téma na něco jiného, kde aspoň něco vědí, u zralých a dospělých lidí je to přinejmenším napováženou.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jsou-i-v-dnesni-dobe-jeste-stare-panny?_fid=rbge

annas

Jistě, středoškolské učitelky jsou MaGoR, i když nebyly přijaty na ČVUT, přesto obor dokončily. Proto nechápu, jak single souvisí s mým regionem. Jasné, čouhá mně sláma z bot, navíc jsem několik let za opicemi…

Kdo umí číst, nebo poslouchal TV zprávy, doví se húlavě víc. Kaju se, že jsem se u húlavy svou odpověď rozšířila a nevložila odkaz …

Ale co. Další důvod pro rozšíření připravované knihy robota annas. Kniha musí být dobrá ,protože ji kritik rozšíří o znalosti z historie a etymologie českého jazyka a vysvětlí např., proč Shakespeare není spisovatel, proč má máčo hodně společného s mákem, proč hypostezka souvisí s druhoplánovým cimrmanovským humorem, proč jde často o mystyfikaci, proč není správné vyslovat Jé Zet Dé, proč se rozhojňuje exhibiciunismus, proč Češi ztratily, ale byli …

Vydávám se zkratkou, je to sice delší, ale zato horší cesta …

Udělala jsem, co jsem mohla. Ať udělá lepší ten, kdo všechno umí.
:.))

anonym

Někdo překrucuje, aniž by psal k původní otázce.
Znění bylo Proč se JZD vyslovuje hovorově a nespisovně, ne jak je to spisovně, což ví každý.
Stejně tak o Shakespearovi se na všech školách učí především jako dramatikovi (jiná tvorba literární je téměř neznámá a tvoří marginální 4%).
U všech osobností je logické, že jsou označovány tím oborem, jímž se proslavily a v němž je veřejnost vnímá, (ne dalších 7 činností, jimž se třeba za mlada věnovaly). Podobné dezinterpretace používaly pouze totalitní prapagandy, aby zblbly masy.
Dnes, naštěstí padla cenzura a lidé mají vlastní rozum.
Argumenty jsou ve stejné rovině, jako u vagry, jenž nepochopil otázku a plácá cosi o překladech, s čímž prostá otázka neměla nic společného.
Asi podobně, jako v odkazu pod jeho příspěvkem, vnucoval pověry a naprosté nepravdy o nerezu.

annas

I anglické zdroje uvádějí, že kvalita nerezi se dá zjistit magnetem.

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&lan­gpair=en|cs&u=http://­answers.yahoo­.com/question/in­dex%3Fqid%3D200803281154­03AAG12YY

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&lan­gpair=en|cs&u=http://­www.finishing­.com/71/36.shtml

anonym

Bazírování u kauzy Shakespeare je podobné, jako kdyby někdo prezidenta oslovoval pane prognostiku! V tu ránu by kancléř dotyčného vyhodil.
To jen tady si mohou dogmatici beztrestně kecat pentli.

annas

Odpověď výjimečného u jednoho dotazu:

Shakespeare byl dramatik, ne spisovatel.

Přece nemohu vědět, co se studenti v češtině učí, že všechno jsou jen dezinterpretace a že jde vlastně o zblbnutí mas…

Nechápu, jak souvisí Shakespeare s totalitní propagandou?

„Spisovatel je ten, kdo "spisuje“ literární texty formou prözy, poezie či dramatu.

Proto může být spisovatel prozaik, básník, dramatik. Souvisí to i s nadřazeností a podřazeností pojmů, které platí nejen v oblasti literatury. (Nedávno jsem vysvětlovala, co jsou to kohyponyma a hyperonyma).

Takže: spisovatel je slovo nadřazené básníkovi, prozaikovi či dramatikovi. Ten psal tragédie, komedie, dnes už se drama člení jinak."

Většina chyb se dá omluvit spíše než prostředky, kterými se je snažíme obhájit …

Přece já nic, všechno vím, všechno znám, i když si pletu pojmy s dojmy…

Nemám co dodat … končím s diskuzí ..

anonym

Místo dlouhých řečí prostá otázka.
Proč tedy ve všech učebnicích uvádějí „slavný dramatik Shakespeare“ a nikoliv „slavný spisovatel Shakespeare“?
Původní otázka ostatně nebyla v rubrice o rozpitvávání a větných rozborech. Tam to účelově přešupajdil někdo jiný.

anonym

An., pisete : Přece já nic, všechno vím, všechno znám, i když si pletu pojmy s dojmy…
no, jeste ze jste nenapsala : s prujmy ! :)

  • iv-

manon

Tak tomu říkám objektivita :) Když k této otázce http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/byli-jste-uz-na-svete-v-68-co-si-z-toho-pamatujete-a-jak-to-bylo-u-vas

přijde reakce od Bohemica: Toto není diskusní chat a se sběrem vzpomínek je třeba se obrátit jinam…
A pak ten kritik vloží takovouto otázku: Bohemica: Už jste zažili húlavu?

anonym

@manon,rozdíl je přesně v tom, co si dosud nepochopilo. Než jsem otázku položila,podívala jsem se, zda se již na stejnou otázku někdo přede mnou neptal…

manon

Též jsem se letmo podívala a pojednání o 68. viděla, ne však o tom, co zajímalo mne.

anonym

Podívej se znovu do diskuze, máš tam obsáhlý vzkaz.

manon

Dr.Axl: Zážitek zůstane zážitkem a chat chatem.
Jinak dík, přečetla jsem si Tvůj příspěvek v mé tolik nepohodlné otázce a odpověděla Ti tam.