manon

Byli jste už na světě v 68. ? Co si z toho pamatujete a jak to bylo u vás?

Doplňuji:
Počítám, že toto téma se probralo již z mnoha stran a ještě se z mnoha probírat bude. Na rúzných fórech a nejenom každý rok 21. srpna. Probírá se probírá a ještě pořád nevíme vše…

Nejlepší odpověď
anonym

Opět téma,které se tady mnohokrát omílalo…

Další odpovědi
anonym

Všechna použitelná výročí a jubilea tu již vyčerpala jiná uživatelka, takže vše další už je jen pouhými replikami:

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zitra-je-21-srpen
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nepripada-vam-to-doby-minule-1939-1968-a-vpad-am-vojsk-do-iraku-meli-by-se-starat-sami-o-sebe
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/totalitni-hadanka-nejhorsi-rok
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/v-kterych-letech-minuleho-stoleti-se-nejvice-emigrovalo-proc-a-kam
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mate-schovane-vzpominky
Doplňuji:
Doplnění viz v diskuzi.
Jinak v r. 69, při protestech prvního výročí, jsem na pražském Václaváku slízl zásah vodním dělem a skončil s mnoha dalšími v dvojpasáži tehdejšího kina Letka a Jalta. Zadem jsme pak utíkali do Opletalky.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/neblahe-vyroci-vzpominate-na-21-8-1968-co-se-vam-vybavi

pusinka50

Já byla malé dítě, ničemu jsem nerozuměla a jako každé prázdniny jsem trávila na vesnici u babičky v Jižních Čechách, když přijeli nečekaně rodiče z Prahy a rozhodli a zařídili, že jsem od září začala chodit do místní základní školy, abych nemusela do školy v Praze, že je to prý nebezpečné, lidi tam musí chodit pomalu, protože jak zrychlí krok nebo utíkají, tak po nich okupanti střílí. Za 2 měsíce se situace trochu „uklidnila“, tak jsem se vrátila do školy do Prahy a viděla rozstřílené Muzeum a rozstřílený Český rozhlas…

johana 56

Ano.Bydleli jsme na vesnici,rodiče pracovali v zemědělství,v do­bě žní odcházeli kolem čtvrté hodiny ranní do práce (tenkrát se nezamykalo).Nás jako děti kolem sedmé hodiny probudili polští vojáci s prosbou o trochu vody (sami byli překvapeni,že jsou v ČSSR,ale sloužili a rozkaz je rozkaz…).

hanny 2

Ano,bylo mi deset let,moje maminka byla zrovna na služební cestě v Praze a všichni měli strach,že bude válka!

quentos

To jsem byl ještě na houbách.

briketka10

se ségrou jsem byla na prázdninách u babičky ve Svatobořicích u Kyjova a na silnici jely tanky, byly nám 3 roky babička a i ostatní starší lidé brečeli a mysleli si, že bude válka a zaháněli nás děti domů, nám se nechtělo byly jsme zvědavý co se děje a proč všichni brečej
vidím to jak dnes..

manon

Díky Briketko. Být to v odpovědi, máš ode mne palec :)

manon

Dr.Axl: Prošla jsem všechny odkazy, cos uvedl a nikde jsem nenašla otázku, která by se týkala osobních vzpomínek na 68. rok a konkrétních událostí. Takže se zdá, že to vyčerpáno nebylo vůbec. Ne každá otázka, kde se objeví číslo 68 se týká stejné věci.

anonym

To já jich našel hned 7, ale píšeš-li nějakou práci, raději ti pošlu obsáhlé osobní zážitky do profilu. Mám i autentické materiály, byl jem tehdy jako záklaďák před koncem vojny (coby podporučík) a byli jsme několikrát v přímém kontaktu s vojsky, kdy šlo i vo hubu.
Snažili jsme se ruským vojákům vysvětlit hluboký omyl a jejich politické zneužití, ale byli zblblí svými politruky a furt operovali falšovanými fotkami o nastaržených zbraních a kontrarevoluci. Někteří dokonce mysleli, že jsou v Berlíně, než se rozkoukali.
Prý měli ostrý poplach, nástup do transportních letadel a nikdo jim neřekl kam se letí. Podle atmosféry si dokonce mysleli, že je válka.
Naše holky jim skákaly na tanky a plynulou ruštinou šířili osvětu, jenže většinou to byly primitivové ze vzdálených a zaostalých asijských republik. V několika případech došlo i k ozbrojenému odporu naší armády, ale o tom se nikde nesmělo psát.
Jak říkám, celé romány, kdo nezažil, neuvěří.

manon

Dík za odpověď. To je to, co mne doopravdy zajímá, ne ty odkazy, cos mi tam dal minule. Díky i za to doplnění v odpovědi. Tímto směrem jsem se ptala. (Jestli jsi našel 7 odkazů s dojmy, budu ráda, když mi je uvedeš. Protože já se předtím probírala několika otázkami, co mi to vyhledalo, ale o tomhle nebyly. Tak předem dík.

anonym

Toto není diskusní chat a se sběrem vzpomínek je třeba se obrátit jinam. Sama jsem svoje zážitky sepsala tam, kde je na to určený prostor, kde je patřičná odezva a čtenáři, které o to stojí. Také si myslím, že by se nemělo zapomínat, ale Odpovědi k tomu nejsou určené zvlášť, když se otázky na toto téma každý rok opakují. Poukazuji na opakovanou otázku již po několikáté. Jedná se o stále stejné porušování a ignoranci pravidel. Pokud manon máš v plánu na listopad položit otázku na Listopad 1989, prohlídni si nejdříve archiv odpovědí.

manon

Listopad 1989 mám celkem v paměti, nepočítám, že by mne nějak vyhecoval. Ale vyloučit to nejde. Otázky člověka napadají každou chvíli. A Odpovědi.cz myslím rády odpovídají. Nebo jsou tady pro honění něčího ega?

bolak

quentos: a našels něco?

quentos

jo, byly z nich výborný řízky ;{)>

bolak

to věřím, Lenin street ´68…vynikající ročník

manon

quentos: Tak si piš a pamatuj a předej příštím generacím… :) Že tři dny a tři noci táhly kolony vojenských vozidel a děti čuměly na tu „parádu“ a zradu netušily a lidi vzrostlí psali po zdích a loukách Idítě damój!!! a to nejspíš vojáčci ani nevěděli, netušili, že už nejsou „doma“… a pak nějaký vyděšný blbec vystřelil

quentos

jj, mamka mi vyprávěla :{(>

manon

Za svůj život jsem „sesbírala“ (slyšela) hodně osobních postřehů a poznatků lidí z toho období. Vypovídají víc, než oficiální verze socialistické i oficiální verze novodobé. … a dnes je zase 21. srpna… a škoda každé vzpomínky, která upadne v zapomnění.